tds_thumb_td_300x0
Lucifer: 5. Sezon Part 1’e İlk Bakış

21 Ağustos Cuma 2020 tarihi itibariyle Los Angeles saati ile gece 12’de Türkiye saati ile ise sabah saat 10’da Netflix kütüphanesinde yerine aldı Lucifer. O Gün işte akşamı zor ettim. Yemedim, içmedim, sabahladım ve bir çırpıda bitirdim diziyi…

Sezonun açılışını daha önceki bölümlerde gördüğümüz yabancı olmayan bir sima ile açıyoruz. Zamanında Lucy, Lee’ye bir dolu altın para verip göndermişti. Öğreniyoruz ki Lee bu parayla yanlış yollarda yer almaya devam ediyor ve kaçınılmaz son… Lee artık bir makdül. Ölüm mekanı ve ölümüne sebep olan tekne Marina Del Rey kıyılarında yani her şeyin başladığı yer olan Los Angeles’ta…

Yine önceki bölümlerden hatırlarsınız ki cehennem de insanlar ölüm anlarıyla, vicdanlarıyla sınanıyor ve sonsuz bir döngüde tekrarlanıyor ve bu da ölen kişinin cehennem döngüsü oluyor. Lucy’de görevini yapmak üzere mekana geldiğinde Lee’yi görünce dünyadan da tanıdığı için aralarındaki diyalog gülümsetiyor ve olay yerinin Los Angeles olduğunu öğrenince de duygusal şeytanımız hüzünleniyor ve bölümün adının aldığı diyaloğu Lee ‘nin ağzından duyuyoruz. Lucy ‘nin Lee’ye ‘Davana kimin baktığını biliyorum(chloe), bir zamanlar acayip bir ikiliydik. Onların gözünde daha sadece birkaç ay oldu ama burada çok ama çok uzun zaman geçti’ kelimeleri özlemle dökülüveriyor ve izleyici olarak da Lucy’nin Chloe’ye bir türlü kavuşmamasını düşününce bir hüzünleniyorum derken Lucifer yine Lucifer’liğini yapıyor ve ‘Asırladır yapmadığım bir şey yapacağım. Eski günlerin hatırına cinayetini çözeceğim’ diyerek işe koyuluyor.

Eş zamanlı olarak cinayeti çözmek için tekneye gelen Chloe’nin Lucifer’in boşluğunu doldurmak, Maze’inde Eve’nin boşluğunu doldurmak amacıyla partner olduklarını ve geceleri eğlenmek için Lux’a gittiklerini ve oranında yeni işletmecisinin Amenidial olduğunu öğrenmiş oluyoruz, tabi Amenidial ‘in işletme biçimi Lucy’den biraz farklı😊. Dan’ı da kendine uydurup komik duruma düşseler de  Amenidal’ın amacı çok masum; dahi oğlunu güvenilir bir dünyada yetiştirmek, dahi Charlie demişken Linda’nın 2 aylık dahi bebek için seçtiği eğitimler de bir o kadar garip😊. Yine cinayet ekibinin olmazsa olmazı Elle’den  Lucifer’in yokluğunun normal insanlar tarafından bilinen sebebini öğreniyoruz.

Ve Deckerstar’ın tekrar yollarının kesişmesini sağlayan dava da Lucifer, iblis aracığıyla Chloe’ye mesaj yolluyor ama ümitlenmeyin davayla ilgili☹ ve bu mesaj davanın sonuçlanmasını sağlıyor. Yani Lucifer’ın eli her zaman olduğu gibi bir şekilde Chloe’nin üzerinde. Lee, Lucy’yi kendisi ile yüzleştiriken, Chloe’nin Lucy için değerini bir kez daha anlıyoruz ve 4 sezondur beklenen kavuşma geldi derken, gelen davetsiz misafir aslında kim?

2.bölümü yeni bir dava başlangıcıyla açarken Tom Ellis’in muhteşem vücudu ile nutkumuz tutuluyor, tıpkı Elle gibi sarılmak istiyoruz kendisine (tabi başka şeyler düşünenleriniz de vardır eminim😊). ve gelen davetsiz misafirimiz Michael’i gelecek olursak sevmesek te hikayeye heyecan kattığını düşünüyorum. Ayrıca Michael’in Lucifer olmadığı o kadar belli ki burada Tom Ellis’in gerçekten Lucy olmak için yaratıldığını düşünmekten kendimi alamıyorum. Mesela Michael’in gözlerine baktığımda kin, nefret hissediyorum, Lucifer’deki şeytan tüyü olayı Micheal’da yok, aksine korkutuyor. Ben burada Tom Ellis’in oyunculuğunun payının olduğunu düşünüyorum.  Michael’ın Lucifer’ı Lucifer yapan özelliklerden biri olan yalan söylememesini delmesiyle Chloe’de de biz seyirciler gibi bir değişiklik olduğunu anlıyor ama hakkını yemeyelim Michael’ı ilk öptüğünde de bir tuhaflık sezmişti belki de ruh eşleri olmalarındandır ne dersiniz? Bu durumu Chloe, Linda ile paylaştığında, Chloe’nin de tıpkı Lucifer gibi kendi çözümünü buluyor ve o şekilde hareket etmeye başlarken Chloe’yi Lucifer’laşırken görüyoruz ama Michael’de tık yok ee tabi bir Lucy olmak kolay değil😊

