tds_thumb_td_300x0
Mindhunter 2.sezon 7.bölüm İnceleme: ‘Seni Affediyorum’

Ajan Holden’ın haklı çıktığı bir bölüm incelemesine hoş geldiniz. Bir önceki bölüm incelemesinde de söylediğimiz gibi, geçen bölüm yakalanan kişi aslında sadece o ormanda bulunmuş, alakasız birisiymiş. Tabi yine de bu dizide hiçbir şey belli olmaz. Bir bakmışsınız arayan kişi olarak çıkmış karşımıza son iki bölümde… Kim bilir, öyle değil mi? Ama şimdilik konumuzla alakalı olarak masum olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi bu yaşananlar Holden’ı ‘benim fikrim doğrudur’ kategorisine daha çok itti. Ve ne olursa olsun işin ucunu bırakmaya da meyilli değil. Haberleri izlerken sonunda katilin onlarla dalga geçtiğini anlayabildi. Gelen telefon konuşmasıyla, katilin onları yanlış yönlendirdiğini anlayabilmişti fakat dalga geçtiğini anlamamıştı sanırım. Sonuçta Sam’in Oğlu da aynı şeyi yapmıştı, BİÖ’de… Bunu tahmin edebilmesi lazımdı. Neyse ki durumu fark etti ve hamlelerinde değişiklik yaptı.

Tabi ki yine de oradakileri ne yaptığına inandırmakta zorluk çekiyordu. Birisi de şu adama güvensin artık! Düşününce, bunlar hep Holden’ın yüzündenmiş gibi geliyor. Hiçbir zaman duyguları dengede bir insan olamadı. Sorumluluk birimine gönderilmesinden ve tam da bundan sonra yaşadığı panik ataklar sonrası insanlarda ona karşı bir güven kırıklığı oluştu. Onlara da güvensizlikleri için, ‘haksızsınız’ diyemiyorum haliyle.

Bu sefer ipleri onlar eline almak istiyorlardı. Bu yüzden bir yürüyüş düzenlediler. Belirli anma noktaları yapacaklardı, katilin oralara gideceğini düşünüyorlardı. Bence de çok mantıklı bir plan. Fakat bu küçük, operasyon gerektirmeyen planda bile bir pürüz çıkabiliyor. Bu pürüzler bilerek mi çıkarttırılıyor yoksa gerçekten prosedürler mi böyle anlamıyorum. 19 çocuğun kaybından sorumlu bir suçlunun yakalanması söz konusu… Bütün kaynakları seferber etmeleri lazım. Neyse ki Ted ile Holden’ın arası iyi…

Bu arada Ted Gunn’dan bahsetmişken, Wendy ile konuşmaları da neydi öyle? Kadına resmen bu işi yapamayacağını söyledi. Nedeni hakkında teoriler üretebiliriz. Hemen sıralayalım. Bir kadın olduğu için? FBI’da çalışan bir kadın olduğu için? FBI’da çalışan homoseksüel bir kadın olduğu için? (Kasetleri dinlediğinde Gunn’ın anlamış olabileceğini göze alarak) Ajan olmadığı için? vs.

Bill ile oturduğunda, Bill’in sormasını ya da Wendy’nin söylemesini bekledim. Eminim Bill bu durumu hoş görmeyecektir. Zaten Holden dışındaki herkes Gunn’a şüpheyle bakıyor. Amacı makamında yükselmek, ‘ben yaptım’ dedirtmek diye düşünüyorum ama… Aynı zamanda da gerçek nedenini de merak ediyorum. Ve önümüzdeki sezonlarda öğreneceğimizi umuyorum.

Zaten kadının sosyal yaşamı iyi gitmiyor. O da ayrı bir mevzu… Gerçekten Wendy Kay’a ‘boş bir odam var’ derken ne demek istedi ben de anlamadım. Gerçekten ev arkadaşı arıyordu herhalde. Kay o kadar haklı bir çıkış yaptı ki… Wendy’nin sosyal konulardaki yetersizliği beni şaşırtıyor. Çünkü ne kadar terapi seansı yapmıyor olsa da kendisi bir psikolog.

Bill de keşke Wendy’den yardım istese… O kadar birbirlerine yardım edecek durumdalar ama o kadar birbirleriyle paylaşım yapmıyorlar ki! Elbette yardım edebileceği bir şey vardır. Hiç yoktan Nancy ile bile görüşse bu Tench ailesini için bir gelişmedir. Çünkü Nancy, olayları hala atlatabilmiş değil. O gün çocuğu ölen kadın onları ziyarete geldiğinde ve Brian’ın suçsuz olduğunu kabul ettiğinde bile suratı kaskatıydı.

Bence de Brian ile görüşmesi sağlıklı olmazdı. Ama yine de bunu daha güzel bir dille söyleyebilirdi. Psikolojik olarak yardım aldıklarını ve bunun Brian’ı nasıl etkileyeceğini bilmediği için bir adım atmak istemediğini belirtebilirdi. Karşısındaki kadın çocuğunu kaybetti, üstelik senin oğlun da oradaydı. Görüşmeye geldiği için karşındakine hatalıymış gibi bakmak… Bilmiyorum. Çok üzüldüm o sahnede, her iki kadına da..

Bill bu kadar dertle uğraşması yetmiyormuş gibi bir de Holden’ın tribi ile uğraşıyor. Evet, Holden hiçbir şey bilmediği için haklı gözüküyor olabilir. E ortada da on dokuz çocuk var ve sayı artıyor. Umuyorum ki fazla kimse üzülmeden çözülecek her şey.

Tabi, öyle bir şey mümkünse…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!