Şahsiyet II. Fasıl’a İlk Bakış!

Herkese uzun bir aradan sonra merhaba!

Şahsiyet’in kutlu dönüşüyle ben de yazmaya tekrar geri döndüm ve yerimde duramıyorum! Harika bir açılışla seyirciye merhaba dedi Şahsiyet ve tüm şüphelerimizi, korkularımızı bir kara deliğin içine attı.

Yazıma başlamadan önce tüm ekibe teşekkür etmek istiyorum! Emeğinize sağlık!

Beş yıl sonra geri dönen Şahsiyet, ikinci sezon duyurusu yaptığında izleyiciler “Tadında bırakmıştınız ya, gereği var mıydı?” ve benzer yorumları sıkça yapmış yine de yayınlanacak sezona bir şans vereceklerini söylemişlerdi. Ben ise köşemde sessizce (şaka yapıyorum tabii ki değil, her yerden herkesi darlayarak) Şahsiyet ile ilgili en ufak ayrıntıyı öğrenmek istiyordum. İkinci sezon haberinden sonra yavaş yavaş cast açıklanmaya başlamıştı. Magazin gazeteciliğinin duayeni Birsen Altuntaş, ilk isimleri açıkladığında “Tamam,” demiştim “Bu sezon harika bir iş izleyeceğiz!”

Açıklanan ilk castta İlker Aksum, Nergis Öztürk ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın ismi geçiyordu. Cansu dere konuk star olarak açıklanmıştı ve sezon Agah’ın ailesine odaklanacaktı.

Açık konuşayım, havalara uçtum.

Yani düşünsenize! Şebnem Bozoklu ve İlker Aksum yeniden bir araya gelecek, Nergis Öztürk tüm karizmasıyla muhteşem bir performas sergileyecekti. Eh zaten Ahmet Mümtaz Taylan’ın namı ortada. Müthiş bir oyuncu.

Birkaç gün sonra Ahmet Mümtaz Taylan haberi revize edildi ve yeni isim Erdal Özyağcılar oldu.

En son Yasak Elma’da Hasan Ali Kuyucu olarak izlediğim, komedinin üstadı bir ismin kadroda oluşu beni tabii ki üzmedi. Telefonun başındaki Hakan Altun gibi (ondan farklı olarak çaresizce değil) yeni sezon haberlerini beklemeye başladım.

Yeni sezonun konusu, yeni oyuncular tek tek açıklanırken Şahsiyet’in yayınlanacağı platform içeriklerinin herbirini iptal ettiğini duyurmuş böylece Hakan Altun modumuz Ahmet Kaya moduna geçiş yapmıştı. Karanlık yollardan geçtik ve zehir gibi sular içtik derken umudumuzun kesildiği an kırmızı balonuyla Gain, Şahsiyet’in yayın haklarını aldığını duyurdu ve ufacık, minicik bir teaser yayınladı.

Duvarlara çentik atmaya başladık işte tam da o an!

Çok gevezelik ettim, hâlâ sabırla okuyorsanız teşekkür ederim. Şimdi sezon hakkında spoiler vermeden konuşmaya çalışayım. ☺️☺️☺️

Senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı Onur Saylak’ın yönettiği baş rollerinde Haluk Bilginer, Erdal Özyağcılar ve Şebnem Bozoklu’nun olduğu Şahsiyet, dün gece yayınlandı.

İlk sezonda Agah’ın, gecikmiş adaleti sağlamak amacıyla işlediği cinayetleri hatırlarsınız. Bu cinayetlerden biri, ikinci sezona da hizmet eden bir hikaye yaratmış ve karşımıza Erdal Özyağcılar’ın canlandırdığı Kader’i çıkartmış. Bu noktada Erdal Özyağcılar’ın karakteri efsane bir şekilde giyindiğini söylemek istiyorum. Kinini, öfkesini ve gözünün dönmüşlüğünü öyle sinir edici bir sakinlikle canlandırmış ki bir an, kurmaca bir hikaye değil de bir seri katilin belgeselini izlediğimi düşündüm. Kader’in hikayedeki konumu yalnızca öldürülmüş kardeşinin intikamını almak değil.

