Geçmişten En Sevdiğimiz Fantastik Diziler!

Siz de sihrin, büyünün, cadıların, vampirlerin ya da süper güçlerin hayranıysanız yolunuz mutlaka bu dizilerden bir ya da birkaçına düşmüştür. Bu dizilerden birini beğenenin, diğerlerini de beğenmemesi için bir sebep göremiyoruz. O nedenle fantastik türün bu en sevilen dizi örneklerinden kaçırdığınız varsa bir kez daha düşünmenizi öneririz.

Once Upon A Time

ABC kanalının dizi olan ve toplamda 7 sezon süren Once Upon A Time da yine en sevilen fantastik diziler arasında görülüyor. Once Upon A Time, büyünün var olduğu ve olmadığı birçok evren olduğunu söylüyor. Dünya, büyünün var olmadığı bir yer. Ancak bizim ”masal kahramanı” sandığımız kişiler aslında büyünün var olduğu bir evrende gerçekten yaşıyorlar. Ancak kötü kraliçe tarafından bir lanet sonucu Dünya’ya hapsediliyorlar ve aslında kim olduklarını bilmeden burada sıradan insanlar gibi yaşıyorlar. Tabii laneti kırmaya çalışan bir ”kurtarcı” da mevcut. İlgi çekici değil mi?

IMDb: 7,8

Merlin

Merlin, birçok kişinin izlediği ilk yabancı dizi bile olabilir. Bir İngiliz dizisi olan Merlin, BBC dizilerini severler için de müthiş bir seçenek. (bkz: Doctor Who ve Sherlock hayranları). Kral Arthur ve büyücü Merlin efsanesinden esinlenilerek oluşturulan dizi, Arthur’un prens olduğu zamanlardan başlıyor. İçinde geçtiği çağı da göz önünde bulundurursak her türlü fantastik türü barındırabilmesi ve gizemli yanları ile özellikle de Harry Potter hissiyatı oluşturmuyor değil. Merlin, toplamda 5 sezon sürmüştür.

IMDb: 7,9

The Vampire Diaries

Kafamızı büyü ve büyücülerden kaldırıp biraz da vampirlerin karanlık ve çekici evrenine doğru çevirelim. The Vampire Diaries, bir zamanların en çok izlenen gençlik-fantastik türündeki dizisidir. Yine birçokların ilk yabancı dizisi olması özelliğini de taşır.  Damon ve Stefan adlı Salvatore kardeşlerin, Mystic Falls adlı gizemli kasabaya yüz yıl kadar sonra geri dönmeleri ve bir ”görsel ikiz” olan Elena Gilbert ve kasabanın diğer gençleri ile tanışmalarıyla başlayan bir dizi fantastik olayı konu alır. 8 sezon süren The Vampire Diaries dizisinin ayrıca The Originals adında 5 sezon süren bir de spin-offu vardır.

IMDb: 7,7 (The Vampire Diaries)

IMDb: 8,3 (The Originals)

Supernatural

Supernatural için herhalde adından da anlaşılabileceği üzere fantastiğin/doğaüstünün dibi bir dizi diyebiliriz. İçinde şeytanlar, melekler, hayaletler, Lucifer ve Michael gibi başmeleklerin hatta Tanrı’nın bile geçtiği, diğer saydığımız dizilere göre içerisinde yer alan konular itibari ile biraz daha genel izleyici de daha fazla hitap edebilir diyebileceğimiz türden bir fantastik dizi. Doğaüstü varlıkları avlayan Sam ve Dean, birgün babalarının avdan dönmemesi sonucu yeniden bir araya gelmeleri ve onu ararken, annelerini ölüren şeytan hakkındaki gizemi çözmeye yaklaşmaları ile başlayan bir dizi olay konu alınıyor. Supernatural halen devam etmekte olup, önümüzdeki sene 15. sezonu ile ekranlara veda edecektir.

IMDb: 8,5

Smallville

Smallville ile rotamızı biraz da süper güçlere çevirelim! Superman olarak bildiğimiz Clark Kent’in Smallville kasabasında geçen lise yıllarının anlatıldığı dizi gençlik-fantastik türünde bir The CW dizisidir ve toplamda 10 sezon sürmüştür. Smallville kasabasına düşen Kyriptonite taşları (halk bunu meteor yağmuru olarak biliyor) ile mutasyona uğrayan bir kısım kasaba insanı ve onları durduran Clark ve yakın arkadaşları konu ediliyor. Tabii 10 sezonluk bir dizi olduğu için tüm olay bundan ibaret değil. Clark Kent’in nasıl Superman olduğunun hikayesi aynı zamanda. Onuna beraber keşfediyoruz biz de Superman’i. Elbette bir de Clark Kent döneminin unutulmaz aşkı Lana Lang ve Superman dönemindeki aşkı Lois Lane de dizide yer alan karakterler.

IMDb: 7,5

Lost

Lost, bir dönemin ”izlemeyeni dövüyorlar” denilen türden dizisi. Bir uçağın, adaya düşmesi ve hayatta kalan yolcuların adada mahsur kalmaları konu alan dizinin neresi fantastik diyebilirsiniz ama adada şahit oldukları olaylar son derece fantastik türdedir. Hatta ”sonu rüya” diyen diziyi anlamayanlara inat şunu da açıklayalım ki dizi rüya değil, düştükleri adada gerçekten bir yaşam vardır ve oraya çekilmelerindeki sebep mistiktir. Bunu bilerek gönül rahatlığıyla izlenebilecek bir dizidir.

IMDb: 8,4 

Doctor Who

Doctor Who, aslında daha çok bilim kurgu kategorisine girer ama bilim kurgu da bir nevi fantastik dersek burada yorumlayabiliriz. Doctor Who, zamanda yolculuk yapan, Gallifrey gezegeninden bir Zaman Lordu’nun zamanda ve uzayda yaptığı yolculukları konu alan bir İngiliz dizisi. Doktorun adı bilinmez ve doktor her ölümünde rejenerasyon geçirerek beden değitşirir. Bu da 3 sezonda bir değişen doktorların nedenini açıklar. Ayrıca doktorun yol arkadaşları da doktor gibi sürekli değişmektedir. Birçok maceraya atıldıkları için aynı kişinin ömür boyu doktorla kalması mümkün olmamaktadır. Çünkü kimisi ya bir yerde kalmak zorunda kalır ya ölür ya da evi olan dünyaya dönmesi gerekir. Doctor Who halen devam etmekte olup, 12. sezonuna girecektir ve şuan 13. doktor ile yoluna devam etmektedir.

IMDb: 8,7

GÜNÜMÜZDEN BONUS: Stranger Things

Stranger Things de yine adından da anlaşılabileceği üzere doğaüstü atmosferi dibine kadar yaşatan dizilerden biri. Garip bir dizi olayı konu alan Stranger Things’de Upside Down’lar, yaratıklar ve seksenlerin paranormal türdeki kült filmlerinin referansları ile dolu bir dünya sahne var. Dizinin bana kalırsa en büyük artısı seksenlerde geçiyor olması. Çünkü paranormal/korku atmosferi 80’s ve 90’s dönemine bir ayrı yakışıyor. Teknolojinin olmaması, giyim, tarz ve elbette dönemin müzikleri ile süslü müthiş bir dizi Stranger Things! Netflix dizidir ve 3. sezonu daha bu yaz seyirci ile buluşmuş ve yine büyük ses getirmiştir.

IMDb: 8,9

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!