IMDb’si 7’nin Üzerinde Olan Yerli Diziler

IMDb puanı özellikle izlemek istediğimiz dizi ve filmler üzerinde ön bir fikir edinmek için kullandığımız önemli bir platform. Genelde yabancı diziler için kullanılsa da yerli dizilerden de yabancı dizilerin çıtasına erişmeyi başarmış puanlar alan dizilerimiz var! Hatta zamanında Leyla İle Mecnun’un Dünya sıralamasında dördüncülüğe yerleşmişliği bile vardı. 7 puan genelde önemli bir kıstas olarak görülür. Öyleyse buyrun IMDb’si 7’nin üzerinde olan ve dikkat çeken yerli dizilerimizden bazıları… 

1) Leyla ile Mecnun (Imdb: 9,2)

Listeye Dünya sıralamasındaki derecesi ile de bir zamanların göz yaşartan kült dizisi Leyla ile Mecnun’dan başlayalım. Imdb puanı 9,2 olan dizi toplamda 3 sezon 103 bölümden oluyor. Baş rollerinde Ali Atay, Serkan Keskin, Ezgi Asaroğlu, Osman Sonant, Ahmet Mümtaz Taylan ve Osman Sonant gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 

2) İçerde (Imdb:7,4)

Tek sezon 39 bölüm süren ve 2016-2017 sezonunda ekranlara damgasını vuran İçerde’nin Imdn puanı 7,4. Ünlü film Köstebek uyarlaması olan Ay Yapım imzalı başarılı polisiyenin baş rollerinde ise Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Çetin Tekindor ve Bensu Soral yer alıyor. 

3) Kayıp Şehir (Imdb: 7,2)

Ekran macerası bir sezon süren çok keşfedilmemiş ama keşfedenler tarafından büyük beğeni toplayan Kayıp Şehir Imdb’den aldığı 7,2 puan ile başarısını ispatlamış dizilerden biri. Toplumun ötekileştirdiği insanların hikayesinin anlatıldığı Kayıp Şehir’in başrollerinde Gökçe Bahadır, İlker Kaleli, Uğur Polat, Taner Ölmez, Cansu Tosun gibi isimler yer alıyor. 

4) Suskunlar (Imdb: 8,3)

2 Sezon süren Suskunlar ekranların en sağlam ve cesur işlerinden biriydi. Ünlü Sleepers filminden uyarlanmış olan Suskunlar aynı zamanda özgün eklemeler ile dikkat çekmiş hatta Suskunlar’ın senaryosu ABD’ye dizi olarak bile uyarlanmıştı. (Dizinin adı Game of Silence). Imdb’den aldığı 8,3 puanla kalitesini tastiklemiş olan dizinin baş rollerinde Murat Yıldırım, Aslı Enver, Sarp Akkaya ve Berk Hakman gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 

5) Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi (Imdb: 8,7)

8Imdb’den aldığı 8,7 puan ile en yüksek puana imza atmış yerli dizilerden biri olan Behzat Ç toplamda 3 sezon sürdü. Bir döneme damgasını vuran dizinin filmleri de bulunuyor. Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, Canan Ergüder gibi isimlerin yer aldığı polisiye dizi hala bir döneme damgasını vuran işler arasında yer alıyor.

6) Merhamet (Imdb: 7,1)

2 sezondan oluşan ve özellikle de flashbackli anlatımı ile dikkat çeken Merhamet yayınlandığı dönemin en çok izlenen kaliteli dizilerindendi. Imdb’den aldığı 7,1 puan ile başarılı bir drama olduğunu ispatlayan Merhamet dizisinin baş rollerinde Özgü Namal, Burçin Terzioğlu, İbrahim Çelikkol ve Mustafa Üstündağ yer alıyor.

