tds_thumb_td_300x0
Game of Thrones 8. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: Nereden baksanız tutarsızlık!

Game of Thrones’un The last of the Starks adlı 8. sezon 4. bölümünü incelersek karşımıza nereden baksanız olmamış, nereden baksanız tutarsız bir bölüm çıkıyor. Dizinin akışındaki değişimler 7. sezonda başlasa da kimse 8. sezondaki kadar bir olmamışlığı tahmin edemezdi. Geçen bölümki Night Knight’ın bir bölümde Arya’nın nereden geldiği belli olmayan bir şekilde, doğru düzgün kayıp bile vermeden şıp diye öldürülmesinden sonra gözler belki Cercei ile savaş güzel olur diye yedi krallığa çevrilmişti ama sonuç yine hüsran.

Bu bölüm ile ilgili söyleyecek çok şey var ama önce bölümden de beter olan “açıklamalar” ile başlayalım. Dany, ejderhalarından birini daha kaybetti. Cercei’nin hazırlattığı oklarla. Bunun nedeni de koskoca Khaalesi’nin denizdeki filoları unutmuş olmasıymış? Hadi o unuttu, yanındakiler?

Anlamlandıramadığım bir şey de herkesteki bu Daenerys Targaryen nefreti nereden çıktı? Tamam biz seyirci olarak hırslarını izlediğimizden Mad Queen’in geldiğini belki tahmin edebiliriz ama Daenerys’in yaptığı bariz bir zalimlik hamlesi olmadı. Tam tersi yardım için rotasını değiştirip önce Winterfell’e gitti. Hatta buna rağmen Winterfell savaşı bittikten sonra orduları göndermeyi ertelemeyi teklif eden yani sözünde durmayan Sansa’ydı. Ama nedense herkes biranda Deanerys’in kraliçe olamacağına karar vermiş. Neden deseniz bir tane açıklama yapamazlar çünkü hiçbir şey görmediler. Mad Queen’e geçiş nasıl oldu peki?

Bi turarsızlık da Jaime’den geldi bu bölüm. Bize göre 2 sene geçmiş olabilir ama diziye göre daha sadece 4 bölüm önceki sezon finalinde Cercei’ye rest çeken, Brienne’yi seçen, 8. sezon 1. bölümde Winterfell’de varlığını ispatlayan Jaime ne oldu da birden Cercei’ye döndü ve Cercei için yaptıklarını hatırladı? 6 sezondur adım adım Cercei’den kopan adamı bir bölümde yine ”Cercei için” derken bulduk ama neden?

Her şey o kadar hızlı ki dizide önceden konum olarak da bi yerden bi yere gitmek bile bölümler sürerken şimdi bölüm başı bi yerde, bölüm sonu bi yerdeler.

Bölümdeki Starbucks bardağını söylemiyorum bile. Böyle bir şeyi böyle bir dizide gözden kaçması inanılmaz. Reklam taktiğiyse daha da inanılmaz. Her anlamda kötü.

Senaryo, tutarsızlıklar ve hızlı gidişata geri dönersek diziyi bitirmek için bu ne acele diye sorasım geliyor. Keşke kitapları bekleseymişsiniz çünkü belli ki asıl rotayı kitaplar çiziyormuş size. Kitaptan bağımsız ilelreyince dizi karakter tutarsızlıkları, saçma sapan aşk sahneleri ve gereksiz bir hızlı gidişata doğru sürüklendi. 8 sezon beklediğimiz Winter bile bu çıktıktan sonra diyecek bir şey yok zaten. Finale kadar daha ne saçmalıklar izleyeceğiz bakalım?

“Game of Thrones 8. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: Nereden baksanız tutarsızlık!” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!