Ne İzlemeli? | The Power of the Dog

Harika oyunculuğu sebebiyle Benedict Cumberbatch’ten nefret etmenin eşiğinden döndüren bu film, baştan sona yavaş ilerlemesine rağmen izleyiciyi hiç sıkmayan oldukça başarılı bir yapım. Etkileyici müzik kullanımlarının da desteğiyle gerim gerim geren ve gizemini koruyan bir kurgu söz konusu. Başıma bir şey gelmeyecekse sinematografiye herkes kadar bayılmadığımı belirterek başka şeylerden söz etmek istiyorum.

Rose ve Phil arasındaki gerilimin bu kadar örtülü verilmesi biraz can sıkıcıydı, acaba geçmişe dayanan bir problem mi var diye bile düşündüm. Oğluna yanaşmasını istememesi ve bu konudaki endişesi de sahil. Ama direkt herifin sorunlu karakterindenmiş. Kaldı ki Rose’un çiftlikteki depresyonvari süreci de tatmin edici şekilde işlenmemiş bence. Bir çözüm aramak, derdini eşiyle paylaşmak gibi seçeneklere hiç yanaşmadan alkolik olması.. Ne bileyim. Bunlar yaşandı ve açıkça gösterilmediyse de affınıza sığınıyorum.

George’un nezaketinin yanında çok pasif de bir karakter olması, daha doğrusu bunun dozu düşündürücüydü. Kardeşine karşı olan çekingenliğini fazla buldum. Çünkü Phil’in onu sevdiği bariz, buna dayanarak daha cesaretli olabilirdi gibime geldi ama film bir kitap uyarlaması olduğundan belki orijinal hikaye böyledir ve ona sadık kalınmıştır.

Rose’un ait olmadığı bir ortama girdiğindeki hislerini anlayabiliyorum ama valinin yemeğe davet edildiği akşamda ve birkaç yerde daha sergilediği overdose dehşetli sarsılmaları pek ikna edici bulmadım. Peter’ın göründüğünden daha tehlikeli biri olduğu tahmin edilemez değildi ama ne yalan söyleyeyim itici başrolümüzü öldürmesi sürpriz oldu.

Filmde bazı kısımların eksik/kopuk olduğunu düşünüyorum. Phil’in çocuğa karşı olan tavrının hızı, en başta çiftin ilişkiye başlama ve evlilik süreci gibi. Hatta ben sadece ailesiyle tanıştırmak için bir ziyaret diye düşünmüştüm, oraya yerleşeceklerini beklemiyordum. Onun dışında vali ve eşi ekstra neye hizmet etti, neyi temsil ettiler, kardeşlerin anne babasıyla ilişkisini nasıldı ve neden gibi şeyler de kaçırdığım noktalar..

Ben filmin, Phil’in Peter’la bi ilişki yaşayıp bunun ortaya çıkmasından korktuğu için ona bir şey yapacağı şekilde ilerleyeceğini düşünüyordum ama Peter’ın, annesi sarhoşken ona söylediği şeyler zaten neler olacağını bize anlatmış. Sonuç olarak, aksiyon sevdalıları karalayıp dursa da 🙂 duyguların çok iyi yansıtıldığı, yaratılan atmosfere girebildiğiniz, süresini de iyi kullanan oldukça güzel bir filmdi. Merak edenler için imdb puanı 7, benim kişisel puanım ise 8. Emeklere sağlık.