7) Yeditepe İstanbul (Imdb: 8,3)

2001-2002 yıllarında yayınlanan toplamda 48 bölümden oluşan Yeditepe İstanbul adeta iz bırakanlar unutumaz dediğimiz türden bir dizi. Yayınlanmasının üzerinden geçen onca yıla rağmen Imdb’deki yerini hala koruyan dizinin başarınısı buradan bile anlamak mümkün. Mahalle, dram, aile türündeki dizinin baş rollerinde Emre Kınay, Uğur Polat, Zuhal Olcay ve Özgü Namal gibi isimlerin yer alıyor. 

8) Şahsiyet (Imdb: 9,3)

Listede en yüksek puanı alan dizi Puhu TV’de yayınlanan ve 2018 sezonuna damgasını vuran bir internet dizisi. Şahsiyet 1 sezon 13 bölümden oluşuyor yönetmen koltuğuna Onur Saylak’ın oturduğu cinayet konulu dizi özellikle çekimleri ile büyük beğeni toplamıştı. Başarılı dizinin baş rollerinde Haluk Bilginer, Cansu Dere, Şebnem Bozoklu, Metin Akdülger ve Necip Memili yer alıyor. 

9) Ulan İstanbul (Imdb: 7,4)

1 sezon ve 39 bölümden oluşan komedi ve suç türünde büyük beğeni toplayan dizi Imdb’den aldığı 7,4 puanla da mizahının kalitesini tescilliyor. Çok sevilen karakterlere ve çiftlere imza atmış dizinin baş rollerinde Uğur Polat, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ve Kaan Yıldırım gibi isimler yer alıyor. 

10) Poyraz Karayel (Imdb: 8,5)

3 sezon süren Poyraz Karayel hem çekimleri hem de polisiye/mafya/aşk konulu senaryosu ile yayınlandığı döneme damgasını vurmuştu. Imdb’den aldığı 8,5 puanla da dikkat çeken unutulmaz dizinin başrollerinde İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu ve Musa Uzunlar yer alıyor.

11) Ezel (Imdb: 8,5)

Ters köşeli senaryosu ile bizi alışık olmadığımız türde bir dizi ile tanıştıran Ezel Imdb’den aldığı 8,5 puan ile yerini korumaya devam ediyor. 2 sezon süren unutulmaz dizinin baş rollerinde Kenan İmirzalioğlu, Cansu Dere, Tuncel Kurtiz ve Burçin Terzioğlu yer alıyor. 

12) Çukur (Imdb: 8,4)

Hala yayınlanmakta olan Çukur yılın dizisi desek abartmış olmayız. Her yerde çalan soundtrackleri ile kendine has dilini yaratmayı başarmış suç/mafya/mahalle türündeki ve şimdilik 2 sezondan oluşan dizinin baş rollerinde Aras Bulut İynemli, Erkan Kolçak Köstendil ve Ercan Kesal yer alıyor.

13) Ufak Tefek Cinayetler (Imdb: 8,0)

Kadın baş rollü ender dizilerden biri olan Ufak Tefek Cinayetler’in imdb puanı 8,0. Sezonun bir diğer iddalı dizisi olan Ufak Tefek Cinayetler de şimdilik 2 sezondan oluşmakta. Adından da anlaşılacağı üzere cinayet konulu dizinin baş rollerinde ise Gökçe Bahadır, Aslıhan Gürbüz, Tülin Özen ve Bade İşçil yer alıyor.

14) Şubat (Imdb: 7,9)

Yeraltındaki hayatları konu edinen Şubat az ama öz bilinen dizilerden biri. Leyla ile MEcnun’un yönetmeni Onur Ünlü imzalı olan dizi 1 sezon sürdü. Imdb’den aldığı 7,9 puan ile çok bilinen bir dizi olmasa da kaliteli dizilerden biri olduğunu ispatladı. Şubat’ın baş rollerinde Alican Yücesoy, Melisa Sözen ve Özkan Uğur yer alıyor.

15) Kardeş Payı (Imdb: 8,6)

İki mucit kardeşin komik hikayesini anlatan dizi yayınlandığı dönemde çok sevilmişti. Imdb’den aldığı 8,6 puan ile başarısını hala sürdürdüğünü gösteriyor. 2 sezondan oluşan dizinin başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan yer alıyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!