tds_thumb_td_300x0
Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm Yorumu: ”Winterfell”

İki senedir beklediğimiz o kutlu gün geldi. Game of Thrones’un 8. ve final sezonu start verdi! 8. sezonun Winterfell adlı ilk bölümünü geride bıraktık bile!

Herkesin Winterfell’de toplandığı enteresan ve keyifli bir bölüm izledik. Sezonlardır herbiri ayrı bir diyarda yaşayıp giden tüm karakterler (Cercei hariç) Winterfell’delerdi. Khaleesi, Kon, Arya, Sansa, Tyrion, Jamie, Bran, Sam… Bol bol reunion izledik bu nedenle:

İlk önce Arya ve Jon, ardından Sansa ve Tyrion ve son olarak da Jamie ve Bran! Benim için en vurucusu Jamie ve Bran karşılaşmasıydı. Jamie’nin, Bran’ı ittiği sahne canlandı gözümde. İlk sezondan beri ilk kez karşı karşıya geldiler. Bran’ın, ”Eski bir dostu bekliyorum” diyerek tüm gün aynı yerde Jamie’yi beklemesi ise ayrı dikkat çekiciydi. Jamie, bana göre bu dizideki en iyi karakter gelişimini gösteren karakter. Neredeyse favorim olacak bile diyebilirim. Bran’la tüyleri diken diken eden karşılaşmasının devamını beklemedeyiz efendim…

Tüm bu güzel sahneler bir yada, bölümde oldukça fazla hayal kırıklığı yaratan sahne de vardı. Bunların başında Dany geliyor. İlk sezon ”at kalbi yiyen” o güçlü ve iddialı kızı ne hale getirdiniz siz öyle? Sansa’yı görümcesini çekiştirir edasıyla Jon’a şikayet etmesi? Ejderhaları yemek yemiyor diye triplenmesi, hele Jon’la wattpad çifti gibi aşk böceği kıvamında ejderhalara binip uçulmaları… Biz ne izledik öyle? Gözlerimizin önünde Dany’i harcayacalar matmazel!

Dany ve Arya, en başından beri kendilerini bilirken, taht ve intikam için savaşırken, başlangıçta tek derdi Joffrey’e leydi olmak olan ve bunun için yedi düveli satsa umrunda olmayan Sansa şuan neden serinin en akıllısı, asili gibi gösterilmeye çalışılıyor mesela bunu anlayamadım. ”Kill masters” diye bir felsefesi olan karakter Khaleesi’ydi. Sansa da çok şey yaşadı, gelişti, akıllandı evet ama aptallık ettiği de o kadar çok şey var ki. Dany ve Arya’nın yanında esamesi okunmaz benim için açıkcası. 

Bana göre bu zamana kadar tahta en adaletle ve onurla yaklaşan iki isim Dany ve Jon’ken, Jon’u esas varis yapıp, Dany’i ne yapacaklarını bilemeyip, harcama yoluna gittiler. Yoksa bunca zaman gittiği her memlekette kadınları ve köleleri özgür bırakan, kendisi için savaşmak için kimeyi zorlamayan, gönüllü askerlerle ordu kuran Khaleesi’ye zalim ve taht budalası damgası başka türlü vurulmazdı? Sam’in, babası ve kardeşinin Dany tarafından öldürüldüğünü öğrendikten sonra Jon’a ”Sen olsan bağışlardın, bağışladıkların da var…” sözleri tam delilikti. Evet Jon’un bağışladıkları var, tahtı bile bırakabilmiş birisi. Ama Dany’nin de var. O gönüllü ordular boşa mı kuruldu? Dany kimseyi köleleştirmedi tam tersi özgür bıraktı. Ama bu sezon Dany ve Jon düşman edilecekler birbirlerine ve harcanan Dany olacak şimdiden geçmiş olsun.

Jon Snow, bölüm sonunda Aegon Targaryen olduğunu da öğrendi. Yani aralarının bozulma sürecinin hızlanmaması için bir neden kalmadı. E kuzeyliler yabancıları sevmez de dediler, kimse pek de bayılmadı Dany’e. Bu zamana kadar onun adaletini herkesin sevdiğini izlemiştik ama Winterfell’da işgalci kim karşılandı. Bu belki zaten iyi bir adama sahip olmalarından yani Jon’dan ötürüdür. Ama yinede böyle harcanmayı da hak etmiyordum be Khaleesi!

Neyse, zaten çok geçmeden dikkatimizi White Walkers’a vermek durumunda kalacağız. O zaman Yedi Krallıkmış, kim kral kim kraliçeymiş çok da bir önemi kalmayacak, en azından o bölümler için! Herkes asıl sınavını o savaşta verecek gibi de aynı zamanda. Göreceğiz!

NOT: Bu arada bu simgenin anlamını da merakla bekliyoruz, dizinin müptelaları bu simgeyi önceki sezonlarda gördüğümüzü bulup çıkarmışlar!

 

“Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm Yorumu: ”Winterfell”” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!