Neyseki Lucifer-Micheal olayını çok uzatmadılar ve Maze’inde katkılarıyla Micheal’ın kendi ağzından Lucifer olmadığını ve kendince Lucifer’in hayatını mahfetmek için dünyaya geldiğini hemen öğrendik.

Chloe, Lux’a gittiğinde o da ne Maze ve Michael’i hiç olmayacak şekilde görüyor 😮 büyük hayal kırıklığı yaşada aslında Michael’in Lucy olmadığına emin oluyor böylece. Maze ile yüzleştiğinde ise Chloe’nin 4 sezon boyunca hepimizin beklemekten kuruduğu şeyi yapmak istediğini duyuyoruz 😞😔 Tam hayır böyle olmamalıydı derken dizinin başına gidelim Chloe’yi özel yapan şeyin lucy’nin sadece onun yanında yaralanmasıydı, savunmasız olmasıydı. Chloe’de akıllı bir kadın netice de bunu kullandı ve Lucifer’in gerçek Lucifer olmadığını, şüphelerinin yersiz olmadığını gördü, lakin michael giderken bombayı patlattı  ve hala sır olan chloe’nin aslında varolmaması gerektiğini tanrı tarafından lucifer için yaratıldığını öğrendi, bakalım sonucu nasıl olacak?

Lucifer, Michael’in dağıttıklarını toparlamak üzere dünyaya gelir ve Deckerstar tam olacak derken bu sefer de Chloe öğrendiği gerçeği Lucy’den teyit edince Chloe için kabullenememe süreci başlar ama Chloe’ye de kızmamak lazım bu kadar ilahi olay haliyle fazla geldi, Lucifer’in bile ilk öğrendiğinde nasıl kaçtığını, kabul edemediğini hatta lucifer’ı Chloe’den kurtarmak için annesinin bile bu durumu kullandığını unutmayalım.

Michael ortalığı karıştırmaya devam ederken bu sefer de zamanın başlangıcından beri  Lucifer’ı manipüle ettiğini söylemesiyle Lucy çıldırıyor haliyle zaten dizinin başından beri bu konu da Lucy’nin babasına karşı olan isyanlarını hep izledik. Bölüm sonu Deckerstar konusunda hüsran olsa da Chloe’nin ağzından Lucifer’e olan aşkını duymak güzeldi. Bunu söylerken her ne kadar bu sebeple yaratılmış olduğunu bilse de…

Yoğun, akıcı ve hareketli bir 3 bölümün ardıdan son derece sakin, durağan,sıkıcı 4.bölümü izlerken üzülerek sıkıldığımı belirtmek isterim bu sebeple 4.bölümü gereksiz bulanlardanım bende sonu Maze’e bağlanmak için yazılmış bir bölümdü.

5.bölüm Detective Amenadiel bölümüyle, Lucifer’den kendisinden uzak durmasını isteyen Chloe’ye  Amenadiel davayı çözmesi için yardım ediyor. Amenadiel davayı çözmeye yardım ederken davanın konusu itibariyle bazı teoriler üretmesine yardımcı oluyor. Bunları Chloe ile paylaşınca da Chloe de soluğu Lucy’nin yanında alıyor. Lucifer ise piyano başında (Piyano-Lucifer-Chloe üçlüsünü severiz 😍). Amenadiel’in teorisini Lucifer ile paylaşan Chloe’den Lucifer’a ‘Eğer benim yanımda saunmasız olmayı seçiyorsan bende senin yanında savunmasız olmayı seçiyorum’ veeeee Deckerstar 😍😍😍

Yeni bölümü , yeni bir dava ile açıyoruz, Lucy ve Chloe’nin aynı anda dava yerine gelirken çok tatlı bir couple olduklarını görüyoruz taki davanın Chloe’nin eski sevgilisiyle bağlantılı olduğunu görene kadar, tatlı şeytanımız Lucifer, biraz kıskançlık triplerine giriyor normalde böyle şeylere düşecek biri değilimdir ama bir insana buda mı yakışır😊. Lucy yine başkalarının akıl vermesiyle hareket ederken, aslında kandırıldıldığını anlayınca pek sinirleniyor ve Michael’in de müdahale etmesiyle Dan Lucy’nin şeytani yüzünü görüyor.

