tds_thumb_td_300x0
Sabrina 2. Sezon 1. Bölüm İnceleme: ‘Nerede Kalmıştık?’

Evet, Sabrina Spellman geri döndü! Heyecanla beklediğimiz The Chilling Adventures of Sabrina, 2. sezonuyla Netflix’e gelir gelmez izleyenlerdenseniz, hadi gelin birlikte inceleyelim!

Nerede kalmıştık?

Geçen sezon sonunda gördüğümüz üç iblis, şaşırtıcı bir şekilde ikinci sezonun ilk bölümünde hemen karşımıza çıktı. Şaşırmamın asıl sebebi bütün sezonu ilgilendiren bir olay yaşanacak sanmama rağmen (ki henüz belli olmasa da) ilk bölümde olayın halledilmesiydi. Halledildi halledilmesine de, bize verdiği mesaj çok daha kıymetliydi.

‘Melez yükselmemeli!’

Karanlık efendinin Sabrina için olan planını tahmin etmiştik. Hatırlayacağınız üzere Wardwell’in dost hayvanı Stolas bize, karanlık efendinin, Sabrina’yı yanına kraliçe olarak isteyebileceğinden bahsetmişti. Tabi bunu söylemesi onun ölümüne yol açmıştı, o ayrı!

Her şey bir yana, artık kitabı imzalayan Sabrina için işler çok daha zor ilerlemektedir. Arkadaşlarına vereceği zarardan dolayı onların yanında fazla vakit geçirmek istememesi üzerine Gizli Sanatlar Akademisi’ndeki derslerine odaklanan Sabrina, okuldaki başkanlık seçimi için, tek aday olan Nick’e karşı, adaylığını gösterir.

Akademide bu zamana kadar hiçbir cadının aday olmamış olması Sabrina için yeteri kadar zor olsa da, Nick ve Prudence’dan destek alarak adaylığını gösterir. Anlaşılan cinsiyetçilik, insan ırkına mahsus değil.

Buna rağmen Sabrina gece kilisesinin bu geleneğine de direniyor ve elinden gelen bütün çabayı gösteriyor. Çaba gösterirken de düşmanları boş durmuyor ve gördüğümüz üç iblisi Sabrina’nın üzerine salıyor.  Cehennem zebanileri denilen bu üç iblis, Şeytana karşı pek de itaatkar sayılmazlar. Kendi bildiklerini okumayı seven iblislerden kurtulmayı başaran Sabrina, başkanlık seçiminin son yarışında Nick ile işbirliği yaparak bu iblislerin nerden geldiğini bulmaya çalışır. Tam söyleyecekleri anda Başrahip olaya el atar ve iblisleri ait oldukları yere gönderir.

Peki iblisleri kim çağırdı?

Tahminleri alalım. Faustus diyenler? Wardwell diyenler? Benim oyum ikisine de değil. İkisinin de haberinin olduğunu fakat onların çağırmadıklarını düşünüyorum. Wardwell kabul etmese de Faustus’un Şeytanın planından haberdar olduğu kanısındayım. İblisler söylemek üzereyken onları göndermesinin sebebi buydu bence. Belki bu iblisleri kimse çağırmamıştır. Belki de Şeytanın bu planından, Cehennemdeki bazı iblislerinde haberi vardı ve bir mesaj yollamak istediler Karanlık efendiye… Kim bilir? İzleyip göreceğiz.

Bu arada bölümün başında Sabrina’nın gördüğü rüya, geçen sezon bahsi geçen ikiz kardeşi hatırlattı bana. Geçmişle ilgili o kadar sır var ki… Sanki Şeytan, Sabrina’ya belirli sinyaller yolluyor da hemen anlamasını o da istemiyor gibi. Sanki Sabrina o sırrı çözdüğü an karanlık tarafa geçecekmiş gibi…

Sabrina’nın gücünün ufak yansımalarını izlemeyi seviyorum. Ne kadar bir kitabı almak için birkaç saniyesini harcasa da, sinirlendiğinde mobilyaları oynatmasını izlemek oldukça heyecan vericiydi. Sezon finalinde cadıları aleve verdiğinde sahip olduğu gücü hatırladım ve o gücü Sabrina’da görmeyi daha sık istediğimi fark ettim.

Detaylara ise kısaca değinmek istiyorum. Prudence’ın bebek bakıcılığı yapması dizide hoşuma gitmeyen bir detay… Prudence’ında ilerleyen bölümlerde benim gibi düşüneceğine eminim. Bunun yanında Wardwell’in müdür olması da şaşırtmadı. Malum, en son müdürü midesine indirince kadro boşta kaldı tabi. Başka kim gelebilirdi ki(!)

Sabrina’nın yaşadığı ve yaşayacağı çok şey var. Nick ve Harvey arasında kalacak olması bunun en iyi örneklerinden biri… Bakalım kızımız bu sınavı geçebilecek mi? İzleyip, göreceğiz. Takipte kalın:)

“Sabrina 2. Sezon 1. Bölüm İnceleme: ‘Nerede Kalmıştık?’” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!