tds_thumb_td_300x0
Flower Of Evil 2. Bölüm | Geçmişin Ardındaki Sır

 

“-Bazı insanların ölmesi daha iyidir.”

Birinci bölümde bir insanın nasıl kendini kamufle ettiğini gördük. Ve Baek Hee-Sung ve ebeveynlerinin geçmişinin suçlarla örülü olduğunu öğrendik. Gelin şimdi Beak Hee-Sung’un adım adım nasıl bir suçlu olduğunu öğrenelim. Not 1: Spoi içerir. Not 2: Cha Ji-Won için geçen yorumda psikolog demiştim. Düzeltiyorum psikolog değil polis memuru veya diğer bir ifadeyle dedektif.

Bir insanın babası katilse çocuğu da katil mi olur? Böyle bir ön yargıyı eleştiren en iyi filmlerden birisi, Raj Kapoor’un Avare filmidir. İzlemeyenler için şiddetle önerilir. Gelelim Beak Hee-Syung’a. Geçmişe dönük hatırlamalarla kişiliğinin nasıl değişime uğradığını görüyoruz. Babası, Yeonju Şehri cinayetlerindeki seri katil Do Min Seok’tur. Bu leke Hee-Syung’un yakasını yıllarca bırakmaz. Çocukluğundan beri şiddete, aşağılanmaya, ötekileştirilmeye maruz kalır. Hatta gün gelir; nasılsa katilin oğlu, o da sonunda katil olacak denilerek canına kast bile edilir. Bir insan babasının günahını ne kadar taşıyabilir ki? Beak Hee-Syung nasılsa herkes öyle biliyor bari öyle olayım mı dedi acaba? Şimdilik senaryo bizlere o izlenim veriyor.

Cha Ji-Won’un tarafına gelecek olursak; bizlere bir yandan Beak Hee-Syung’un şimdiki hali anlatılırken bir yandan da geriye gidilerek, geçmişinde kalan seri cinayet olayı anlatılıyor. Diğer yandan ise her bölüm bir olay üzerinden Cha Ji-Won’un karşılaştığı olaylar üzerinden, sadece melek yüzünü bildiği Hee-Syung’un gerçek yüzünü tanıma yolunda adım adım ilerlemesi sağlanıyor. Şu ana kadar Hee-Syung’un gerçek yüzüne ve kimliğine dair herhangi bir şüpheyle karşılaşmasa da bizlere, bir insanın istediğinde yüzüne nasıl bir maske takabileceğini net bir şekilde anlatıyor.

Buna örnek ise; birinci bölümde karısını aldatan adamın iyi baba maskesiyle belirli hukuki sorumluluklardan kurtulma planı, ikinci bölümde ise; bütün malını vakfa bağışlayan kadına ömür boyu hizmet etme düşüncesinin verdiği endişeyle katil olan birisinin, kendisini nasıl saf biri olarak gösterdiğini gördük. Orada kızın söylediği bir söz çok manidardı. Makyaj yapma sebebinin, iyi görünümün ceza indirimine sebep olduğunu söylemişti. Melek maskesinin altında başka suratların da olabileceğini söylüyordu bizlere.

Beak Hee-Syung’un geçmişinin yakasını bırakmadığını söylemiştik. Her kim ise yıllar sonra yine ortaya çıkıyor. Buna sebep olan ise; seri katil Do Min Seok olayını gündeme taşıyan gazeteci Kim Moo-Jin’dir. Beak Hee-Syung’a yakalanarak belasını buldu ama haber çıktıktan sonra ilk cinayet de işlendi ve devamı da gelecek gibi. Buradan çıkardığım sonuç ise katilin, özellikle Beak Hee-Syung ile ilişkili olan, özellikle kötülük yapmış herkesi öldüreceğidir. Bundan dolayı gazeteci de listede yer alıyor ama şükür ki Beak Hee-Syung’un elinde de katilin kendisine ulaşması son kertede olur. Şimdilik gizemli katili bir süre daha merakla beklemek sorundayız.

“- Bazı insanların ölmesi daha iyidir.”

Bu sözleri söyleyen, üç yıl birlikte çalıştığı ama parasını çalmak için canına kast eden kişi söylüyor. Senin yaptığına ne demeli peki? Hiçbir sebep yokken, üstelik zor durumdaysa borç verebileceğini söyleyen birini daha cümlesi biter bitmez öldürmeye kalkışmak hangi bahaneyle açıklanabilir ki? Yaptığına kılıf uydurmak için de Beak Hee-Syung’un babasının cinayet zanlısı olmasını gösteriyor. Bu ne utanmazlık? Sen ölümü çoktan hak ettin ve cezanı da buldun. Umarım Cha Ji-Won eliyle olmamıştır. Ne zamandan beri oğullar babalarının cezasını çeker oldu? Soruyu bu şekilde sorsam da aslında yeryüzünde cezayı kimin çektiği kimsenin umurunda olmuyor anlaşılan. Ki işlenen suçlarda da dedektiflerden kıdemli olan zannıyla suçlu gördüğü birini yakalayıp bir an önce dosyadan kurtulma çabası bunun en bariz örneği. İşte bundan sonra ifade vermek isteyen kişi öldürülüyor. Peki cinayeti işleyen Beak Hee-Syung mu, babası mı, yoksa hiç tahmin bile etmediğimiz biri mi?

Gelelim final sahnesine. Katilin bize Beak Hee-Syung olduğu gösterildi. Gösterildi diyorum çünkü buna başından beri inanmıyorum. Beak Hee-Syung illa ki, bildiği şeylerden dolayı bir şeylere müdahale etmek istemiştir ve ondan dolayı bu şekilde giyinmiştir. Müdahale ettiği şeylerle ilgili farklı teoriler var aklımda ama şu anada bunları sayıp boş yere gözünüzü yormak istemiyorum. Son sahne konusunda ikinci bir teorim de rüya olabileceği. Seri cinayetle ilgili eski bilgileri hatırlayan Cha Ji-Won’un gördüğü bir rüya da olabilir.

Konunun işlenişi, geçmişe dönük hatıralarla, başka olaylarla Cha Ji-Won’un Beak Hee-Syung’un gerçek kişiliğine adım adım ilerlemesi, Beak Hee-Syung’un ise ne kadar kaçarsa kaçsın hesabı görülüp defteri kapatılmamış geçmişinin 13 yıl sonra bile peşini bırakmaması ve mecburen yüzleşmek zorunda kalacağı dizinin neden izlenmesi gerektiğinin en güzel gerekçeleri. Tabiri caizse yeni bölümleri iple çekiyorum.

Bir bölümün daha sonuna geldik dostlar. Yeni bölümde, yeni yorumlarda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!