Kicking & Screaming Film İncelemesi

Bu günün ”Ne İzlemeli” köşesinde Frances Ha ve Marriage Story filmleri ile ünlü yönetmen Noah Baumbach‘in ilk filmi Kicking & Screaming yer alıyor. Ben geçtiğimiz günlerde gençlik filmi ararken tesadüfen fark ettim. Gençlik filmi izleyeceğimde ilk kriterim 80ler veya 90larda çekilmiş olması oluyor genellikle. Kicking & Screaming’in, 1995 yapımı olmasının yanı sıra bir de Noah Baumbach filmi olduğunu görünce kendisini anında listeme ekledim. Bu perşembe usta yönetmenin doğum günü olduğunu gördüğümde de hoş bir tesadüf oldu ve filmi bekletmeden izlemiş oldum.

Konusu

Gençlik filmi desem de aslında lise değil de üniversite mezuniyeti dönemi olması ile bu film lise dönemini anlatan gençlik filminden bir tık öte, genç-yetişkinlik filmi. Film, dört ev arkadaşının mezun olduktan sonra, yetişkinlik hayatlarında ne yapacaklarına karar vermeye çalıştıkları umutsuz bir dönemlerini anlatıyor. Tabii yönetmenimiz Noah Baumbach olup, film de ”bağımsız sinema” kategorisinde yer alınca cheesy bir film beklememek gerekiyor. Film karakterlerin öğrencilikten, yetişkinlik hayatlarına geçişlerini derin bir şekilde işliyor. Hayatına devam etmeyi reddeden bir grup üniversite mezunun hikayesine aynı anda şahit oluyoruz, hepsinin reddediş biçimi ve yaşamları da biribirnden farklı; bu anlamda hikaye doğal olarak yavaş ilerlemiş oluyor.

Biraz daha detaya inersek; film, bir grup gencin mezuniyet balosundaki sahnesi ile açılıyor. Bundan sonrasında ise okuldaki güz dönemini, noel dönemini, final dönemlerini parça parça görüyoruz. Buralar biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu ev arkadaşı olan çocuklar başta mezun olmamış mıydı diye? Cevabı ise mezun oldukları halde bugüne kadar öğrencilikten başka bir hayat bilmedikleri için bir yıl daha kampüsün etrafında sanki mezun olmamışlar gibi yaşamaya devam ediyorlar. 

Başroldeki Grove adlı gencimiz mezuniyet balosunda kız arkadaşı Jane’in Prag’a gideceğini öğreniyor. Bundan sonra filmin içine Jane ve Grevor flashbackleri de dahil oluyor. İkilinin üniversitenin son yılında edebiyat kulübünde tanıştıklarını görüyoruz ve ilişkilerinin başlamasına doğru yolculuğu aralardaki görüyoruz. Grove arkadaşları mezuniyeten sonra ne yapacaklarına karar veremeyip bir yıl daha bulundukları yerde devam etmeye ve başlamak zorunda olduklarını hayatlarını reddetmeye çalışırken, Jane’in ise yoluna devam ettiğini izliyoruz. Bunun işaretlerinden biri de başlangıçta Jane’in Grove’u sigayara başlatması, Prag’a giderken ise Jane’in sigarayı bıraktığını görmemizdi. 

Tabii Jane ve Grove sahneleri film boyu sadece flahsbacklerle ilerlemiyor, Jane’in Prag’dan yaptığı aramalar ve Grove’un mezuniyetten sonra kampüste kaldığı yılda ev arkadaşları ile neler yaptığı da eş zamanlı olarak ilerliyor.

Film yine tam olarak Noah Baumbach klasiği diyebiliriz. Tabii ilişkiyi ve karakterlerin ruh hallerini işleyişte Marriage Story ustalığında değildi belki ama çok başarılı ve derinlemesine ele alınmış ayrıca başarılı mizahıyla da dikkate değer bir genç-yetişkinlik hikayesiydi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!