Harry Potter’ın Görünmez Kahramanları

Çocukluğumuzun, gençliğimizin kahramanı olduğunu düşündüğüm filmlerden biri tartışmasız Harry Potter’dır. Fantastik hikayesi kitaplarla, çizgi romanlarla, filmlerle hayatımıza giren ve bazılarımızın geç, bazılarımızın erken tanıştığı bir kahraman oldu. Kahraman derken sadece Harry’den bahsetmek olmaz diye düşünüyorum. Bu yüzden kahraman olarak gördüklerimi buraya bırakmak istedim.

Konuyu anlatmayacağım çünkü 7 kitap, 8 filmi anlatmak beni biraz zorlar ve sizi de sıkar. Keyifli okumalar 🙂

Draco Malfoy

‘Ne kahramanlığını gördün? Kötü taraftaydı’ diyen olabilir elbet ama bunların sebebi babası ve ailesinin geri kalanı. Doğduğundan beri babası tarafından sevilmeyen bir çocuktu Draco ve eğer onun gibi olursa sevileceğini düşünerek yaşadı bence. Annesi ile olan iletişiminde aslında ne kadar naif bir çocuk olduğunu görebilirsiniz. Gelelim kahramanlıklarına.. Harry’yi ifşa etmeyerek büyük bir şey yaptı aslında. Dumbledore’u öldürmeyerek de bir kahramanlık gösterisinde bulundu.

 Neville Longbottom

İsimsiz kahraman diye anıyorum ben. Başlarda tontonluğu ile büyüleri sürekli unutup kendince küçük duruma düşmesi ile bu karakterden bir şey olmaz diyenler olduğuna eminim. Neville zor şartlarda büyüyüp aslında başarılı ama içine kapanık bir çocuktu. Yaptığı kahramanlıklar çok fazla. Ateş Kadehinden sonra özellikle daha aktif olduğunu görüyoruz zaten. Dumbledore’un Ordusuna bağlı olduğunu her fırsatta gösteren Neville’in kahramanlıkları kitaptaki cümleler arasında gizli!

Severus Snape

Hikayesini öğrenene kadar çok laf etmişizdir Melez Prens’e. Yaptığı her şeyin aslında Lily’ye olan aşkından olduğunu ve aslında kötü bir karakter olmadığını görüyoruz. Harry Potter’ın yaşamasının büyük yapı taşlarından olduğunu düşünüyorum ben. James’e benzemesi yönüyle belki Harry’den nefret eden ama Lily’nin gözleri gibi olan gözleri bakınca aşkına tutunan bir adam profilinde benim için. Severus Snape için bir kitap oluşturabilecek kadar düşünceye sahibim bu sebeple kısa tutmak iyi olacak.

Sirius Black

Potterların eski dostu Harry’nin vaftiz babası, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın üyesi. Benim kendi favorilerimden biri oluyor. İlk başlarda filmde korkutucu bir karakter olarak varsayılırken sonradan her şeyin açığa çıkmasıyla beraber Harry ve arkadaşlarına yardımı dokunan biri oldu. Sirius Black, köpeğe dönüşebilen kayıtsız bir animagustur. Ölümü kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından gerçekleşmiştir. Ölümünden sonra evini ve ev cini Kreacher’ı Harry Potter’a bırakmıştır. Arka planda kalan kahraman diye adlandırıyorum ben Sirius Black’i.

 Rebeus Hagrid

Hogwarts’ta Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin öğretmenliği yaparken ayrı zamanda bekçi ve anahtar koruyuculuğu da yapmıştır. Voldemort’un Potterlara saldırsı sonucu Gosric’s Hollow’daki evden Harry’yi çıkarmış ve uçan motosikletiyle Dursleylere götürmüştür. Yeniden kurulan Yoldaşlık’A hizmet etmiştir. Harry ve arkadaşlarının yakın dostu olmuş ve Dumbledore’a bağlı kalmıştır. Yarı dev diyebiliriz Hagrid için. Devasal vücudunun içindeki pamuk kalbini çok seviyorum. Duygusal kahramanım benim.

Remus Lupin –  Nymphadora Tonks 

Kurtadamdır ve yoldaşlığın ilk üyelerindendir. Yoldaşlık yeniden toplandıktan sonra önemli üyeler arasındadır. Hogwarts’ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersini vermiştir lakin Snape’in Lupin’İn kurtadam olduğunu ağzından kaçırmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştır. Nymphadora Tonks ile evlenmiştir ve Teddy Lupin adında bir oğulları olmuştur. Hogwarts Savası sırasında Antonin Dolohov tarafından öldürülmüştür.  Harry’i koşulsuz şartsız koruması, herkes gibi canını ortaya koyması kahraman olması için gerekli sebeplerden bence.

Metamorfmagus ve seherbazdır. Ölüm yiyenlere karşı savaşmıştır. Remus Lupin ile evlenmiş ve Tddy adında bir çocukları olmuştur. Teddy de annesi gibi Metamorfmagustur. Hogwarts’a saldıran Ölüm Yiyenlere karşı savaşmıştır. Hogwarts Savaşı sırasında teyzesi Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmüştür. Kocası Remus Lupin gibi o da aynı şekilde Harry’yi, Hogwarts’ı korumak için canını ortaya koymuştur.

Weasley Ailesi

Kızıl aile. Verdikleri kayıplarla her şeye rağmen evrenin hem eğlencesi hem de dağılmayan tek ailesi olmuştur diyebilirim. Harry’yi, Hermione’yi ve birçok kişiyi aileden sayıp koruyup kollamaları beni onlara çeken şeylerden. Tüm Weasley ailesini tek tek inceleyemem ama hepsinin teker teker kahraman olduklarına eminim ve siz de bu evreni biliyorsanız siz de eminsinizdir.