tds_thumb_td_300x0
Final Sezonuna İlk Bakış: Supernatural 15. Sezon 1. Bölüm Yorumu

Supernatural, geçtiğimiz akşam 15. ve final sezonu ile ekranlara dönüş yaptı. İki sezondur her bölümünü yorumladığımız dizimizin, final sezonunun bölüm yorumlarını da yine Ne İzledik’ten takip edebilirsiniz.

Sezona İlk Bakış

Supernatural, sezonlardır çizgisini bozmayan; The CW kanalının en klas dizilerinden bir tanesi. Belki de en iyisi. Doğaüstü korku atmosferli, hayaletlerin kol gezdiği bir av dizisi artık pek de görülmüyor. Ekranda fantastik olarak ya süperkahramanlar var ya da bilim kurgular. Belki Stranger Things, yaratıklı atmosferi ile bir nebze bu türü götürüyor ama onun da konusu çok farklı. Supernatural gibi her bölüm farlı hayalet hikayeleri yok mesela orada. Eskiden The X Files dizisinde vardı böyle bölümler. 15 sezondur da Supernaturalda vardı ama artık bitiyor ve doğaüstü havayı çok özleyeceğimi fark ettiğimi paylaşmak isterim…

15. Sezon Konusu

Sezonun ilk bölümü, sezon finalinin kaldığı yerden herhangi bir zaman atlaması olmadan başladı. Dünya üzerinde şuan Cehennem’den kaçmış olan 3 milyar kadar hayalet var. Hepsi aynı bölge üzerindeyken; büyü ile adeta bir ”Under the Dome” atmosferi kuruldu ve bu hayaletler bir kasabaya sınır konularak hapsedildi.

Bu anlamda zaman kazanmış olsalar da; elbette kalıcı bir çözüm izlemedik ki Cehennem’den kaçan şeytanlar da muhtemelen Dünya’da kol geziyor. Hatta tüm kafeslerin de kapısının açıldığını öğrendik ki bu da Michael’ın da serbest kalıp dünyaya dönmüş olabileceğine işaret ediyor.

15. sezona böyle bir noktadan başladık yani; şu ana kadar öldürülen tüm hayaletler serbest ve onların karşısında da yine Winchester kardeşler ve Cass var. Yani bir kez daha Dünya’nın sonu geliyor. Ama tek bir farkla; bu kez gerçekten de hikayenin sonuna geldik yani ölenlerin dirildiğini ya da dünyanın kurtarıldığını göremeyebiliriz artık.

Sam’e Ne Oldu?

Hatırlarsınız ki; sezon finalinde Sam, Chuck’ın yarattığı çitt taraflı etki eden silah ile yaralanmıştı. Bildiğimiz nesnelerden biri olmadığı için Cass dahil herkes bu silah ve kurşun karşısında çaresiz gibi. Cass, Sam’in omzundaki kurşun yarasını iyileştiremedi. Dean ise, kurşunun çıkış izi yok dedi. Yani kurşun Sam ile birlikte ve bunun nasıl etkiler doğuracağını bilmiyoruz. Bir kurtuluş olup olmayacağı belli değil… Sezonun ana konularından biri mutlaka Sam’in taşıdığı bu kurşun ile de ilgili olacaktır.

Jack Tarafında Durumlar Nasıl?

13. ve 14. sezonlarda aileden biri haline dönüşen Jack’ten ilk bölümde bir iz yoktu. Sezon finalinde kendisini meleklerin yanında görmüştük. İlerde oradan bir yardımı dokunabilir ama bizim dünyamızda Jack’in bedeni bir şeytan tarafından ele geçirildi. Ama bu şeytan, cehennemin eski haline dönmesini ve oraya ait olan herkesin yeniden orada olmasını isteyen türden; cehennemdeyken işi ‘işkence etmek’ olan düz bir iblis. Büyük amaçları olmadığı için çıkarları Winchesterlar ile çakışmadı hatta aynı şeyi istiyor. Herkesi cehenneme geri göndermek. Böylece kendisi Dean’in deyimiyle ”Crowley Jr.” olarak ekibe katıldı. 🙂 Oldukça eğlenceli ve renkli bir karakter. Ekibe yakıştığını düşünüyorum. Tabii Jack’in yerini aldığı için bizimkiler onu yadırgasa özellikle de Cass kabullenemese de belli ki önemli bir rol alacak kendisi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!