İntikam planı kurarken geçmişin gölgelerinden kendine bir ekip kuruyor. Faili meçhul cinayetlerin faillerinden kurduğu çete, tek bir şey istiyor. “Onlar ne yaşadıysa Agah da onu yaşasın.” “İntikam Çetesi’nde” ekranlardan yakınen tanıdığımız yüzleri de görüyoruz. Deyim yerindeyse Kader’in eli kolu bir de gözü olan Hikmet’i, Şehsuvar Aktaş canlandırıyor. Aynı ekipte Burhan Öçal’da var.

Kader, Agah’ı avlamak isterken kendini saklama amacı gütmüyor. Aksine ilk anda karşısına da çıkıyor, tehditlerini Agah’tan bir an olsun eksik etmiyor. Azrail’in nefesini ensesinde hisseden Agah da avcısının peşine düşüyor tabii. Düşüyor da, av atak yapsa da günün sonunda avcısından hep kaçmak zorundadır değil mi? Agah da avcısından kaçıyor tabii.

Spoiler vermemek sahiden zor!

Gerilimi hat safhada hissettiğiniz anlar da mizahi dokunuşlarla sakinleşiyor, gülüyorsunuz. Yapılan kelime oyunları öyle dozunda ve yerindeki keyifli bir seyir veriyor. Özellikle İlker Aksum’un performansı izleyicinin konfor alanı olma konumunda. Konuşmasa bile mimikleri ve jestleriyle bile insanı güldürebiliyor. Evin sinir bozucu ama sempatik damadı rolünün hakkını veriyor.

Mizahi ve gerilimli sahnelerimizin yanında küçük bir aşk hikayemiz ve kuvvetli olduğunu düşündüğüm bir trajedi hikayemiz var. Gerildiğimiz, üzüldüğümüz, sinirlerimizin yıpranacağı sahnelere minik flörtleri ve şakaları yedirmek geçen sezon ağır bir tempoyla işlenen hikayeyi daha akıcı kılmış. Buna bayıldım! Aşk dinamiğiniz ilk sezondan hikayesine aşina olduğumuz Deva (Recep Usta) ve eşi Fatoş’la (Eda Şölenci) karşılanacak gibi geliyor. İkinci bölümdeki saniyelik bakışmaları bile içimizin ısınmasına yetti. Yüreklerimizi ağlatacak sahneler ise hikayenin avukatını canlandıran Nergis Öztürk (Meryem) ve annesi rolüyle karşımıza çıkan Nihal Koldaş’ın omuzlarında gibi duruyor, şimdilik. Yayınlanan ikinci bölümde bunun sinyallerini fazlasıyla aldık. Geçmişin izleri ve acısı, hem hüzünle hem öfkeyle Meryem’in gözlerinde yaşıyordu. Annesi ise yalnızca üzülmüyor, kızmıyor aynı zamanda korkuyor da geçmişten, Kader’inden.

Ekibin iyi bir enerji yakaladığı ortada. Her birinin işinin ehli olduğunu da biliyoruz. Hem yeteneklerini hem de enerjilerini işlerine yansıttıklarından ne zaman bittiğini anlamayacağımız bir iş ortaya koymuşlar. Her şeyiyle muhteşem iki bölüm izledik ve eminim tüm sezon aynı titizlikle ve mükemmellikle çekilmiştir.

Burada alkış tutmamız gereken görünmeyen kahramanlarda var. İsmini bildiğim bilmediğim tüm set arkası ekibi ve yardımcı oyuncuları tüm içtenliğimle tebrik ediyorum. Görüntü yönetmeninden, kostüm sorumlusuna, makyözüne muazzam ve özenli bir iş ortaya çıkartmışlar. Sadece oyuncuları değil seçilen mekanları, kostümleri, araçları (özellikle kedi kız makyajına ve kostümüne) izlediğimiz ve her birine ayrı ayrı hayran kaldığımız nadir bir iş izliyoruz. Dönem işi çekip 2020lerden kostümler, araçlar ve saç-makyaj sunan, seyirciyle dalga geçen, aynı senaryoyu döndür dolaş izleyiciye sunan işlerden sonra Şahsiyet ıssız çöllerdeki su gibi geldi, hepimize. Sırf bu yüzden bile başta sanat yönetmeni olmak üzere yaratılan evreni ziyadesiyle tasarlayan, ışık tutan herkese teşekkür ediyorum kendi adıma.

Herkesin eline ve emeğine sağlık. Ödüllere doyamadığınız bir sezon olsun! Sizleri seviyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!