Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’na Saatler Kala

Sonunda beklenen gün geldi! İki yıl aradan sonra Fantastik Canavarlar Grindelwald’ın Suçları yarın vizyona giriyor. Filmin galası salı günü Londra’da yapıldı. Oyuncular ve büyülü dünyamızın yaratıcısı J.K. Rowing göz kamaştırıyordu. Twitter hesabından paylaştıkları canlı yayınla heyecanıma heyecan katarak saatleri saymaya başladım.

Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin bundan bundan 17 yıl önce 16 Kasım 2001 de vizyona girmesi sanırım biz potterheadlar için fazla manidar…
İlk filmde Gellert Grindelwald’ı çok fazla göremesek de ikinci filmde konunun merkezinde olduğu için kendisini bolca göreceğiz. Açıkçası Johnny Depp’in canlandıracak olması beni daha da heyecanlandırıyor. Muhteşem oyuncu kadrosuyla gönüllerde taht kuracağına hatta ödüller için de yarışacağına eminim.

Peki şimdi film için saatler kalmışken hem ilk filmde olanları hem de Harry Potter serisinde Fantastic Beasts’a yapılan ufak göndermeleri konuşalım mı?

Öncelikle ilk filmde Newt Scamander güvenilir yıpranmış bavuluyla beraber henüz nedenini bilmediğimiz bir şekilde New York’a gidiyor.  Bavul Newt’ın dünyanın her tarafına yaptığı yolculuklardan bulduğu nadir ve nesli tükenmekte olan sihirli yaratıklara ev sahipliği yapıyor. Scamender bu gezilerinde, Amerikan büyü topluluğunun Muggle’lardan korku içinde saklandıklarının farkına varıyor ve burada büyücülerin ortaya çıkma tehlikesinin, İngiltere’den daha büyük sorun yarattığını anlıyor. Çünkü Amerika’da büyücülerle evlilik ve arkadaşlık Londra’nın aksine yasak ve çok ciddi kurallarla sınırlandırılmış. Aşina olduğumuz durumların çok dışındaydı değil mi? Daha sonra bu yaramaz canavarların birkaçının kaçmasıyla yaşadığı maceraları izledik ve en sonunda Grindelwald’a atıfta bulundular ve en heyecanlı yerde film bitti.

Alışık olduğumuz Harry Potter temasıyla başlarken duygulanmayan olmamıştır sanırım. Warner Bross logosu ardından sisli ortamda yazının içinden geçerek başlayan intro…
Film Hogwarts’ta ders kitabı olarak okutulan Fantastik Canavarlar Nedir ve Nerelerde Bulunurlar kitabının yazarı Newt Scamander’i anlatıyor. Newt’ı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda çapulcu haritasında görmüştük. Muhtemelen eski dostu Dumbledore’u ziyarete gelmişti. Filmin başında çantasında Hufflepuff atkısı olması dikkatimizi çekmişti ve küçük bir detay ama Grindelwald’ın yaptığı kötülükleri Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminin ilk sahnelerinde Daily Prophet gazetesinin başlıklarında görmüştük.

Newt söylenenlere göre canavarlarla insan hayatını tehlikeye attığı için Hogwarts’tan atılmış. Rowling ilk filmin galasında neden atıldığı sorusuna “birinin suçunu üstlendi” diye cevap vermişti. Burada sizin de aklınıza filmde adı geçen Leta Lestrange geldi değil mi? Bellatrix Lestrange ile aynı soy adına sahip karakter
Newt’ın eski sevgilisi olarak anılmıştı. Sirius’la kuzen olan bu karakter aslında Black ailesinin bir ferdi.
Merakla beklediğim detaylardan birisi bu ve bunu sonunda yarın öğreneceğiz.

Ölüm Yadigarlarına yapılan göndermeyi hatırlıyoruz sanırım. Rowling Mürver Asa’nın şuan kimde olduğu sorusuna ise “bunu şimdi söyleyemem ama ikinci filmde göreceğiz” diye cevap veriyor. Serinin devamında ölüm yadigarları büyük bir önem taşıyacak gibi görünüyor.
bazı benzer sahnelerle beni harry potter bölümlerine götürse de yeni bir seri olduğu için çok mutluyum.

Büyülü dünya yarın kapılarını bize bir kez daha açacak. Asalarınız hazır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!