tds_thumb_td_300x0
Game of Thrones 8.Sezon 6.Bölüm Final İncelemesi : Demir Taht!

Evet, 2011 yılında macerasına başlayıp, 2019’da yayın hayatına son veren Game of Thrones’un final yorumuna hoş geldiniz.

Bu yazıyı okurken gözleriniz dolacak fakat üzüntüden değil sinirden.

Sinirden çünkü altı sezonluk bir hikaye nasıl olur da son iki sezonunda bu kadar batırabilir, son sezonunda toparlar bari derken her şey daha da başka noktaya gidebilir, final bölümünde bunu gördük.

Daenerys Targaryen tarafından yapılan kıyımın ardından, bütün dünyaya özgürlük getirme isteği, başta Jon olmak üzere benimde gözümü korkuttu diyebiliriz. Bu Kıştepesi’nin başının belada olduğunun bir göstergesiydi. Bunun yanında kardeşlerinin mezarını bulan Tyrion’ın, kralın eli olmaktan vazgeçmesi, Jon’a verdiği öğütlerle birlikte Dany’in öleceğini kesinlikle anlamış olduk. (Ki zaten geçen bölümlerde anlamamak olanaksızdı)

Beni üzen şey, Jon’un Dany’i gerçekten seviyor olmasıydı. Ve Jon, Dany’i öldürmeden önce dediklerinde ciddiydi.

‘Sen kraliçemsin. Şimdi ve ebediyen.’

Onu öldürmek için ona yakın olmalıydı evet. Ama bu, o yakınlığın tek sebebi değildi. Jon, Dany’i seviyordu. Gözlerini kör edecek kadar. Eğer tek başına olsaydı, bunu yine yapamazdı. Bunu kardeşleri için yaptı. Başına ne geleceğini düşünmeden.

Dany’nin ise ölmeden önce söyleyebilecek tek bir kelimesi olsun istedim. Hiç yoktan o kadar uğruna masumların canına kıydığı şu tahta bir kere de olsa oturmasını bekledim ama kendisi oturamadan can verdi. Tyrion haklıydı. ‘Gittiği her yerde kötü adamları öldürüyor ve bizde alkışlıyoruz. Çok daha güçlü bir hal alıyor ve iyiyle doğrunun yolunda olduğuna daha da inanıyor.’

Buna rağmen 7 sezondur  ‘Küllerin kraliçesi olmayacağım!’ diyen bir Dany izlemiştik. Zincirkıran, köleleri özgürleştiren bir Dany… Tabi ki onun bu tavırlarında tehditkarlık da vardı. Bunu abisinin ölümünü izlerken gözünü bile kırpmamasından anlamıştık. Fakat dizi, bunu bize yedirerek ilerletmeyip son sezonda resmen boğazımıza tıktı. Sonuçta ak gezenlere karşı savaşmayı kabul etmişti. Pek ala 3 ejderhasıyla Westeros’u işgal edip, tahta da oturabilirdi. Cersei gibi…

Kim daha kötü? Herkesin siyah ve beyazları varken neden dizinin kötüsü olarak Daenerys ilan edildi? Daenerys değil miydi ak gezenler uğruna ejderhasını feda eden, dostlarını, sevdiklerini kaybeden? En sonunda kızla birlikte bizi de delirttiniz. Biz kaç sezondur nelere heyecan duyduk? Jon’un bir Targaryen olmasına… Ooo alkış tuttuk, Jon hayata döndüğünde nefesimiz kesildi. Çünkü asıl varis oydu. Geri dönmesinin bir sebebi vardı. Derken kızıl kadın tahta geçecek varisin peşindeyken bir anda ak gezen yolunda görevini tamamladı, öldü gitti. Cersei taşların altında ezilerek öldü. Hayır, madem karakter öldürüyorsun ki özellikle Cersei gibi bir karakteri, bari daha karizmatik bir ölüm olsun. Daenerys ile karşılaşmadılar bile, güç savaşını göremedik. Bir anda yenildi Cersei. Bunun için mi bekledik yani. Yalandan yere bir ejderhayı öldürttüler o kadar. Her şeyi yuttuk, beklentileri azalttık. Ve elimize böyle bir final kaldı.

Bir yandan yapılmak istenileni anlıyorum. Dizinin alt mesajı olan, ‘bu dünya ne sana ne de bana kalmaz’, çok güzel işlenmiş oldu. Önce tahtı erittiler ki, kimsenin yapamadığını dragon yapıp bütün Westeros’a ders vermiş oldu. (Gülmeyeceğim) Daha sonra tahta oturma ihtimali olan bütün güçlü karakterleri ortadan kaldırdılar ki bu savaş devam etmesin, babadan oğula geçmesin. Artık yeni bir düzen gelsin düşüncesiyle yapılmış olan bir hareketti bu. Daha sonra kalan kişiler arasından en sorun çıkarmayacak insanı kral ilan etmeye karar verdiler. Bran. Çocuğu olamazdı, böylece soy devam etmeyecekti ve çocuk hak ilan edemeyecekti. Böylelikle yeni bir düzenin ilk kralı Bran oldu.

Jon’u gönderdiler, onunda çocuğu olamayacak. Böylece Targaryen soyunu da bitirmiş oldular ki, Tanrılar’ın yazı tura atmasına engel olalım. Ee geriye kim kaldı? Heh. Sansa, onu da Kuzey’in Kraliçesi yapalım da aralarında sönük kalmasın (ki itiraf ediyorum taç çok yakışmıştı), Rob’un misyonunu ona yükleyelim hoop bağımsızlık sağlasınlar. Diğer krallıklarda sessiz sessiz otursunlar onlar bağımsızlık istemezler, zamanla isyan falan kesinlikle etmezler. Arya’yı da Batı’ya keşfe gönderelim, orası da merak konusu kalsın. Belki ejderhaları falan görür orada, ayrı bir hikayemiz olur.

Her şey öyle bir bitti ki sanki bir daha asla taht kavgası olmayacakmış, bütün dünya birbiri ile barışmış ve günah keçisi olarak Jon Snow seçilmiş gibi… Ya bu adamı 8 sezondur siz yüceltmediniz mi tahtın varisi, halkı için gerekirse ölecek olan bir Targaryen! Gri solucan kim ki konuşabiliyor? Kraliçeleri öldü, ejderhaları gitti. O adamların kaçışması lazım. Gri solucan kim?

Bütün bunların yanında, finalin en güzel kısımlarından biri (zaten çok azlar) Brienne’nin Jaime’nin hikayesini yazıp, tamamladığı andı. Biliyorsunuz, kral katili olarak anıldığı için Jaime’nin sayfasında bundan fazlası yazmıyordu. Bunu hatırlayıp, böyle bir anı göstermeleri, özellikle bunun Brienne tarafından yapılması,izleyenleri oldukça duygulandırmış olmalı.

Özetle düşündükleri hikayeye göre güzel bir sondu. ama düşündükleri hikaye kötüydü. Bunu daha iyi nasıl açıklayabilirdim bilmiyorum. Sezon finali yeniden çekilsin diye kampanya başlatılmış. Başlatılmasın arkadaşlar çünkü kimse böyle bir şey yapmayacak. Vedalar edildi, ölen öldüğü ile kaldı ve bizim nöbetimiz sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!