Sonunda ise Chloe, bütün gün ulaşamadığı Lucifer’i görmek üzere Lux’a gelir ve 4 sezondur beklenen son…😍😍😍

4 sezondur seyircinin beklediği son yaşandı yaşanmasına fakat kimsenin tahmin edemeyeceği sonuçlara neden oldu.  Lucifer’i Lucifer yapan What do you truly desire? Artık Lucifer’e ait olmayacak mıydı yoksa? Lucy farkedince hemen Linda’nın yanına koştu kendince çözümler bulmaya çalışsa da Chloe’ye gücümü çaldın vs şeklindeki tavırları son derece eğlenceli olsa bu tavırlar Chloe’yi korkuttu. Çift olarak Linda’ya gittikleri terapi sahneleri de son derece eğlenceliydi. Bu durumu da kabullenen Lucifer ve onu anlayan Chloe ilişkilerinde bir adım daha katetmiş oldular ki bölüm sonu Michael’in dolduruşuna gelip, tabancayla Lucifer’in karşısına dikilen ve ateş açan Dan gelinceye kadar…

Önceki sezonlarda Linda’nın Lucifer’in şeytani yüzünü gördükten sonraki tepkisi, konunun işleyişi çok iyi yazılmıştı bu sebeple Dan’ın öğrenmesi ve sonrası bana geçiştirilmiş gibi geldi. Geriye Elle’nin öğrenmesi kaldı bakalım o nasıl olacak?

Sadece Chloe yanındayken yaralanan Lucifer, bu sefer yara almadı Chloe, Lucifer’in yaralanmamasına sevinse de endişelenmeye de başladı. Michael tarafından kaçırılan Chloe, Michael’in yeteneği itibariyle korkularıyla yüzleşti, her yerde Chloe’yi arayan Lucifer’ın tekrardan Chloe’ye bir zarar gelirse nasıl çırpındığını, nasıl endişelendiğini bir kez daha görmüş olduk. Sona yaklaşmışken, Chloe bulunduktan sonra yüzleşen çiftimiz bu sefer de Chloe’nin korkularını paylaşmasıyla bir sınavdan daha geçecekken ve Lucifer tam da Chloe’ye seni seviyorum diyecekken (bunca zaman söylemediğine hiç dikkat etmemiştim ve neden söylemedi diye de düşünmüyor değilim) Amenadiel’ın da oğluyla ilgili korkularıyla yüzleşmesiyle zamanı yavaşlatma gücü geri geldi tabi bu sefer de farklı konsepte ☹ sevgili amenadiel zamanı yavaşlatmamış tamamen durdurmuştu fakat düzeltememek üzere 😔

Veeeeee SONNNNNN Lucifer- Amenadiel- Michael ve Maze ölümüne kapışırken TANRI ‘bu kadar yeter, bilisiniz çoçuklar kavga etmenizden hiç hoşlanmam’ diyerek belirir.

Burada hepsinin yüz ifadesine baktığımızda Lucy’nin gözlerinin diğerlerinden bir başka bakması çok anlamlıydı(Bunu aşamayan bir tek ben değilimdir sanıyorum). Başından beri babasıyla olan derdi belki de gün yüzüne çıkacak sonunda.

Genel olarak sezonu değerlendirecek olursam;

Bölümlerin birbiri ile bağlantılı olmasını çok beğendim çünkü Netflix’e geçmeden önce bölümler birbirinden bağımsız oluyordu ve özellikle Lucifer ver Chloe arasında hiçbir kayda değer ilerleme olmuyordu.

Maze’nin kimlik bunalımlarından da çok sıkıldım ben, kim nereye çekiyorsa o tarafa gidiyo, umarım part2 ‘de bu şekilde devam etmez.

Eski sezonlara gönderme olarak yazılan diyaloglar çok yerindeydi.(Chloe- cehennem donması-lucy😊)

5.sezonun sloganı See you in hell’di fakat ben cehennem sahnelerini yetersiz buldum.

Müzik seçimleri yine halükardaydı.

Bir sene boyunca bekleyenlerin, tatmin olacağını düşünüyorum.

Umarım Netflix fazla uzatmaz ve 5.sezon Part2 biran önce gelir. Ben sabırsızlıkla bekliyorum. Neredeyse tüm ülkelerde top10 listesinde 1 numaraya çıkan yapımın başarısını kutluyorum ve dizinin 6.sezon onayı da aldığını da söyleyerek yazımı noktalıyorum. Sezonu olabildiğince değerlendirmeye çalıştım elbette unuttuğum/es geçtiğim detaylar vardır. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!