Korkmalı Mıyız? | MetaVerse & Upload

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kavramlardan biri olan “meta” hayatımıza hızla girmiş gibi görünse de, her yeni teknolojide olduğu gibi arkasında görece daha uzun bir süreç var aslında. Kısmen “sanal gerçeklik” olayı ve bu doğrultuda ürünlerin geliştirilmesiyle önü açılan bu dijital dünya, hayatımızın her yerinde. Sahip olduğumuz teknik ve teknolojik güçlerin bu denli çabuk değişmesi, gelişmesi bir noktada ürkütücü olabiliyor elbette. Beni bu yazıyı yazmaya iten şey ise bu konularda öncü yerli içerik üreticisi olan sevgili Barış Özcan’ın son videosu.

Videonun yorumlarına gittiğinizde bir sürü insanın Black Mirror’dan bahsettiğini görebilirsiniz. Bu konudaki en bilindik kurgulardan biri olduğu için hemen akla gelmesi tabii ki normal. Ancak benim ondan önce düşündüğüm başka bir dizi olmuştu. Daha önce bölüm bölüm yorumunu yaptığımız, Amazon yapımı Upload. Özcan’ın videoda bahsettiği geleceğe yönelik ihtimal ve öngörüleri, mevcut duruma en yakın işleyen ve bunu keyifle yapan bir iş.

Takip etmekte zorlandığımız ve kimi zaman farkında bile olmadan günlük yaşamımızın bir parçasına dönüşen bu tarz yenilikler nelere sebep olabilir, gücü elinde tutan kişi ve/ya kurumlar kimler, seyirci olmak dışında neler yapabiliriz/yapmalıyız gibi sorular artık sık sık gündemi işgal eder vaziyette. Biraz üstüne düşünmek ya da görmeye alışık olduğumuz sıradan içerikler dışında bir şeye zaman ayırmak isterseniz önce videoyu, sonra da bahsettiğimiz diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!