tds_thumb_td_300x0
Sabrina 11.Bölüm Yılbaşı Özel: Bir Kış Dönümü Masalı

Bölüm kayıp bir çocuğun hikayesi ile başlıyor. Hilda hala ve Susie’nin babası bu çocuk hakkında konuştuklarında beni şaşırtan bir olayoluyor ve Hilda hala birden: ‘Şeytana dua edelim!’ diyor. Edin etmesine de…Bay Putnamla mı? Susie’nin babası Spellmanları biliyor muydu? Gerçi Dorothea hala biliyorsa neden Bay Putnam bilmesin?

Günümüze dönersek, Spellman ailesinin diğer ölümlüler gibi noeli kutlamasını tabi ki beklemiyorduk. Sonuçta ‘sözde kilise’nin adetleriydi bunlar. Büyü dünyasında ise noel yerine kutlanılan bir gün dönümü adeti mevcut. Yaktıkları Yule odunu ile kötü güçleri evlerinden uzaklaştırmak isteyen Spellman ailesi, acaba bu konuda başarılı olacak mı? Cevap veriyorum. Hayır.

Nedeni ise gayet basit. Wardwell! Bu konuya değineceğiz ancak biraz Sabrina’nın hayatından bahsedelim. Bir cadı olduğunu arkadaşlarına açıkladı açıklayalı, belki de kendini onlara daha rahat ifade edebileceğini ummuştu Sabrina. Fakat -bunu bölümde de gördük- arkadaşları Sabrina’yı ne kadar severse sevsin, onun bir cadı olma fikrine alışamamışlardı. Ve Harvey’de öyle.

Sabrina’nın belki de en çok istediği şey, ailesinin yanında olmasıydı. Özellikle annesinin… Ne demişti Ambrose? ‘Her kız, kötü bir ayrılıktan sonra annesi ile konuşmak ister.’ Evet, Sabrina’nın annesi ölümlüydü ve Harvey’in neler hissettiğini anlamak istiyordu. Ama tek sebep bu değildi. Hatırlarsanız Sabrina’nın annesini arafta görmüştük Yarım bırakılmış bir iş… ‘Çocuğumu aldılar benden!’ demişti annesi. Sabrina’nın bir ikizi mi var sorusu yeniden gündemde anlayacağınız.

Dediğim dedik olan kızımız gizli kapaklı ruh çağırma seansı yapar ve bu durumda tuhaf kız kardeşler de işin içindedir. Tommy’nin ölümünden sonra kendilerini hala affedebilmiş değilken, Sabrina’nın onlarla hiçbir şey olmamış gibi konuşması beni üzdü açıkçası. Neyse bu konuyu fazla uzatmadan seans sonucuna geçelim. Sabrina’nın annesini gördük fakat görmemizle gitmesi bir oldu denilebilir. Sebebi ise tabi ki de Wardwell! Sabrina annesi ile konuşsun istemiyor çünkü biliyor ki daha ikinci sezon var, biraz da gizli kapaklı işler diğer sezonlara kalsın. Seansı kesmek amacıyla Yule ateşini söndürüyor. E bu da pek hayra alamet değil tabi!

Ateş söndüğü anda Yule çocukları Spellmanların evine doluşuyorlar. Peki Yule çocukları ne yapar? Yaramazlık. Bebek Leticia’yı fırının içerisinde saklayıp aynı zamanda bütün Spellman ailesini öldürmeye çalışmayı yaramazlık sayarsak tabi. Peki nasıl kurtulunur bu Yule çocuklarından? Bir çocuk ancak annesinin lafını dinler sözünden yola çıkarak halalarımız Gryla adındaki annelerini çağırıyor ve bunun karşılığında da yemek sunuyorlar.

Gryla’nın kıtlık döneminde, başka bir anneyle yaptığı anlaşma sonucu kendi çocuğunu yemiş olması onu 1000 senelik bir aile arayışına sürüklemiş. Ee, bebek Leticia’da bu duruma tuz biber oldu tabi. Bebek hakkında 10.bölüm yazımızda bir şeyden bahsetmiştik. Zelda halanın neden ikinci çocuk olarak Peder Blackwood’a bahsetmediğinden… Bu bölümde anladık ki Faustus’un önem verdiği ilk çocuğunun erkek olması değilmiş. Zelda hala, Faustus’un bir kız çocuğuna yapabileceklerinden korkmuş. Fakat maalesef Leticia artık Spellmanların evinde de güvende değil. Gryla’nın bebek üzerinde hak tanıması sonucunda, her ne kadar Sabrina annesinin yardımıyla onu kandırmış olsa da, Zelda hala onun bebek için geri geleceğini biliyordu. Bu yüzden çocuğu, istemese de, bir bakımevine bırakmaya karar verdi.

Bütün bunların yanında, çocukluk hayalini gerçekleştirip alışveriş merkezinde Noel babanın yanında elf olarak ek iş yapan Susie, Noel baba görünümlü bir iblis tarafından kaçırılır. Meğer bölümün başında bahsedilen olay bundan ibaretmiş. Senelerdir gözüne kestirdiği çocukları kaçırıyor ve onlardan bal mumu heykeli yapıyormuş. Roz’un görüşünü dikkate alan Spellman ailesi bir iblisle karşı karşıya olduğunu anlar ve onunla baş edebilecek olan kişinin Gryla olduğunu düşünürler. İblisin çocuklara zarar vermesi Gryla’nın hiç hoşuna gitmeyecekti. Nitekim öyle de oldu. Gryla iblisi muma çevirdi. Hayır temsili değil.

Gecenin sonunda, Sabrina annesini yeniden görme şansı yakalıyor. Sormak istediği(miz) çok şey olsa da sadece Harvey’den bahsedebilecek kadar vakti oluyor ve cümlelerin altında yatan mesajı anlıyor. Noel günü Harvey’in, Sabrina’nın ona aldığı büyülü kalemleri iade etmesi ve büyüden uzak durmak istediğini söylemesi de pek yardımcı olmuyor tabi.

Ve Spellman ailesi için hayat devam ediyor. Artık bir gece kızı olan Sabrina şu sözleri söylemekten kaçınmamalı… ‘Şeytan bizi kutsasın! Hepimizi!’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!