Netflix’te Ne İzlemeli? | Atypical

Uzun zamandır varlığından haberdar olduğum ama yeni izlemeye başladığım bir diziden bahsedeceğiz bugün. Daha doğrusu yeni izlemeye başlayıp jet hızıyla tükettiğim.. 2017 çıkışlı Atypical, otizmli bir gencin hayatını merkeze alan komedi-dram türünde geçen harika bir dizi.

Ana karakterimizin ismi Sam ancak hikaye tamamen onun etrafında dönmüyor ve bu benim, diziye dair EN sevdiğim şeylerden biri. Sam’in ailesi, arkadaşları ve çevresi, dizide tam olarak yan karakter muamelesi görmeden, hepsinin hikayesine özenilerek, hakkı verile verile gösteriliyor.

Dizide hayata ve insan ilişkilerine dair birçok sorgulamaya, tespite ve hikayeleştirilmiş keyifli anlatımlara şahit oluyorsunuz. Karakterler klişe değil ancak oyunculukların -Keir Gilchrist’ın harika olması dışında– orta seviye olduğunu söyleyebilirim. Hatta başlangıçta, alışana kadar çok ısınamamıştım birçoğunun tarzına.

Atypical Season 4 Release date, Plot, Cast and other details | DigiStatement

Diziyi, izlemeye başladığım andan beri dünyadaki herkese önermek istiyorum çünkü gerçekten çok güzel. İnanılmaz akıcı, çok güzel mesajları var ve günlük dertlerimizi başarıyla işliyor. Akran zorbalığı olsun, aile içi çatışmalar olsun, bireysel ruh durumları olsun, ergenlik çağının getirileri olsun, romantik ilişkiler olsun.. Dediğim gibi, her biri seyir zevki verecek şekilde.

Dizide absürd yönler ve karakterler de var ve aralarından en az birini çok seveceğinizi düşünüyorum, benim favorim sanırım Zahid. 🥺 Sam’in de dediği gibi (ki zaten tanıştıkları anı ve süreç içindeki ilişkilerini görünce çok net anlıyorsunuz), onunlayken ‘normal’ biri olduğunu ve otizminin bir sorun ya da eksiklik olmadığını hissediyor, sıradan, her gencin sahip olabileceği bir arkadaşlık yürütüyorlar birlikte. Aralarındaki diyaloglara bayılacaksınız.

Atypical season 3: Casey and Izzie's relationship needs to be protected at  all costs | MEAWW

Dizide herkesin kusurları, hataları var. Sürekli dozunda bir kaos/kriz ortama hakim ve hem duygusal hem de komik sahneler bolca. Anlayacağınız hiç sıkılmadan, bir sürü duygu tadarak yolunuza devam ediyorsunuz. Ben şu an 3. sezonu bitirmek üzereyim ve 4. sezon şimdilik en son sezon. Biteceği için aşırı üzülüyorum, tekrar tekrar izleyeceğime çok eminim.

Son zamanlarda keşfettiğim birçok dizinin beni bu kadar yakalaması büyük şans. Atypical da kesinlikle favoriler listeme girdi. Benim gözümde tek kusuru çekimlerinde inanılmaz fazla devamlılık hatası olması. Benim dikkat ettiğim bir husus bu, ama ortalama bir izleyici olan herkes fark edecektir. Neredeyse her sahnenin, birkaç postada çekilip tatsız şekilde birleştirildiği çok belli oluyor malesef. Neden tek kayıt alamamışlar, yönetmenle alakalı bir sorun mu bilmiyorum. Tek bir oyuncu olsa onunla ilgilidir diyeceğim ama bütün oyuncular ve neredeyse bütün sahnelerde mevcut bu problem.

What Is Evan's Secret on 'Atypical'? It Involves Karate

Her neyse, bu durum sadece imdb’de oylama yaparken 1 puan kırmama sebep oldu, nazar boncuğu diyebiliriz. 😬 Dizi arayışında olan, bu diziyi duyup merak eden veya hoş vakit geçirmek isteyen herkese şiddetle tavsiyedir. Mutlaka bir şans verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!