İrdeleme | Şahsiyet

Herkese merhaba. Yeni bir seri olan İrdeleme’nin ilk yazısını paylaşıyorum bugün sizlerle. İzlediğimiz kurgu işlerin birçoğu, bizlerin seyir zevkini artıran katmanlar barındırıyor. Filmin veya dizinin bütününü oluşturan pek çok unsur olsa da, hiç şüphesiz bunlar arasında en önemli olanlarından biri, işin psikolojik boyutu. Karakterlerin “gerçek” hissettirebilmesi yani seyircinin bağ kurabilmesi için senaryo yazarları onlara boyutlar ekliyor. Klasik hobiler, fobiler, konuşma tarzı vs.den ziyade, onları daha özel ve dikkat çekici yapan şeyler ise daha soyut kısımlar oluyor. Örneğin takıntılar, travmalar, mental rahatsızlıklar gibi. Elbette bir karakteri sevmemiz ve ona, yaşadıklarına ilgi duymamız için bunların hiçbiri zorunluluk değil ancak, hikayesi çarpıcı olanlar daha çok dikkat çekiyor, tepki topluyor ve merak ediliyor.

Şahsiyet 1. Sezon 1. Bölüm Tek Parça Full HD İzle | puhutv

Bugün konuşacağımız isim Şahsiyet’te Cansu Dere‘nin canlandırdığı Nevra karakteri. Çalıştığımı ortamda psikolojik baskı altında olduğunu bildiğimiz ve kısmen içe dönük ve mesafeli diye tarif edebileceğimiz yapısıyla tanıdığımız Nevra, bölümler boyunca çözümünü aradığımız bir gizemin en büyük parçalarından birisiydi.

Dizinin dolambaçlı senaryosu nihayete vardığında, Nevra’nın geçmişini, acısını öğrendik. Birçok izleyici “nasıl olur, böyle bir şeyi nasıl unutur?” tarzı tepkilerle anlam veremese de, ortada mümkün olmayan bir şey yok. Ruh sağlığı, duygu durumu, bilişsel gelişim gibi kavramların hayatımızda ve sağlığımızda ne kadar önemli olduğunu, çok büyük yer kapladığını bilirsiniz. İşte Nevra’nın böyle büyük bir travmayı “silebilmesinin” de sebebi bu. Psikobilimde “güdüsel unutma” olarak tabir edilen kavram, bireyin, kabullenmesi çok zor olaylar yaşadığında bunu, bilincinde çok derinlere istemsizce gömmesine sebep oluyor.

Yani, kişi kaldıramayacağını düşündüğünde zihni onu korumak için harekete geçiyor ve utanç-kaygı gibi duygulardan kaçınmasını sağlıyor. Bastırma gibi bizim daha alışık olduğumuz şekilde de tabir edilen bu durum, görece daha az durumlarda da meydana gelebiliyor. Yaşananların hatırlanması ise, sandığımız kadar kolay değil. Genellikle çok güçlü tetikleyiciler ve/veya konunun uzmanı kişiler tarafından müdahele gerekiyor. Elbette dizide kurguya daha uygun olması amacıyla çeşitli değişiklikler yapılmış veya gerçekle birebir örtüşmeyen detaylar eklenmiştir.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!