Lucifer 6.Sezon 5.Bölüm İnceleme: Lucifer Morningstar’ın Öldürülmesi

Lucifer’ın final sezonunda bölümler ilerledikçe, işler de kızışmaya başlıyor. Rory, sanki hep yaptığı bir şeymiş gibi evine gelmiş -bu noktada Chloe’nin gelecekte de aynı evde yaşadığına kanaat getirmiş bulunuyoruz- ve annesine Lucifer’ı çekiştirmeye başlamıştı. 

Chloe’nin tepkisi yerindeydi. Önce kızın rahat davranışlarının altında yatan nedeni öğrenmeye çalıştı. Bu zamana kadar Lucifer’ın kızını geçmişte aramışlardı. Kimse gelecekten gelebileceğini düşünmemişti. Fakat Rory’nin ismi, onun için bir kanıt olmuştu.

Bu kanıtı, birlikte Lucifer’a sunmaya gittiler. Tabi bizler de en az Lucifer kadar şaşırdık ve meraklandık. Çünkü tam da bu noktada finalle ilgili ipuçları yakalamaya çalıştık. En azından benim aklımda milyon tane soru işareti oluştu. Şundan eminim, Lucifer sevdiği kadınla çocuğunu asla sebepsiz yere bırakmadı. Ölüm yoluyla olmasa da, tek başına yapması gereken ya da evrenin dengesinin bir şekilde yerine oturması için kendini feda etmesi gereken bir durum ortaya çıktı. Bunun dışında bir sebep üretemiyorum  fakat şunu söyleyebilirim. Finali çok merak etmeye başladım!

Tabi bu durumla birlikte, Linda’nın eline yazacağı kitapla ilgili çok kıymetli bilgiler düşmüş oldu. Sorunlu baba-oğul ilişkisinden doğan sorunlu baba- kız ilişkisi Linda için eşi benzeri görülmeyen bir değerde olmalı. Gerçekten kimse böyle bir vakaya rast gelmedi! Kitaplarda arasan bulamazsın söylemi tam da bu durum için söylenmiş! Peki ya Rory’nin ‘Tanıdığım tek Linda Martin, şu an hapiste.’ derken ne demek istedi? Linda’nın böyle bir potansiyele sahip olduğunu düşünürsek, bu durum beni düşündürdü diyebiliriz.

Rory’nin diğer herkesi kandırmasını izlemek güzeldi tabi. Özellikle Maze ve Havva  sahnesi çok eğlenceliydi. Fakat usta, öğrencisini tanıdı ve Rory’nin planını ortaya çıkardı. Amanediel ise dünyada göremediği ve hissetmediği bir şeyler olduğunu anlamış, Ella ‘ya hak vermeye başlamıştı.

Ella! Sizce de gerçeği öğrenmek için geç kalmadı mı? Bu zamana kadar çözemediği için şaşırıyorum asıl!

Sezon başından bu yana, Amanediel’ın kolyesinin Chloe’de olmasının sıkıntı çıkaracağını konuşmuştuk. Lucifer bunu fark eder gibi olmuş fakat önemsememişti. Bu bölümde bunun ne kadar büyük bir hata olduğunun farkına varmış oldu. Chloe, gücün kendi kontrolü altında olduğunu düşünerek, kolyeyi vermek istememişti. Açıkçası, Lucifer ve Chloe ikilisinin kavgasını izlemek ne kadar zevkli olsa da, işin sonunda Lucifer’ın boynuna bıçak saplamak olduğu düşünüldüğünde, biraz korkutucu gelmeye başlamadı desek yalan olur. Neyse ki bu ikilinin arasındaki aşk çok kuvvetli olduğundan, (hatırladığınız üzere Chloe bir mucize) Chloe kendine gelebildi ve gardını indirdi.

En başından beri, bıçak neden onlarda ki? Nasıl onların eline geçtiğini anlayabiliyorum fakat Azrail’e ait bir nesneyi ne diye Lucifer korumaya çalışıyor? Azrail’e o nesne boşu boşuna verilmemiş olsa gerek. Bıçağı koruma ve doğru zamanda kullanma yetkisi ona verilmiş olmalı. Öyleyse neden hala sahibine iade edilmedi ya da Azrail gelip istemedi?

Bölüm sonunda ise bütün bu yaşanılanların Chloe’ye fazla geldiğini ve duygusal bir boşluğun içine düşmemek için ne denli çaba sarf ettiğini görüyoruz. Dan’in ölümünde yanında olması, onun cehennemde olduğunu bilmesi yeteri kadar ağır bir yük değilmiş gibi, bütün bu cennet ve cehennem olayını, oradaki gündüz işini Trixie’den saklamak zorunda kalmak da onun için yeteri kadar zor olmalı. Sonuç olarak Dan ve Chloe eskiden evliydi, birbirlerinin en yakın arkadaşıydılar, yükünü paylaşabileceği bir dostunu, arkadaşını kaybetmişti. Dan’i yeniden görebilmek ve hislerini  söyleyebilmek çok büyük bir lütuftu. İzlerken gözleri dolmayan, o anı onlarla paylaşmayan gerçekten var mı?

Her bir bölümde daha da duygusal sahneler izliyoruz. Bu gidişle finalde ağlayacağız, benden söylemesi… Takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!