tds_thumb_td_300x0
Kıymeti Bilinmeyenlerden: Unorthodox!

İzlediğim zaman nasıl anlatacağımı bilemediğim için yazı yazmak istememiştim ama şimdi, daha çok kişinin bilmesi için bunu yapmam gerektiğini düşünüyorum. Netflix’in taze sayılabilecek işlerinden olan Unorthodox, yalnızca dört bölümden oluşan bir mini dizi. 

Dikkat: Spoiler İçerir

Artık “Ne İzlemeli?” diye sorulduğunda vereceğim cevaplar arasında kesinlikle olmayı hak eden, oldukça kaliteli bir dizi olmasının yanında, görsellik anlamında da inanılmaz başarılı. Yahudiliğin bir kolu olan mezhepvari bir oluşumun yaşantısını konu edinen dizi, genç yaşında evlenmiş mutsuz bir kadını merkeze alıyor.

İsmi Esther olan ana karakterimiz, ailesi ve yaşadığı çevrenin katı kuralları ve tuhaf gelenekleri içine hapsolmuş, garipsese de belli bir zamana kadar buna ayak uydurmaya çalışan ve mutlu olmak, aile kurmak için evlenen, bazı yakınlarıya yaşayan bir kız. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hikayenin ilk başlarında, sonrasında da sık sık göreceğimiz, o inanca dair yaşantının detaylarına şahit oluyoruz. Giyim kuşamlarından eşyaların kullanımına, değişik adetlere ve aile yapılarına kadar birçok konuya değiniliyor.

Esty’nin tüm bunlara dayanamayıp isyan ettiği, kaçıp kurtulmayı kafasına koyduğu an ise cinsel hayatına hadsizce dahil olmakta sakınca görmeyen eşinin ailesinin tavırları ve tam uzun süre sonra hamile olduğunu öğrendiğinde eşiyle paylaşacakken duyduğu boşanma isteği.

Oldukça etkileyici sahnelerle bezeli, sürükleyici bir dizi Unorthodox. Bittiğinde bitmiş gibi hissetmiyor, devamı için can atıyorsunuz. Kafanızda bazı soru işaretleri de kalıyor tabii ama sanırım senarist onları düşünüp cevaplandırmayı izleyicinin hayal gücüne bırakmış.

Şimdi ben burada ne söylesem yetmeyecek, yeterince anlaşılmayacak. Çünkü gerçekten izleyip görmek gerekiyor. Bana çok hitap etti, keyif verdi. Eğlenceli veya tatlı bir dizi değil. Aksine gergin ve rahatsız edici. Ama çok ilgi çekici. Asla sıradan değil ve oyunculuklar çok başarılı. Birçok konuya değiniyor, çok fazla detayla oynuyor ve bunları dozunda yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Özetle söylemek gerekirse ben çok beğendim. Farklı ve güzel bir işti. Oyuncuların her konudaki cesaretini takdir etmekle beraber, hikayedekilerin ne kadarı doğru, ne kadarı tamamen abartma ya da çarpıtma ve ne kadarı gerçeğe çok yakın sahiden deli gibi merak ettim. Kesinlikle biraz araştırıp konu hakkında bir şeyler öğrenmeye sevk ediyor insanı. Bunların yanında, çekimler beni İNANILMAZ mutlu etti. Görselliğe düşkün, zaafı olan biri olarak çok çok doyurucu olduğuna kefilim. Her anından keyif alarak izledim, baya başarılı.

İnsanda tekrar tekrar izleme isteği uyandıran, oldukça güçlü bir dizi olmuş Unorthodox. Sürekli aynı tarz şeyler görmekten sıkıldıysanız denemeye değer. Eğer zevkinize hitap ederse hem kısa, hem içerik, hem çekimler, hem de oyunculuklar ve karakterler açısından iyi bir dizi sunuyorum sizlere. Şans vermekten zarar gelmez. Görüşmek üzere. 

 

Not: Dizi hassas ve büyük oranda cinsel sahneler içermektedir.

 
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!