tds_thumb_td_300x0
Sabrina 3.Sezon 8.Bölüm Sezon Finali İncelemesi: Sabrina Efsanesi

Bu bölüm için, Sabrina’nın 3.sezonunun en güzel bölümü olduğunu söyleyebilirim. Aslına bakarsanız, Sabrina’nın zaman yolculuğu yapacağı apaçık ortadaydı fakat sonunun böyle olacağını düşünmemiştim. Belli ki olacakları Sabrina da düşünmedi. Çünkü bedelini bilseydi böyle bir şeyi asla yapmazdı. Bedelini ise 4.sezonda bol bol göreceğimize inanıyorum. Şu an bende bilmiyorum fakat, zamanla oynamanın hiç de iyi sonuçlar doğurmadığı anlayacak kadar bilim kurgu izledim.

Baştan başlayalım. Morningstar hanesini ‘taşa tutan’ Caliban, kral olur olmaz ilk iş cehennem ordularını toplamış ve dünyayı cehennemin 10.katı yapmak amacıyla insanlara savaş açmış. Tabi kendisi emanetlerle uğraşırken dünyada neler olup bittiğini bilmiyordu zavallım. Paganlardan haberi olsa da pek ince eleyip sık dokumaması, savaşı kaybetmesine yol açtı. Oysaki düşmanına yakın olacaksın demişler Caliban. Ee sen cehennemde doğduğun için, bilmezsin tabi bu kalıplaşmış lafları.

Caliban, Paganlara karşı yenilince, cennet orduları cehennemi bozguna uğratmış ve geride kimse kalmamış. Kahramanımız Ambrose hariç tabi. Sadece Sabrina’ya yol göstermesi ile değil, sudaki o canlıyı koruyarak da Greendale’deki herkesi kurtarmış oldu. Sabrina ile çok güzel bir ortaklıkları var. Ve dizi bitince en çok, o ortaklığı özlüyorum.

Sabrina emanetleri de yanına alarak, biraz etrafı kolaçan etmeye ve kendi yokluğunda neler olduğunu anlamak amacıyla yola çıktı. Tabi emanetlerin koruyucuları da Sabrina’yı yalnız bırakmadı. Başta Sabrina’yı ve bizleri korkutsalar da, aslında emanetleri bugün için sakladıklarını ve emanetler Sabrina’da olduğu müddetçe Sabrina’yı koruyacaklarını öğrendik. Ki bu oldukça iyiye işaretti. İsteyeceğimiz en son şey, üç iblisin Sabrina’nın peşinde olması!

Her şey yetmiyormuş gibi, emanetleri ve sudaki varlığı kullanmak adına gece kilisesine dönmek zorunda kaldılar. Faustus, dizideki en korkunç karakter haline geldi. Sağı solu belli olmuyor kendisinin. Şükür ki Sabrina onu alt etmenin bir yolunu buldu. Fakat final sahnesinde gördüklerimiz, gelecek sezonda Greendale’in başının dertte olacağına işaret ediyor.

Sabrina zamanda geriye gittiğinde öğrendiği bir şey var. Her şeyden önce ailesinin yanında olması gerektiğini anladı. Evet, cehennemin kraliçesi olmak istiyordu. Sabrina ve içindeki güç sevdasından daha önce de bahsetmiştik. Fakat Sabrina’nın emaneti bulmaya gitmesi sadece bundan kaynaklı değildi. Caliban, dünyaya savaş açacaktı. Greendale bir de bununla uğraşmamalıydı, o yüzden de gitti. Ama herkes bir anda Sabrina’yı suçlamaya çalıştı. Oldukça çarpık bir durum olduğu kesin.

 

Bölümde çoğu olay başarıyla sonuçlansa da, kurtaramadıkları isimler hala var. Örneğin Dorcas… Kendisine veda ettik bu sezon. Gelecek sezonda ölüleri diriltirler mi bilemem ama şimdilik, Dorcas’ın aramızdan ayrıldığını söyleyebilirim.

Zelda’nın ise Hilda’yı geri getirme çabası ise bölümün en duygusal anıydı. Oluşturdukları çemberde Roz’un da olması beni çok şaşırttı. Bu sefer dualarını Üçlü Tanrıça’ya ettiler. Artık gece kilisesi değil, Hekate Loncası olacaklarını söyledi Hilda. Bu konuda aşırı meraktayım. Bizi neler bekliyor acaba?

Herkes kurtulduktan sonra ise yapacakları tek bir şey kalıyor. O da intikam almak. Paganların oyunlarını bilen cadılar, geçen sefer yenildikleri bu oyunda, rövanşı gayet güzel alıyor ve onlara hiç acımıyor.

Bölüm bu açıdan mutlu bitse de yüzümüzü güldürmeyen birçok şey var. Bunlardan bir tanesi, Ambrose ve Prudence ayrılığı… Bu ikiliyi çok yakıştırıyordum, enerjilerini mükemmel buluyorum. Prudence, Dorcas’ı ve Faustus’a kaptırdığı Agatha’nın kaybından, Ambrose’u sorumlu tuttu ve bu ilişkiyi devam ettiremeyeceğini açıkladı. Anlaşılır bir durum tabi, Prudence’ın yaşadığı şeyler de kolay değildi. Kız kendi babasını öldürmek için çıktığı yolda hem öz kardeşlerini hem de ailem dediği kardeşlerini kaybetti. (Bu arada onlar nasıl Faustus’un eline geçti o kısımlar kayıp)

Diğer yandan Nick ve Sabrina ayrıldı. Nick’in ve Prudence’ın yalnızlığı, bu ikiliyi bir araya getirir mi diye korkmuyor değilim.

Sabrina ise -bütün bu olayları hiç yaşamamış olan kendisini- Cehennem’in Kraliçesi yapmaya gönderirken, olayları yaşayan kendisini ise eve getirdi. Tabi halalarına yalan söyleyerek. Yine!

Gerçekten bunun anlaşılmayacağını falan mı düşünüyor acaba? Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Sabrina’nın düşünmeden hareket etmesinin bedelini belki de bütün Greendale ödeyecek. Sinirlendiğim nokta tam da bu.

Ama her şeye rağmen çok güzel bir sezon finaliydi. Bunu söyleyebilirim. Kostümler (Özellikle Prudence’ın kostümleri) bu sezon çok daha güzeldi. üzikler ve tabiki de gelecek sezonun hikayesi.

Bakalım bir sonraki sezon Greendale’i neler bekliyor olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!