”Futbolda Bazen Gol Atmak Gerekir” : Club De Cuervos Nasıl Bir Dizi?

Futbol severler buraya! Futbolu seviyorsanız bir de komedi varsa tadından yenmez. Netflix’in İspanyolca dilindeki ilk dizisi olma özelliği taşıyan, Meksika yapımı Club De Cuervos, yayınlandığı 4 sezonla hem futbol severlerin hem de komedi dizisi severlerin ilgisini çekmeyi başardı. Başrollerini Luis Gerardo Mendez ve Mariana Trevino’nun paylaştığı Club De Cuervos, babaları vefat ettikten sonra miras olarak kalan futbol kulübünü paylaşamayan iki kardeşin başkanlık çekişmesini ve kadroda bulunan futbolcuların eğlenceli yaşamlarını seyirciye aktarıyor. Sevilen kadrosu ve futbolu komediyle harmanlayan yapısıyla kendini izleten diziye gelin biraz daha yakından bakalım. İyi eğlenceler.

Meksika’nın Nuevo Toledo şehri sosyo- ekonomik açıdan pek gelişmemiş bir şehirdir. Şehrin en büyük reklam kaynağı ise Cuervos futbol kulübüdür. Tüm şehrin ortak noktası olan bu futbol kulübü 1979 yılında Don Salvador Iglesias tarafından satın alınmış ve 6 sene sonra Meksika 1. Ligi’ne yükselmiştir. 36 yıllık tarihinde 4 kez şampiyonluk maçına çıkmış ama finalde hep kaybeden taraf olmuştur. Ama şehrin en önemli simgesi olmayı da başarmıştır, şehir halkı her zaman futbol kulüplerine sahip çıkmıştır. Kulübü bu günlere getiren ve şehrin gelişmesine de büyük katkı sağlayan Don Salvador Iglesias, ani bir kalp krizi sonrası hayatını kaybeder. Kulüp ve diğer varlıkları Salvador’un 2 ayrı kadından olan 2 çocuğu arasında paylaştırılacaktır. Fakat Salvador’un cenazesinde hesapta olmayan 3. mirasçı bir anda ortaya çıkar. Don Salvador’un herkesten gizlediği Kolombiyalı sevgilisi Mary Luz Solari 3 aylık hamile olduğunu söyler ve mirastan hak talep eder. Don Salvador’un ani ölümüyle Cuervos takımında yeni bir dönem başlayacaktır. Herkesin kafasında ise tek bir soru vardır: ”Başkan kim olacak?”

 

Don Salvador’un ikinci eşinden olma oğlu Chava Iglesias, ailenin küçük şımarık çocuğudur. Babası yaşarken Cuervos kulübüyle hiç ilgilenmemiş hatta futbolcuları kendisine benzetip barlarda partileyen sorumsuz, futbol bilgisi hiç olmayan, hayatını sadece ve sadece eğlence üzerine yaşayan genç bir adamdır. Ablası Isabel ile sürekli tartışma halindedir. Bu tatlı atışmalar babası öldükten sonra farklı bir noktaya ulaşacaktır. Çünkü Chava Iglesias, kendi reklamını yapmak için kulübün başkanı olmak ister. Dizide Chava karakterine ünlü oyuncu Luis Gerardo Mendez hayat veriyor.

 

Isabel Iglesias ise Salvador’un ilk eşinden olma kızıdır ve Chava’nın ablasıdır. Isabel kardeşinin aksine futbol bilgisi yüksek olan ve babası yaşarken bile kulüple ilgilenen bir kadındır. Babası öldükten sonra Cuervos’un başkanı olmak ister çünkü kulübü yönetmek için ideal kişinin kendisi olduğuna inanıyor. Fakat sırf kadın olduğu için yönetim kurulunun sevmediği ve yeterli görmediği bir isimdir. Bu yüzden başkan olmak için mücadele etmesi gereken tek kişi kardeşi değil. Isabel karakterini Mariana Trevino canlandırıyor.

Mary Luz Solari 20li yaşlarında Kolombiyalı genç güzel bir kadındır. Küçük çaplı oyunculuk ve şarkıcılık denemelerinde bulunmuş ve başarılı olamayınca da kendinden yaşlı adamlarla birlikte olmaya karar vermiştir. Kulübün başkanı Don Salvador’un herkesten gizlediği sevgilisidir. Don Salvador ölünce hamile olduğunu söylemek için cenazeye gelir ve mirastan hak talep eder. Amacının para mı aşk mı olduğu ise henüz belli değildir. Mary Luz karakterini ise Stephanie Cayo canlandırmaktadır.

Isabel’in kocası ve aynı zamanda takımın kaptanı olan kaleci Rafael’i Antonio de la Varga canlandırıyor. Futbol takımının antrenörü Goyo rolünde Emilio Guerrero‘yu izliyoruz. Futbol takımının oyuncularından Potro rolünde Joaquín Ferreira, Tony rolünde Juan Pablo de Santiago, Cuau rolünde Said Sandoval, Moises rolünde ise Ianis Guerrero‘yu izliyoruz. Chava’nın asistanı Hugo Sanchez karakterini ise Jesús Zavala canlandırıyor.

Diziye ismini veren Club De Cuervos, dizideki futbol kulübünün adı.  Diziye sadece futbol odaklı bakmamak gerekiyor zira futbola ilgisi olmayanların bile anlayabileceği ve sevebileceği bir hikaye. Futbol çok fazla yer edinmiyor sahaya ara sıra iniyoruz. Dizide daha çok futbolun arka planını görüyoruz.  Dizinin diğer güzel yanı ise gerçek futbol dünyasından esinlenmiş olmasıdır. Sorumsuz başkanlar, yıldız futbolcu peşinde koşup takımını ekonomik olarak batıran başkanlar, aşırı egolu dünya yıldızları, hakemler ve teknik direktörler… Dizinin ve karakterlerin gerçek yaşamdaki kişilerden uyarlandığını söylemiştik. Chava Iglesias, Meksikalı iş adamı, teknik direktör ve Chivas kulübünün sahibi olan Jorge Vergara’dan esinlenmiştir. Moi karakteri Sporting Kansas City’de forma giyen Alan Pulido’dan, Cuau karakteri bir diğer futbolcu Marco Fabian’dan, dizinin yıldız futbolcusu Aitor Cardone efsane futbolcu Ronaldinho’dan, Potro karakteri Meksika’nın Tigres takımında forma giyen Andre Pierre Gignac’dan, Isabel Iglesias Chicas takımının ortaklarından olan Angelica Fuentes, genç futbolcu Tony Real Betis’in genç futbolcusu  Diego Lainez, Rio karakteri ise bir diğer futbolcu Aquivaldo Mosquera’dan esinlenmiştir.

Bilirsiniz genelde diziler gerçek hayata büyük benzerlik gösterme eğilimindedir ve Club De Cuervos, başta Latin Amerika takımları olmak üzere diğer gelişmekte olan ülkelerin futbol takımlarıyla büyük benzerlik gösteriyor. İzleyince siz de Türkiye’deki takımların yönetilme biçimini eğlenceli şekilde izleyebilirsiniz. Dizinin senaristleri her ne kadar bu iddiayı açıkça söyleyemese de bu konu üzerinden Meksika ve tüm Latin Amerika’daki futbol yöneticilerine eleştiride bulunuyor. Dizi tam 4 sezon sürmüştür ve 2018 yılında Uluslararası Emmy Ödülleri’nde ”En İyi Komedi Dizisi” dalında aday olmuştur.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!