Film Önerisi: ”Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven filminin devamı olan Glass Onion, Rian Johnson tarafından yazılıp yönetilmiş olup, başarılı oyuncu Daniel Craig, yeni bir cinayet davasını üstlenen usta bir dedektif olan Benoit Blanc olarak orijinal filmdeki rolüyle tekrar karşımıza çıkmaktadır.

Filmin Edward Norton, Kate Hudson, Ethan Hawke, Hugh Grant ve Kathryn Hahn gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise adeta yıldızlar geçiti…

Konusu

Film, ”kendi cinayetini çözdürmek için” kendisini öldürmek için sebepleri olan arkadaşlarını aynı eve toplayan bir milyonerin dedektiflik oyununu konu alıyor. Bu gruptaki herkes bilmeceleri çözmek konusunda başarılı insanlar. Kendilerine gelen gizemli kutunun şifresini çözüp, adaya gitmeye hak kazanıyorlar. Adanın amacı yukarıda da dediğimiz gibi gerçek bir cinayet değil de ”dedektiflik oyunu” iken birden işin rengi değişiyor ve bu arkadaş grubunun arka plandaki hikayesi, gerçek cinayetleri meydana getiriyor. İşi çözmek de Sherlock Holmes gibi bir dahi olan gerçek dedektif Benoit Blanc’a kalıyor.

Knives Out Kadar İyi mi?

Öncelikle film, Knives Out’un başarısını ve namını sürdürmüş diyebiliriz. Ancak ikinci filmdeki ada konsepti ve hikaye ilk filmdeki hikahye ve aile dramaları kadar tatmin etmedi beni. İlk filmdeki aile sırları ve gizemleri daha sürükleyiciydi. İkinci filmde ise, arkadaş grubunun birbiri olan iş ilişkilerini takip etmek çok tat vermedi.

Ama hikayeyi bir kenara koyarsak; filmin bu hikayeyi alıp zaman örgüsünü bozup, karmaşıklaştırarak anlatma becerisi takdire şayandı. Belli bir kronolojiyi izlemeyen film, sizi birçok kez şaşırtmayı başarıyor.

2 saat 19 dakika süren film, cinayetin sebebini son dakikada açıklamaya sığdırmak yerine; bu sebebi filmin başına, ortasına ve sona başarılı bir şekilde yedirerek yayıyor. Böylece filmin süresi de izleyenleri sıkmıyor. Çünkü film tek bir mekana sıkışıp kalmamış oluyor.

Bazı noktalarda da, ters köşelerin çok iyi kurgulanmış olduğunu söylemeliyiz. Örneğin Blanc’ın adaya dahil oluşu basit bir gizemmiş gibi başlarken, hikaye sizi alıp bambaşka yerlere götürüyor ve giderek karmaşıklaşarak film serinin ilk filminin başarısının hakkını bir kez daha veriyor.

IMDb’den ne haber?

Filmin güncel IMDb puanı 7,7. İzleyiciden geçer not aldığını söylemek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!