tds_thumb_td_300x0
Sex Education: Kadınların Ortak Noktaları…

Geçtiğimiz günlerde 3.sezon onayını alan Sex Education’ın 2.sezonunu yeni bitirebildim. İlk sezon kadar sürükleyici olmasa da 2.sezonda da meraklandıran, güldüren ve iz bırakan pek çok yer oldu. Özellikle 7.bölüm, dizinin en sevdiğim bölümlerinden biri oldu diyebilirim. Farklı kadınların yaşadıkları benzer travmalar üzerinde durulan bölüm gerçekten çok etkileyiciydi.

Okuldaki bir kadın öğretmeni rencide etmek için birisi kızların soyunma odasının duvarına yazı yazar ve o esnada orada bulunan Aimee, Maeve, Ola, Lily, Olivia, ve Vivian suçlu durumuna düşer. Aslında bunu onlardan biri yapmamıştır ama gerçek anlaşılana kadar bu 6 kız cezaya kalır. Öğretmenleri onlardan kadınları birbirine bağlayan şeyler hakkında bir sunum hazırlamalarını ister. Önce daha basit ortak noktalar bulmaya çalışan kızlar, Aimee’nin yaşadığı cinsel tacizden dolayı otobüse binemediğini ağlayarak itiraf etmesiyle benzer travmalarını fark ederler. Kimseyle paylaşamadıkları şeyleri birbirlerine anlatan kızlar, ortak noktalarına isyan ederler.

Maeve, kısa şortundan dolayı sözlü tacize uğradığını söyleyen bir kadına şortunu daha da kısaltarak cevap verdiğini; kendine olan güveni yüksek olan Olivia ise tren istasyonunda tacize uğradığı için kalabalık ortamlardan çekindiğini anlatır. Vivian, bir adamın uygunsuz davranışından dolayı çocukken gitmeyi çok sevdiği havuza bir daha gidemediğinden üzüntüyle bahsederken; Ola, evine giderken onu takip eden adamın babasını görünce kaçmasına sinirlendiğini anlatır; çünkü onun hiçbir erkeğin korumasına ihtiyacı yoktur. Sadece Ola’nın değil, hiçbir kadının bir erkeğin korumasına ihtiyacı yoktur; özgürlüklerine saygı duyulmasına ihtiyaçları vardır.

Bölümün finalinde, yaşadığı olaydan dolayı otobüse binmeye korkan Aimee’ye tüm kızların destek olduğu ve o ‘’aptal’’ otobüse birlikte bindikleri sahneyi gözlerim dolu dolu izledim. Bazen bazı şeyler, konuşulmadan da iyi anlatılabiliyor.

 

Kendi ayakları üzerinde duran feminist Maeve ile gönlümü çoktan fethetmiş olan Sex Education, bu bölümde kadınların toplum içinde karşılaştığı taciz, zorbalık gibi şeylerin bir kısmını ve bu olayların onların üzerinde bıraktığı etkileri çok doğru bir nokta üzerinden seyirciye aktarmış. Bu sezonun en çok üzen ve en çok etkileyen bölümü 7.bölümdü benim için.

Kadınların özgürce nefes alabildiği daha güzel, yaşanabilir, adil bir dünya dileğiyle… Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!