tds_thumb_td_300x0
Mucize Doktor 1. Bölüm | Burada Yerin Yok!

Taner Ölmez’in başrolü olduğu, yabancı yapımdan uyarlama Mucize Doktor dizisi, bu akşam ilk bölümüyle izleyici karşısına çıktı. Gelişiyle twitter’da trend topic listesine sağlam bir giriş yapan dizi, ele aldığı konuyla herkesten takdir topladı. Otizmi olan “Ali Vefa” karakteri üzerine kurulu Mucize Doktor, şimdiden kendini sevdirdi ve bir seyirci kitlesi oluşturdu diyebilirim. Gelelim bölüme.

Hikayenin yapı taşlarından olan Adil hocayı, baş hemşireyi ve Nazlı’yı sevdiğimi söyleyebilirim. Adil’in herkese farkındalık kazandırma amacıyla verdiği uğraşlar çok kıymetli. Nazlı, gerçekten iyi biri ve gördüğümüz üzere hocası olan Ferman’a karşı bir şeyler hissediyor ama eğer Ali’yle ilişkisi dostluk olarak yazılmazsa, sonradan ona (birbirlerine) aşık olacağını düşünüyorum. Aşk olarak görmeyi çok isterim ama, yakın arkadaşlık verilirse de hiç sorun etmem. Yakışacaktır. Her türlü içimizi ısıtırlar.

Dizide, Ali’nin kritik anlarda düşünüp analiz yaparken ekrana terimler ve görsellerin gelmesini çok sevdim. Ferman’ın kibri ve zalimliği sinirimi bozdu. Üstelik kendisi de ilk başta şüpheyle yaklaşılıp “istenmeyen” biriyken böyle düşünmesi hayli can sıkıcı. Ali Vefa, onun bu yönlerini törpüleye törpüleye değiştirip, bambaşka bi adama çevircek kişi olacaktır.

Yeniden tanışalım sahnesi güzeldi, Ali’nin neden cerrah olmak istediğini anlattığı sahne çok çok güzeldi, kendini tanıttığı sahne ve yemek sahnesi de çok keyifliydi. Diziyi ful dram sürdürmek yerine hafif eğlenceli tutmaları da isabet olmuş. Kederli ruh halini aralayıp nefes almayı sağlar, ki dizi zaten çok da boğucu değil. Üzücü, etkileyici ama boğucu değil.

Dizi başladığı andan sona erene kadar hiç sıkmadı. Bu noktada sürükleyici olduğunu ya da en azından, ilk bölüm olarak başarılı bir girizgah yakaladığını söyleyebilirim. Detaylar güzel yerleştirilmiş, bol bol Ali’yle gurur duyacağımız, ona Adil gibi bakacağımız sahneler olacak anlaşılan.

Şaşırdığım bir nokta oldu, kurul sahnesindeki duygusal anlarda, başhekim ve partneri olan hanımefendinin gerçekten duygulandığını ve sonrasında Tanju’nun cidden Ali’yi koruyacağını ve savunacağını sanmıştım. Meğer arkasında yalnızca çok çirkin ve insan hayatı/sağlıyıyla direkt alakalı olan bir sektörde çalışan insanlara hiç yakışmayacak bir niyet varmış. Biraz kalbim kırıldı açıkçası.. 

Beliz hanım konusunda kararsızım, henüz hislerim netleşmedi 🙂 Şimdilik ilk düşüncelerim kısaca böyle gibi. Velhasılkelam dizi akıcı ve ferahtı. Aynı zamanda duygusal. Aynı saatte Trt 1’de yayın hayatına başlayan Şampiyon’dan daha iyi bir reyting alacaktır diye düşünüyorum. 

Böyle değerli bir işi bize sundukları için kamera önü ve arkasındaki tüm emekçilere teşekkür ederim. Saygıyla..

#OtizmHastalıkDeğildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!