tds_thumb_td_300x0
Sen Anlat Karadeniz: Osman Hocanın Ruhumuza İşleyen 10 Sahnesi
  • “..Bekle der; en iyisini verir..”

“+Dua ediyosun en iyisi

-Bu güne kadar pek işe yaradığını görmedim ama ben yinede ediyorum

+Bak kızım ben sana bi şey diyeyim mi Allah dua eden kullarına 3 şekilde cevap verir; evet der istediğini verir, hayır der daha iyisini verir, bekle der en iyisini verir..”

Nefes’in büyük bir çaresizlikle dua ettiği ama hiç bir umudunun olmadığı o anlarda Osman Hocanın bu mazluma umut olacak dayanma gücü verecek sözleri baba kızın ilk sahnesiydi. Parmaklarına şifa olan o evin ilerde ruhuna şifa olacak yuva baba ocağı olacağını kimse tahmin edemezdi.

  • ”Tesbih yapmak kolay ama hakkını vermek zordur Yiğidim..”

“+Peki ne zaman çekiliyor

-Bunun zamanı yok aklına geldiği zaman çekersin. Başın sıkıştığı zaman çekersin

+Allah annemi korusun diye de çekebilir miyim..”

7 senedir bi hapishanede büyüyen ona hayatı annesinin kurduğu dünyayla sınırlı olarak bilen Yiğit için Osman Hoca onun ilk andan beri Osman dedesiydi. Ona bilgelik dolu sözleriyle her zaman bir şeyler öğreten bu küçük yavruya belki de en çok şifa olan şüphesiz ki Osman dedesiydi.

  • ”..Sana haram edilen hayattan sen helallik istiyorsun..”

“Aksine Allah’ın her kulunun üzerinde senin hakkın var kızım. Sana haram edilen hayattan sen helallik istiyorsun gözyaşının hesabını rabbim sorsun. Asıl sen bize hakkını helal et..”

Herkesin bir el uzattı diye böbürlenip yarım ağız hak helal ettiği Nefes’e asıl sen bize hakkını helal et diyen Osman hoca belki de serinin en güzel en anlam dolu repliklerinden birini söyledi. Nefes’i Nefesleri görmeyen gözlere en güzel mesaj şüphesiz ki bu sahneydi.

  • “ O nefese hemnefes ol..”

“+Uzak dur diyosun ha.. tamam

-Yok yalnız bırakamazsın o mazlumu koruyup kollayacaksın. Hemnefes ne demektir sen biliyo musun? Arkadaş demek. Arkadaş ol, o nefese hemnefes ol derdine hemhal ol

+Anlamazlar hocam o çocuklu bi kadın sen bekar bi uşaksın derler canını yakarlar

-Sen anla yeter onları boşver. Allah nefs mi hemnefes mi bilir kulları bilmese de olur.”

Bu hikayede herkese şifa olan Osman hoca Tahir’in de belki de en çaresiz anlarından birinde ona yol gösterdi. Tüm Karadeniz Nefesle Tahire karşıyken, Tahir Nefesin elini bırakmak istemezken ama bi yandan da nefsiyle mücadele ederken bu çıkmazda Osman hocanın sözleriyle nefesine hemnefes olmayı seçti.

  • ” ..Varlığını bir insana bağladın mı onu da kesersin kendini de..”

“Varlığını bir insana bağladın mı onu da kesersin kendini de.. Bir faniyi hayatının şartı zannedersen ona kıyacak kadar zalim olabilir kendine kıyacak kadar çaresiz kalabilirsin lakin bir başkası bizim için ancak hayat arkadaşı olabilir hayat şartı olamaz.”

 

Günümüz ilişkilerinde sokakta binlerce Mercan Vedat var buna kör sağır olmamalıyız ve bizde aşkı hayatımızın şartı sanıp zalim yada çaresi kalmamalıyız ve bunu Osman hocanın sözleriyle dinlemek bir çok insana deva olmuştur. Dizinin en güzel mesajlarındandı belki de.

Mercanı ne ailesi ne de çevresindeki kimseler anlamazken ona kimisi deli kimisi takıntılı derken kimisi yeni koca ararken kimisi görmezden gelirken Osman hoca yanına gidip ona şifa olup o mazluma yol gösterdi. Kuşkusuz sağduyunun merhametin sesi sözü Osman hocaydı.

  • “..Cehaletin ilmeği en günahsızın boynuna geçer.”

“+Hepimizin günahı vardı bi tek onun yoktu ama infaz edilen Nefes oldu

-Cehaletin ilmeği en günahsızın boynuna geçer biliyo musun

+Niye ya niye o kız mazlum hocam mazlum Vedatın zindanından kaçtı kendi zindanımıza koyduk kızı niye niye

-De bana uşağum mazluma elini uzatmayan kendini nasıl aklayacak..”

