İnceleme: The Devil All The Time’da Ne İzledik?

Yıldızlar geçidi gibi kadrosunun açıklandığı günden beri büyük bir hevesle beklediğim The Devil All The Time, bugün Netflix’te yayına girdi. Roman uyarlaması olan The Devil All The Time, kadrosu ve konusu ile vaadi yüksek bir filmdi. Bana göre bu vaadi karşıladı. Hatta fazlasıyla karşıladı desem de abartmış olmam.

Spoiler vermeden, filmi neden sevdiğimi genel hatlarıyla anlatacak olursam, yıldızlar geçidi gibi kadro demiştim, işte bu bol yıldızlı kadro aynı zamanda bol karakter ve bolca da hikaye demek. Bu kadar fazla karakteri anlatıp da sonlara doğru dağılmamayı başaran film sayısı gerçekten azdır.

Tüm hikayeler öyle küçük nüanslarla iç içe geçmiş ki. Film birbirinden farklı karakterlerin etrafında hiç dağılmadan,  dönmeyi çok iyi başarıyor. Tempolu bir film mi? Hayır. Ama karakterler arasındaki bağlar domino taşı gibi döküldükçe sonlara doğru tansiyon da giderek yükseliyor.

Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursak 40’lı, 50’li ve 60’lı yıllarda geçen bir hikaye. Birbirinden farklı karakterlerimizin tümünün ortak özelliği dinin fazlasıyla etkisi altında olmaları denebilir. Diğerlerinin ”ucube” olarak adlandırdıkları şekilde dinlerine bağlılar. Tabii dine bağlılık yeterli bir tanım değil hatta belki de hatalı bir tanım çünkü bu insanlarınki dine bağlılık değil, dini hastalık ve hatta sapkınlık haline getirmek. Filmde özellikle bir Peder karakteri var ki (Robert Pattinson tarafından canlandırılan), dini kullanış şekline ve kasabanın ona olan hayranlığına inanamıyorsunuz. ”Din toplumların afyonudur.” sözü akla geliyor bolca. 

Yeri gelmişken burada Robert Pattinson’a bir parantez açalım. Kendisini ilk kez böyle kötü bir rolde izlediğimde midir bilmiyorum. Her zaman başarılıydı ama burada ayrı bir boyuttaydı performansı. Oynadığı karakterden resmen tiksindirmeyi başardı. Öyle büyük oynamış. 

Tom Holland ise bana bu filmde geleceğin Robert Pattinson’ı izlenimini verdi. Spiderman’imiz kariyerine çok farklı ve iyi bir rol eklemiş. Zaten Peter Parker rolü ile MCU’da tanıyıp orda da çok sevdiğim bir oyuncudur ama MCU ardından bu tarz filmlerde daha çok rol alırsa, önü Robert Pattinson gibi çok açık olacak belli ki!

Özetlemek gerekirse, ben The Devil All The Time’ı çok beğendim. 2 saat 20 dakika hiç sıkılmadan, keyifle izledim.  Çok karakterli bi film ama tüm karakterler ve hikayeler aynı “din sosyolojisi” teması üzerinde nakış gibi işlenip o kadar iyi bağlanmış ki birbirine. En ufak bi dağılma yok. Kesinlikle izlemeye değer bir film çıkmış ortaya.

Tom Holland ve Sebastian Stan’ın MCU’dan hayranları ya da Robert Pattinson ve Bill Skarsgard hayranları filme daha farklı beklentilerle oturabilir. Aksiyonlu ve tempolu bir film beklenmemeli. Gişe filmi bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Beklentileri farklı bir düzeyde tutarsanız keyif alacağınız bir iş olacağını düşünüyorum. Çünkü; yukarıda da belirttiğim gibi din sosyolojisi üzerine hem dingin hem de gerilimli bir atmosfer yaratmayı başarmışlar filmde.

Benim filme puanım 7/10, filmin güncel IMDb puanı da şuan için 7,4 olarak görünüyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!