NE İZLEDİK | Angrezi Medium Film İncelemesi

ANGREZI MEDIUM: BİR İNSANIN HAYALİNİ ÖLDÜRDÜĞÜNDE ONUN YAŞAMAK İÇİN BİR AMACI KALMAMIŞ OLUR.

Gösterim Yılı: 2020

Yönetmen: Homi Adajania

Oyuncular: Irrfan Khan, Radhika Madan, Kareena Kapoor Khab, Deepak Dobriyal, Dimple Kapadia, Ranvir Shorey, Pankaj Tripathi, Kiku Sharda, Tillotama Shome , Zakir Hussain

Imdb: 7,3/10

Yavrularını sevme konusunda derin yeteneği olan garip yaratıklara ne ad verilir? Cevabımız tabii ki de anne babalarımız yani EBEVEYNLER…

18 yaşına kadar pek çok ebeveyn canını dişine takarak çocuklarının iyi yerlere gelmesi için çalışır, gerek maddi gerekse manevi yönden çeşitli mücadeleler verir. Çocuklarsa çoğu zaman kendilerine açılan bu kapıların nasıl açıldığını fark etmeden hayatlarına bu şekilde devam ederler. Ve yapılan fedakarlıkların büyüklüğünü hep sonradan anlarlar. Filmimiz bu noktada her yetişkin ve ebeveynin kendinden izler bulabileceği özel bir film.

Udaipur’da ünlü bir tatlı dükkanının sahibi olan Champak Bansal’ın ( Irrfan Khan) hayatı boyunca hep kafası karışmıştır. Kızı Taru (Radhika Madan) ise 18 yaşına gelmiş pek çok kız gibi “özgürlüğünün” tadını çıkarmak isteyen bir genç kızdır. Taru’nun Londra’da okuma isteği, başta muhafazakarlığı yüzünden Champak’a saçma gelse de yaptığı kritik bir hata sonucu kızını Londra’ya yollamak için bütün yolları dener. Filmde Irrfan Khan, kızını rahat bırakmayan süper koruyucu bir baba olarak karşımıza çıkıyor. Radhika Madan ile olan baba-kız diyalogları ise sizi eğlendirirken duygulandıracak cinsten.

Filmimiz; Irrfan Khan ve Saba Qamar’ın kızlarını Chandni Chowk’un eski moda, gelenekçi ortamından çıkarmak için çaresizce savaştığı 2017’nin popüler filmi Hindi Medium’un devamı filmi. Amacına ulaşmak için bazı illegal yollara başvuran babaya bu filmde polis rolüyle Kareena Kapoor Khan eşlik ediyor. Ayrıca bu sefer maceramız geleneksel Eski Delhi’den havalı Güney Delhi’ye kadar kısıtlı da değil. Udaipur’dan Londra’ya uzanan keyifli bir maceraya tanıklık ediyoruz.

Hindi Medium’dan üç yıl sonra gelen Angrezi Medium, ilk filme konu olarak benzese de birkaç tematik noktayı daha gündeme getiriyor: Her şeyi kapsayan aile sevgisi, babalar ve kızlar arasındaki özel bağ ve tabii ki gelişmemiş ülkelerde İngilizce bilmenin size kolay yoldan pasaport sağlayabileceği…😊

Film, Taru’nun özgürlük macerası adı altında, modern neslin yabancı ülkelere olan saplantısını da vurgulamaya çalışıyor. Taru’nun Londra’ya gitme hayalinin gençlerin Batı’da keyif alacaklarını düşündükleri hayatı deneyimlemekle ilgili olduğu da yer yer izleyiciye aktarılıyor.

Bizi güldürmek ve ağlatmak arasında bir denge kurmaya çalışan film, 150 dakika boyunca izleyiciyle buluşuyor. Enerjik klibiyle bir akım haline dönüşen bir de şarkısı var Angrezi Medium’un. “KUDI NU NACHNE DE”. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için selfie tekniğiyle çekilen klipte Bollywood’un ünlü kadın oyuncuları şirinliklerini dansa dökerek güzel mesajlar vermeye devam ediyor.

Pi’nin Yaşamı, Milyoner, Jurassic World gibi filmleriyle tanıdığımız ünlü oyuncu Irrfan Khan’ın da son filmi olma özelliğini taşıyor Angrezi Medium. Kısa zaman önce kanserden kaybettiğimiz Khan, büyük zorluklar içerisinde bu filmi tamamlamış, kısa bir süre içerisinde de vefat etmişti.

Angrezi Medium, ilk filmi beğeniyle izleyen ve ikinci filme büyük anlamlar yükleyen seyirciler için sınıfta kalmış gibi görünse de verdiği mesajlar ve ünlü oyuncu Irrfan Khan’ın filmografisindeki yeri itibariyle hep özel bir film olarak kalacak gibi görünüyor. İyi Seyirler 😊

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!