Pearl Film Yorumu: Bir Yıldız Doğuyor

Haftasonu, soğuk kış akşamınıza ekranın karşısına geçip biraz ”kırmızı” tonlarında renk katmak ister misiniz? O halde korku türündeki Pearl tam size göre. Korku dediysek, aklınıza seri katiller ya da hayaletler gelmesin… Bu film başka türlü bir korkuyu anlatıyor. İnsanın kendine yabancılaşmasını, istemediği bir hayata sıkışıp kalmasını ve hayallerinin de kendisi ile birlikte çürüyüşünü…

Pealr Filminin Konusu

1910’lu yıllarda geçen film, Pearl adında bir genç kadının, eşi Howard’ın savaşa katılmasıyla birlikte kendi ailesiyle çiftlikte yaşamaya devam etmesi ama sinema perdesinde izlediği kadınlar gibi dansçı olup, çok güzel bir hayata kavuşma hayali kurmasını konu alıyor. Pearl bu hayali için cinayet işleyecek kadar ileri gitmeye hazır. Filmin ”kırmızı” ve ”korku” ağırlığı da burada başlıyor.

Filmi, korku türünün diğer çoğu örneğinden ayıran bir diğer özelliği de konusunun yanı sıra; enfes sinematografisi. Film size her karesiyle adeta görsel şölen yaratıyor.

Yoksulluk İçinde Çürüyen Hayaller ve Hayatlar

Pearl, içinde öldürme dürtüsü yatan bir genç kadın. Annesinin onu ”kötü tohum” olarak adlandırması, felçli babasına bakmak zorunda kalması ve bu nedenle giderek yoksullaşan hayatları ve son olarak da evlendiği zengin adam Howard’ın savaşa katılmasıyla ölmüş olma ihtimali Pearl’ün, kendini sevmediği bu hayata iyice sıkışmış hissetmesine neden oluyor.

Pearl, bu yoksul ve sevmediği çiftçi yaşamından kurtulmak için tek çıkış bileti olan ”dansçılık hayaline” sarılıyor. Kendisinin çok iyi bir dansçı ve yıldız olduğuna inanan Pearl, bunu adeta bir takıntı haline getiriyor.

Annesine göre ise bu hayaller boş beklentilerden başka bir şey değil çünkü hayat, çoğu zaman beklentilerimizi karşılamaz. Hayatın işleyişi böyle. Pearl, bunu inkar ederek hayalleri için fazlasıyla ileri gidiyor.

Filmde, Pearl’ün birçok korku dolu anına şahitlik etsek de filmin ”Dünyanın işleyişi” konusunda sunduğu bu yüzleşmeler birçok sahneden daha korkunçtu.

Pandemi’nin Filme Etkisi

Film, İspanyol Gribi salgının başladığı yıllarda geçtiği için ”toplanmaktan kaçınma” gibi önlemler, toplu alanlara maske ile girilmesi ve ”pandemi” tanımını karakterler duymamız ile birlikte üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen yaşadığımız döneme paralel sahneler sunuyor.

Ti West, iki dönem arasında kusursuz bir paralellik kurarak insan olmanın ve insanın yaşadığı bunalımların evrenselliğine ve zamansızlığına güzel bir göndermede bulunmuş.

Son olarak yönetmen Ti West’in yanı sıra Mia Goth’un oyunculuğuna da ayrı bir parantez açmak istiyorum. Pearl’ün en başından beri tekinsiz kişiliğini, hayal kurarken ki o tarifsiz mutluluğunu ve yaşadığı her hüsranda büründüğü trajik kişiliği mükemmel bir şekilde canlandırmış.

IMDb’den Ne Haber?

Filmin güncel Imdb puanı 7.0 olarak görünüyor. Korku türündeki bir filme göre başarılı bir puan. Sebepler ise muhtemelen yukarıda özetlediğimiz gibi… Şimdiden herkese keyifli seyirler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!