tds_thumb_td_300x0
Sabrina 2. Kısım 13. Bölüm İnceleme: Şeytan’ın İmtihanı!

Bölüm, Karanlık lord ile Wardwell arasında geçen bir konuşma ile başlıyor. (Bu konuşmayla birlikte Wardwell’in gerçek adının Lilith olduğunu öğrenmiş oluyoruz.) Şeytan’a, Sabrina’ya saldıran üç iblisten bahseder ve gerçekleri bilmedikçe Sabrina’yı koruyamayacağını savunur. Tabi ki de hepimiz biliyoruz ki, Wardwell’in burada ki amacı Sabrina’yı korumak değil, Karanlık efendinin gerçek düşüncelerini öğrenmek.

Karanlık efendi, Sabrina’yı, cehennem kapıları açıldığında dünyadaki peygamberi olarak ilan edeceğini söylediğinde, Wardwell’in yüzündeki değişim görülmeye değerdi. Bunu kesin olarak öğrendiği günden itibaren Sabrina’nın gece kilisesini değil de ışığın gücünü seçmesi için elinden geleni yapacağına eminim.

Sabrina’nın hangi yolu seçeceğine dair iddiaya giren Şeytan ve Lilith, iddia boyunca kartlarını açık oynadılar. Şeytan, Sabrina’dan bir sakız çalmasını istedi. Zelda halanında söylediği gibi aslında bu bir ‘sadakat gösterisi’ idi.

Sabrina’nın hayatında bunlar olurken etrafındaki insanların da belirli değişimlerden geçtiklerini söylemek mümkün. Sanırım en büyük değişim Roz ve Harvey tarafında oldu. Beni oldukça şaşırtan bir ilişki olduğu kesin… Bunun yanında, Roz’un gelecekten gördüğü kesitten oldukça etkilendiğinin de farkındayız. Harvey’nin ise karşı tarafa yolladığı karışık sinyaller mevcut. Bakalım bu ikilinin arasında gelişmeler nasıl olacak?

Sabrina ise – onun için kabullenmesi zor olsa da-  Nick’e karşı boş değil. Başrahip tarafından Şeytan’ı konu alan bir tiyatro uyarlamasında Lilith rolünün yedeği olan Sabrina, içten içe Nick’i kıskanır fakat belli etmez. Sabrina’nın kitabı imzalamasından bugüne, duygularını ve güçlerini kontrol etmede zorluk yaşıyor olması, aslında geçirdiği değişimin bir parçası denilebilir. Ve Şeytan da, Sabrina’nın bu zayıflığını kullanarak onu daha da gece kilisesine çekmeye çalışıyor. Etrafındaki insanlara, özellikle arkadaşlarına olan hislerini körükleyerek, Sabrina’nın ışığın yolunu değil de gece kilisesini seçeceğinden emin olmak istiyor. Seçmeyeceği takdirde ise Sabrina’nın başına gelecekler belli, bunu ise Sabrina’yı boğarak yolladığı mesajda verdi.

Hilda hala Sabrina’ya, ölümlü dünyada daha fazla vakit geçirmenin biraz da olsa iyi geleceğini söyleyince Sabrina da hak veriyor ve Baxter Lisesi’ne uğruyor. Ne demişti Hilda hala?

‘Onları korudun ve kolladın. İzin ver onlar da seni kollasın’

Maalesef yolun sonunda yine Sabrina onları korumak zorunda kaldı. Karanlık efendiye olan direnci, arkadaşlarına bulaşan kötülükle son buldu. Özellikle Salem’i hasta bir şekilde görünce Sabrina dayanamadı ve Karanlık efendinin istediğini yapmaya karar verdi. O da Baxter Lisesi’ni yakmak!

Sabrina’yı, elinde yanıcı madde taşırken hemen şunu söyledim. Sen ki cehennem ateşiyle 13 cadıyı ve asıldıkları ağacı yaktın, bir okulu yakmak için benzin mi kullanıyorsun? Kullanmasının asıl sebebi de anlaşıldı, son anda Şeytan onu durduracakmış meğer. Yapıp yapamayacağını öğrenmek ona yetermiş. Hadi ama Şeytan! Karşındaki bir Spellman. Sabrina’nın o kibriti yere düşürdüğünü görmeden, buna inanmamalıydın.

Diğer bir Spellman’ımız olan Zelda hala, Faustus ile olan ilişkilerini yanlış bulan insanların hedefinde yer almaktadır. Fakat Zelda hala, kendisiyle uğraşılmaması gerektiğini güzel(!) bir yoldan anlatıyor.

Roz’un ve Billiy’nin rahatsızlığı sonucu Romeo ve Juliet olan Harvey ve Sabrina, birbirlerini ne kadar özlediklerini anlıyor. Tabi biz de onları… Fakat Harvey’nin göğsündeki pençe izi, Sabrina’yı oldukça korkutuyor ve Harvey ile olan ilişkilerine kesin bir dille son veriyor. Ben ise kafamın içinde her şey bitmedi bitemez şarkısını söylüyorum.

Gizli Sanatlar Akademi’sinde sahnelenen oyunda, Şeytan’ın ödüllendirmesi üzerine başrol olan Sabrina’nın yanında, Nick ve Ambrose da çok başarılıydı. Hikaye ve anlatım şekillerini çok beğendim. Şu iki bölümdür beni oldukça düşündüren Nick, bu gerçekçi sahneyle birlikte gözümü daha da korkuttu. Faustus’un da hayranlıkla bakan gözleri… Acaba…

Oyunda Lilith ile Şeytan’ın arasındaki ilişkinin başlangıcını açıkça görüyoruz. Üstelik Wardwell’in izlerken ağlaması, hikayenin doğruluğunun bir göstergesi… Faustus’un böyle bir uyarlamayı Sabrina’ya mesaj olarak yaptığı kanısındayım. Sanki herkes Sabrina’yı bir yola itmeye çalışıyormuş gibi. Kızımızın işi çok zor! Gelecek bölümlerde direnmek Sabrina için daha zor bir hal alacak!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!