Ilgaz, Ceylin’i Nasıl Böyle Kolay Suçluyor?

Ilgaz Ceylin’in hayatında tam olarak ne işe yarıyor? Başlıktaki soruyu geçen sezondan beri Ilgaz için Ceylin adına soruyorum. Ilgaz, Ceylin’in hayatında tam olarak ne işe yarıyor? Zor günde bulunmaz, arkanı dönemezsin ilk o seni bıçaklar. Ceylin’in Ilgaz varken düşmana ihtiyacı yok. Sadece dizide bu çift seviliyor diye Ceylin, Ilgaz ile evlenip duruyor. Gerçek hayatta kimse, özellikle de Ceylin gibi güçlü ve ayakları üstünde duran bir kadınIlgaz’ı evine bile sokmazdı diye düşünüyorum.

Neden mi? Biz, Ilgaz’ı meslektaşı ve arkadaşı Pars çeteleşmiş bir şirketten çıkarı karşılığı masum bir insana suç atmayı kabul ederken yakaladığı halde onu korurken gördük. Biz bu Ilgaz arkadaşı eski nişanlısının ona gelmek için kabul ettiği yüksek lisans rüşveti ile masum bir taşeronu hapse attığını öğrenip, eski nişanlının suçunu saklarken izledik. Biz bu Ilgaz arkadaşı daha ilk bölümlerde babasının görevini kötüye kullanıp Ceylin’in babasına iftira attığını öğrendiğini ama şikayet etmeyi düşünce konusu bile yapmadığını gördük. Daha bu adamı niye allayıp pullayıp doğruluk, dürüstlük, adalet timsali imiş gibi burnumuza dayıyorsunuz? Bu yapıldıkça karakter daha da sallantıda kalıyor, kendi yanlışını görmekten aciz birine dönüşüyor?

Bunları yapan Ilgaz, konu Ceylin olunca koşturarak şikayete gidiyor. “Senin gibi kocaya ne desem az” ile başlayan cümleler kuruyorum ister istemez. Ne yani herkesin suçunun işbirlikçisi oluyor da Ceylin’e gelince karısına destek zul mü geliyor? Ceylin de öyle Ilgaz’ın suç saklamaktan, işbirlikçi olmaktan hiç gocunmadığı şeylerdeki gibi bir şey yapmıyor. Çocuğunu kaçıran kadın torpille, apar topar aldığı raporla elini kolunu sallamasın diye buna engel oluyor. Ama masum bir taşeronun hapiste yatması konusunda işbirlikçi olmaktan hiç gocunmayan Ilgaz, karısının arkasından delil toplayarak koşarak şikayete gidiyor.

Çocuğunu korumak için sadece adaletin verdiği cezayı suçlu alsın diye uğraşan karısına böyle bir ihaneti, düşmanlığı yapan adama bizim bildiğimiz koca veya adam denmez. Ilgaz arkadaş karısına destek olmaz, çocuğumuz yaşıyor dediğinde ona inanmaz ama ayrılarken eski karısı çocuklarının acısıyla yanarken onun gözünün önünde başka avukat kadınla flört eder, buluşur, sarmaş dolaş olur. Bir de o kadını ateşli şekilde eski karısına karşı savunur. Tanık susturmak için altın taşımış flört ettiği avukatı kural dışı serbest bırakır. Kuralları çocuğunun annesinin gözünün önünde flört edip sarıldığı kadınlar için çiğniyor yani. Reva mı diye soruyorum. Ceylin’e koca olarak dayatılan şu adam reva mı? Dizide de olsa artık gereği var mı Ilgaz’ın Ceylin’in hayatında olmasının diyecek hale geldi senaryo. Ceylin zaten işini kendi hallediyor. Ilgaz’ın hayatına herhangi bir yardımı desteği katkısı yok. Aksine adam her zorlu yolda köstek oluyor geçen sezondan beri. Konu cinsellik mi sadece? Aşkı göremiyorum çünkü. Ilgaz’ın aşkını özellikle bu sezon hiç göremiyorum. Başka bir kadın ile buluşup, ona yardım edip, hayatı buna bağlıymış gibi savunurken aşkı görmek imkansızdı. Bu bölümde yaptığı ile iyice aşk gözden kayboldu. Aşk ve sevgi destek ve dayanışma demektir aynı zamanda. Kıyamamaktır aşk ve sevgi. Ilgaz Ceylin’e her defasında kıyıyor. Ceylin’e koca olarak senaryo gereği dayatılan bu adam eline fırsat geçtiği anda onun hayatını mahvedebilecek bir tehlike. İnsan hiçbir yanlışı ile güvenemeyeceği, onunla konuşma ihtiyacı bile duymadan ardından onun aleyhine kanıt toplayan şikayet edecek biri ile nasıl evli kalabilir? Böyle bir konuda bile karısına düşünmeden kıyan bir adam neden o kadının hayatında olsun? Evlilik müessesinin, eş olmanın ruhuna ters.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!