Deli Tahir’in içindeki yangını anlayan onun çaresizliğini hatta içindeki o güzel aşkı gören Osman hoca bi kere daha o mazlumun elini bırakma diyip Tahir’e yol gösteren oldu.

  • Cuma Hutbeleri

Dizide bir çok kez hutbe veren Osman hocanın kuşkusuz dizinin mesajına en uygun ve belki de en yanlış bilineni aydınlatması açısından en anlamlı hutbesi eşlerini dövmeyi Kur’ana bağlayanlara oldu.

“+Allah bile izin vermiş dövmemize öyle değil mi hocam Kur’an da öyle yazıyor

-Hiç Allah erkeğin kadını dövmesine izin verir mi verseydi peygamber de döverdi Resululah kaç kadın dövdü? Resullullaha kadın dövmeyi yakıştıramadınız yakışmaz da çünkü peygamberimiz hiçbir kadına el kaldırmadığı gibi yüksek sesle bile konuşmamıştır. Bırakın evdeki kadını dövmeyi savaşlarda bile kadına el kaldırmayı men etmiş. Şimdi diyin bakalım bana peygamber efendimize yakıştıramadığınızı Allah’a nasıl yakıştırıyorsunuz ey Müslümanlar..”

 

  • “Put nedir Osman dede?”

“+Yiğidim elalem ne der diye bi put var sen biliyo musun

-Put nedir Osman dede

+Allah’ın yerine olan her şey. Bu putlar aslında çok güçsüzdür ama insanlar onları güçlü sanarlar.

-Elalemin dediklerinin de mi gücü yok

+Eğer sen müsaade etmezsen yok..”

Yiğit’e o minicik güçlü ama bi yandan çaresiz ürkek kalbe en güzel desteği yine Osman dedesinden geldi. Yıllarca aynı evde kaldığı Eyşan’a bi kere bile hala demeyen Yiğit, hayatına her gün güzel dokunuşlarla destek olan yeni ailesine dede amca abi demekten asla çekinmedi.

  • “Mazluma inşirah var kızım zalimler düşünsün..”

“Diyor ki senin için bağrını açmadık mı dindirmedik mi senden o yükünü o sırtında gıcırdamakta olan ve sana eziyet eden yükünü senin şanını yüceltmedik mi demek ki zorlukla beraber bir kolaylık var evet o zorlukla beraber bi kolaylık var o halde boş kaldığında yine kalk ve yorul ve ancak rabbinden ümit et hep ona doğrul..”

Nefes’in o zalimden kurtulduğu yeni hayatında sınavları asla bitmedi. Hep sınandı belki bu kez daha zorlarıyla ama bu kez yanında ona destek olanlar vardı. Biri de bilgeliğiyle sağduyusuyla Osman hocaydı. Baba ocağı bil dedi sabret dedi zalime olan savaşında ümidini hiç kesme dedi her şerde bir hayır vardır dedi. Nefes ne zaman düşse bilgeliğiyle o güzel kalbiyle yanında oldu.

 

  • “Bazı insanlar bazı insanlara şifadır..”

Baba evinden sürüklenerek çıkan Nefes’e baba kelimesini sevdiren dört duvarı yuva eden Osman hoca kızı gelin giderken ona bu ev sana her zaman açık diyerek, benim düşündüğüm sensin diyerek, baba ocağından çıkarken ona öğütler vererek gerçek babalığı hissettirdi Nefes’e.

“+Bu arada o hergele seni üzerse gel bana

-Tahir beni bilerel üzmez ki hem üzse bile ben kimseye söylemem

+Aferin benim kızıma. Eşler birbirlerinin sırrını vermez. Ben Asiyemi gelin çıkarken de demiştim ona. Eşler birbirinin kusurunu örter, örtü olurlar. Örtü olurlar ama hak yemezler, hak da yedirmezler.”

*Bonusss* İmam Nikahı

Bu sahne belki de 21 bölüm içinde nazarımda en etkilendiğim sahnelerden biri. Bu sahneyi bu kadar eşsiz ve güzel yapan şeylerden biri de şüphesiz ki Osman hoca. İlk günden beri bu iki kalbin aşklarını gören onlara yol gösteren en çaresiz anlarında tüm dünya yan yana olamazsın dediğinde bile elini bırakma diyen bazen onlara rtük olan ama hep bu iki kalbin iyiliğini düşünen Osman hocanın bu iki ruhu birleştiren konuşması dizinin ilk sezonundaki en özel sahnelerden oldu.

“Ruhları benzerleriyle birleştiren nikahı helal kılan Allah’a hamd olsun. Ya Rabbim bu nikahı kabul eyle, evlatlarımızı bahtiyar eyle, birbirlerine şifa eyle, derman eyle, yar eyle.”

Ve bir sezon boyunca bize verdiği mesajlarla babalığıyla sağduyusuyla dedeliğiyle hocalığıyla hepimizin gönlünde taht kuran Osman hoca karakterine ruh üfleyen Sait Gencay’a kocamaan sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!