tds_thumb_td_300x0
Şahane Bir Aşçıdan Seri Katilliğe: Sofra Sırları Film İncelemesi

Şahane bir aşçıyken bir seri katile dönüşseydiniz ne olurdu? Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmde başlıca rolleri Demet Evgar, Fırat Altunmeşe, Alican Yücesoy, Fatih Al, Ferit Aktuğ ve Elit Andaç Çam paylaşıyor. Evlenmeden önce bambaşka bir hayat sürerken evlendikten sonra hayatını ve kendine tamamen kocasına adayan Neslihan, dışarıdan sessiz ve sakin görünen bir ev hanımıdır. Günlerinin tamamı evde geçtiği için kendini sürekli yemek yapmaya adayan Neslihan aynı zamanda çok da iyi bir aşçıdır. Bu özelliğiyle de çevresinde nam salmıştır ve tüm çevresi onun yemeklerine bayılır. Sakin, sıradan giden hayatında Neslihan’ın çevresindeki kişiler birer birer ölmeye başlayınca şüpheli durumuna düşer ve kasabaya yeni atanmış komiser bu işin peşini bırakmamaya kararlıdır.

Neslihan; orta yaşlarda dışarıdan sessiz gözüken bir ev hanımıdır. Kendi içinde kurduğu hayal dünyasında yemek programı sunan bir kadındır. Sürekli hayal dünyasında yaşar, gerçeklikten biraz da olsa kopmak ister. Neslihan’ın zevk aldığı tek şey yemek yapmak ve gün içerisinde yemek yapmak dışında hiçbir şey yapmıyor. Tamamen hayatını yemek yapmaya ve kocasına hizmet etmeye adamıştır. Neslihan karakteri aynı zamanda sevgiye aç bir kadındır. Kocasından görmediği ilgiyi başka yerlerde arar. Neslihan’ın sofrasından eksik etmediği çerkez tavuğu belki de Neslihan’ın sevgi katarak yaptığı tek ürün.  Ethem Bey ise kırk beş elli yaşlarında bir adamdır ve Neslihan’ın kocasıdır. Karısına karşı sert, ataerkil toplumun özelliklerini birebir yansıtan Ethem, karısının üzerinde bir otorite kurmak ister. Tüm hakimiyeti üzerine almayı sever ve bu uğurda karısını kırmaktan da hiç çekinmez. Karısının kendisine sürekli hizmet etmesini ister. Tipik Anadolulu Türk erkeği özelliklerini taşır. Alt komşusu Meral Hanım’a karşı özel bir ilgisi vardır. Karısı olmasına rağmen bu arzusundan hiç vazgeçmez hatta çalıştığı bankadan kendi hesabına yüklü miktarda para geçirip Meral ile kaçma hayali kurar bu yüzden de karısı Neslihan’dan boşanmak ister. Bir akşam Neslihan, kocasını öldürür ve bir seri katile dönüşür.

Film, Bursa’nın Mudanya ilçesinde geçiyor. Film boyunca kullanılan mekanlar hep orta sınıfa ait mekanlardır. Ama filmi film noir türü bakımından incelersek kullanılan mekanlar iç daraltıcı, boğucu ve kapalı mekanlardır. Sürekli yağmurlu, karlı veya kapalı boğucu havalar görürüz. Bu yüzden caddelerimiz sakin ve ıslaktır. Sinemasal zaman olarak filmimizi incelediğimizde öne çıkan bir zamana rastlamayız. Günümüz koşullarını yansıttığı için film yaşadığımız zamanla eş değer ilerliyor diyebiliriz. Filmi türsel uylaşım olarak incelediğimizde kara filmin yani film noirin özelliklerini görebiliriz. Filmde kasabaya yeni atanan komiser Nejat, Neslihan’ın etrafındaki kişilerin bir anda ölmelerinden şüphelenir ve Neslihan’ı sürekli takip eder, olayı çözmeye çalışır. Yani dedektiflik yapar. Filmin konusu itibariyle de karamsarlık boldur. Ara ara komedi unsurları kullanılsa da genel hava karamsarlık çökmüş bir ruh halidir, bunalımdır. Filmde film noirin özelliklerinden biri olan erkek melodramı ve bunun sonucu olan suç işlemeyi de  görürüz. Ethem evli olmasına rağmen komşuları Meral Hanım’a aşıktır onun için çalıştığı bankadan yüklü miktarda para çalar. Amacı ise bellidir. Karısından boşanıp, paraları alıp Meral ile kaçmak ve yeni bir hayat kurmak. Meral arzulanan bir kadın durumundadır. Sadece Ethem değil, Ethem’in arkadaşı Mehmet’in de arzuladığı bir kadın olmuştur. Sadece Ethem değil, Ethem’in arkadaşları da suç işler. Bu yüzden Meral film noirin özelliklerini taşıdığı için femme fatal bir karakterdir. Filmin bir diğer femme fatali de aldatılmasına rağmen başka bir erkeğin arzuladığı kadın olan Neslihandır.

Filmde birçok olayı Neslihan’ın gözünden görürüz. Neslihan’ın hayal dünyasını, gerçekliğini Neslihan bize gösterir bu yüzden filmde öznel kamera kullanımı vardır. Filmdeki planlar ise geniş tutulmuştur. Seyircilerin karakterle özdeşleşmesi istenmez karakterin yanında durması istenir. Filmde bu yüzden Neslihan’ın tarafında durmayı tercih ettik. Yönetmen Ümit Ünal, genellikle erkekler üzerinden anlatılan, kadınların da erkek oyuncuya hizmet etmesi klişesini yıkarak kara filmi bir kadın üzerinden , bir ev hanımı üzerinden seyirciye başarıyla aktarmıştır. Demet Evgar’ın başarılı oyunculuk sergilediği Sofra Sırları filmi sizi film boyunca şoka sokacak ve olay örgüsüyle kişisel hazzınızı doruklara çıkaracaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!