tds_thumb_td_300x0
Netflix’te Ne İzledik? | Omniscient

Orijinal adıyla Onisciente, Brezilya yapımı bir bilim kurgu dizisi. Yayınlanmış ilk sezonu yalnızca 6 bölümden oluşan dizinin ütopik/distopik bir yaklaşımı olduğunu söyleyebiliriz. Başta güvenlik, mahremiyet kavramları dikkat çekerken sonrasında “suç” unsurunun ne denli önem arz edeceğini göreceksiniz.

Omniscient’ın kelimesi “her şeyi bilme, bilen” anlamlarına gelirken, diziye neden bu adın verildiği de daha ilk dakikalardan bize alenen gösteriliyor. Şimdi diziyi artı ve eksi yönleriyle ele alalım.

Öncelikle, dizinin konusu güzel ve bence durağan havasına rağmen heyecanlı ilerliyor. Oyunculuklar konusunda ise ne yazık ki aşırı iyi konuşamayacağım çünkü iyi olduğu anlar olmasına rağmen genel anlamda pek içime sinmedi. Üstüne bir de İngilizce harici bir dilde, alışık olmadığımız seslerle çekilmiş olması sebebiyle tahammül etmesi biraz zorlaştı diyebilirim. Ama esas sıkıntı kesinlikle dil değil, oyuncuların, özellikle başrolün (Carla Salle) tarzıydı. Değişkenlik göstermeyen mimikleri, konuşurken beklenen duyguyu veremeyişi.. En kilit rol ve en çok sahne ona ait olduğundan bu durum rahatsız edici olabiliyor. Bu arada kız fena halde Zeynep Çamçı’ya benziyor bence. Tabi Zeynep’in saçları bu kadar çirkin değil o ayrı.

Görselliğe değinecek olursak, kesinlikle 10/10. Bu konuda aşırı zaaf gösteren biri olarak, belki de diziye inatla devam etmemin sebeplerinden biri buydu. Çünkü o kadar güzel çekilmiş, mekanlar ve renkler öyle iyi seçilmiş/kullanılmış ki izlerken sürekli durdurup ekran görüntüsü alma isteğiyle doldum. Eğer siz de izlediğiniz şeyin gözünüze, estetik algınıza hitap etmesini seviyorsanız bence bu dizi kesinlikle şans vermeye değer.

Omniscient bana konu ve senaryo olarak beklediğimi kısmen verdi diyebilirim. Umduğumdan biraz daha farklı bir tarzla karşılanmış olsam da bazı şeyleri dizinin belli bir atmosfer oluşturmaya çalışmasına bağlıyorum. Spoiler vermemek adına isimleri söylemeyeceğim. Dizide yalnızca iki-üç karakterin güzel işlendiğini, en azından işlenmeye başladığını düşünüyorum. Onun dışındakiler yetersizdi. Derseniz ki zaten epi topu kaç kişi var ki, bence önem arz eden en az üç karakter daha vardı kesinlikle.

Detaylar hakkındaki fikirlerim baya olumlu. Hem geçmiş hem günümüzle ilişkilendirilebilecek, felsefik tartışmalara açık, “insan”, “toplum” ve “yaşam” hakkında pek çok şeye değinilmişti. Üstelik bulması fark etmesi zor da değil, hemen hemen herkesin rahatlıkla kavrayıp üstüne düşünebileceği cinsten.

Dizinin imdb’si 6.3, benden aldığı puan ise 8. Çok çabuk sıkılan ve cezbetmesi uzun süren işlere pek şans tanımayan biri olarak, Omniscient’ı kısa sürede bitirdiğim için çoğunluğa hitap edebileceğini düşünüyorum. Hele de sabırlı biriyseniz, keyifle izlemeniz olası.

Son olarak, dizide çok güzel sürprizler var ve her bölüm sonu hemen bir sonrakini açma isteği uyandırıyor. Bu açıdan da hoşuma gitmişti. Söyleyeceklerim bu kadar, görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!