Kibar Hırsız Lupin Ne Anlatıyor?

Bugün sizlerle Netflix’in “Türkiye’de Bugünün Top 10 Listesi”nin zirvesinde yer alan “Lupin” dizisi hakkında konuşacağım. Zaten bu mini dizi, şu aralar birçok kişinin de dilinde. IMDb puanı 7,8 olan dizi, Fransız yapımı ve türü ise gizem, aksiyon. İlk sezonu 5 bölümden oluşuyor ve 5. bölümden de anlayacağımız üzere dizinin devamı gelecek. Bölümler, ortalama 47 dakika sürüyor. Ayrıca 8 Ocak 2021 tarihinde prömiyeri yapılan, kısa sürede büyük ilgi gören dizinin başrollerinde Omar Sy (Assane Diop), Ludivine Sagnier (Claire) ve Clotilde Hesme (Juliette Pellegrini) yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise “Sihirbazlar Çetesi” de olmak üzere birçok esere imza atmış Louis Leterrier oturuyor. Bunun yanında diğer yönetmenliği ise Ludovic Bernard yapıyor.

Dizide Ne Anlatılıyor?

Diziden Bir Kare

Hikaye, Senegalli bir göçmen olan Babakar Diop’un tek çocuğu Assane Diop ile daha iyi bir yaşam sürmek için Fransa’ya gelmesiyle beraber zengin ve güçlü işvereni Hubert Pellegrini’nin çalışanı olarak işe girmesiyle başlıyor. Daha sonrasında Babakar Diop, Pellegrini tarafından pahalı bir elmas kolyeyi çalmakla suçlanıyor ve hapishane hücresinde utançtan kendini asarak genç Assane’ı yetim bırakıyor. Yıllar sonra, babasının ona doğum gününde verdiği Kibar Hırsız Arsène Lupin hakkında bir kitaptan esinlenen Assane, karizmasını, hırsızlık, hile ve kılık değiştirme ustalığını da Lupin’den alıyor. Bu ustalıklarını, Pellegrini ailesinin yalanlarını ortaya çıkarmak ve onlardan intikam almak için kullanıyor. Bu intikamı almak için de aynı kolyeyi Louvre Müzesi’nden çalıyor. Böylelikle dizide bir intikam hikayesini heyecanla izliyoruz.

Peki, Arsen Lüpen Kimdir?

Arsen Lüpen

Arsen Lüpen (Fransızca adıyla Arsene Lupin) aslında düşünülenin aksine bir yazar ya da ünlü değildir. Arsen Lüpen, Yazar Maurice Leblanc tarafından yaratılmış bir kurgusal karakterdir. Hırsızların piri denilebilir ve kendisini Kibar Hırsız olarak tanıtır. Yazar, bu karakteri oluştururken ünlü Fransız anarşist ve akıllı bir hırsız olan Marius Jacob’dan esinlenmiştir. Her zaman esprili ve centilmen olan hırsız, kandan nefret eder, olabildiğince silah kullanmaz, Jiu Jitsu bilir, iyi rol yapar, iyi nişancıdır. Her zaman istediğini elde eder. Türkiye’de Güncel Yayıncılık tarafından basılan Arsen Lüpen serisi 7 kitaptan oluşmaktadır. Arsen Lüpen, 2004 yılında yönetmen Jean-Paul Salome tarafından sinemaya tekrar aktarılmıştır. Film, serinin tüm kitaplarından kesitler içerir. Aynı zamanda Peyami Safa, “Server Bedi” takma adıyla yazdığı “Cingöz Recai” isimli karakteri, Arsen Lüpen’den etkilenerek oluşturmuştur.

Bölümlerde yer yer mantık hataları olsa da dizi kendini seyrettiriyor ve merak ediyorsunuz. Plan yapılırken La Casa De Papel’i, intikamda Ezel’i falan anımsatıyor çok garip bir şekilde.

Ayrıca dizide Soufiane Guerrab’a ba yıl dım. Polisleri, her dizide bu kadar salak göstermelerini anlamam zaten. Replikler de bayağı güzel ayrıca. Anında biten bu ilk sezonu izleyebilirsiniz, ilk bölümü izleyince devamı kendiliğinden geliyor zaten. Bakalım, 2. sezonda neler olacak? Bekleyelim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!