tds_thumb_td_300x0
Good Omens 1. Bölüm İncelemesi!

Başrollerinde Michael Sheen (Aziraphale) ve David Tennant’ın (Crowley) yer aldığı Amazon dizisi Good Omens 31 Mayıs’ta ilk sezonu ile seyirci karşısına çıktı.

Michael Sheen’i The Good Fight’tan, David Tennant’ı da Doctor Who ve Broadchurch gibi dizilerden bilenler bu ikilinin potansiyelinin zaten farkındaydı. Bölüm içerisinde de, hiç şaşırtmadılar, biri cennetin biri cehennemin temsilcisi bu ikilinin Dünya’da müthiş bir uyum yakalamalarını izledik. Öyle ki cennet ve cehennemin, ikisinin yakınlığından haberdar bile olmadıkları notunu da ekleyelim.

Konusu

Aziraphale ve Crowley Adem ve Havva’dan beri dünyadalar. Dizi ise günümüzde geçiyor. Artık kıyamete yalnızca 11 yıl kalmış, Crowley cehennemden reddedemeyeceği bir görev alıyor. Bebek olan Deccal’i dünyaya götürmek ve bir diplomatın yeni doğan bebeği ile değiştirmek ama aynı anda doğam bir başka bebeğin de olması işleri biraz karıştırıyor.

Aziraphale’in görevi bu durumu engellemek ki dünyanın sanat, eğlence gibi insana özgü avantajlarını çok seven Crowley’in de işine geliyor bu kıyameti durdurma olayı. Yani kıyamet cehennemin planı da olsa, Crowley ve Aziraphale bu işte beraberler. Böylece biri dadı biri bahçivan olarak Deccal’in yaşadığı eve girip çocuğu kendi bildikleri gibi yetiştiriyorlar. Tabii, Crowley, kıyameti istemese de görevinden dolayı çocuğu cehennemin kurallarına göre yetiştiriyor. Aziraphale ise durumu dengeliyor. Dizide Cebrail gibi duymaya alışık olduğumuz başka melekler de geçiyor. Supernatural sevenler için, dizi hazır sezon finali yapmışken oldukça cezbedici bir seçenek bence. Tabii Good Omens’ın tarzı bir daha kara mizah diyebiliriz. Supernatural gibi dram/korku/fantastik değil. Ama çocuk olan Deccal bana biraz Supernatural’daki Lucifer’ın oğlu olayını anımsatmadı değil. İkisi de dünyada, şeytanlardan uzak yetişmiş, özlerinde şeytan olmalarına rağmen normal büyümüş, iyi çocuklar olarak görünüyorlar. En azından Jack öyleydi, Deccal de ilk bölümde öyle gösterildi.

İlk bölüm Crowley ve Aziraphale’in Deccal’in 11. yaşına kadar ona yol gösterme planları ile geçiyor. Ki 11. yaş gününde yine Supernatural izleyenlerin aşina olup, hatırlayacağı üzere çocuğun yanına bir “Cehennem köpeği” geliyor. Eğer Deccal, cehennem köpeğini geri gönderirse dünya kurtulacak ama köpeğe isim verirse kıyamet gelecek demektir. Tabii asıl Deccal, hesapta olmayan üçüncü bebekle değiştirilmiş çıkıyor. Yani dünyadanki adı Adam.

Adam’ın doğum gününde köpek isteyen normal bir çocuk olması da dizinin en iyi ironilerindendi. 🙂 Cehennem köpeği, Adam’ın isteği üzerine adeta “puppy” oldu ve Adam ona “köpek” adını verdi. Crowley’in ise durumdan henüz haberi yok. Kıyametin kopacağı günde ilk bölümü tamamlamış olduk.

Nasıl Bulduk?

Özetlemek gerekirse Good Omens için muazzam bir absürd komedi örneği diyebiliriz. Şeytanlar, melekler ve deccal geçiyor diye korku beklentiniz olmasınız. Good Omens muhtemelen son zamanlarda izlediğiniz en “kafa” dizilerden biri olmaya aday!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!