Extraordinary: Kahramanlar İçinde Yalnız

2023’ün ilk sürprizlerinden olan Extraordinary, henüz tam olarak keşfedilmemiş gibi görünse de giderek daha da değerleneceğe benziyor, biz söylemiş olalım.

Emma Moran tarafından yaratılan İngiliz komedi dizisi, şu ana kadar her biri 30 dakikadan oluşan 8 bölümden ve bir sezondan oluşuyor. Disney+ platformunda yayımlanan dizi, herkesin süper güçlerinin olduğu bir dünyada 25 yaşına gelmiş ve hala bir gücü olmayan genç bir kadının hayatını konu alıyor.

Konusu

Süper güç dediysek, aklınıza süper kahramanlık gelmesin. Jen’in ve arkadaşlarının süper kahramanlıkla uzaktan yakından ilgisi yok. Hatta kimsenin yok. Çünkü herkesin özel gücünün olduğu bir dünyada, bu artık bir imtiyaz değil. Dizinin en sevdiğim yanı, süper güç olayını oldukça sıradan bir şekilde ele alması. Dünya, aslında bildiğimiz dünyaya oldukça benziyor. Herkesin gücü olduğu için, bu insanların karakter özelliği gibi bir şey olmuş. Normal hayatlarına devam ediyorlar, süper güçlerini de yine işlerinin bir parçası olarak kullanıyorlar. (bkz: karşısındakine doğruları söyletme gücü olan insan kaynakları müdürü)

Böyle bir dünyada, güçlerine kavuşamamış ender insanlardan biri olan Jen, kendini ”freak(ucube)” gibi hissediyor. Üstelik, ”mükemmel” üvey kız kardeşini devamlı kayıran bir annesi var. Ona yakın olan babası ise vefat etmiş ama bu durum Jen ile görüşmelerine engel olmuyor çünkü Jen’in en yakın arkadaşı Carrie’nin ”ölülerin ruhunu çağırma” gücü var.

Zamanı geri sarabilme gücü olan Kash ise Carrie’nin erkek arkadaşı ve bu üçlü aynı apartman dairesini paylaşırken, bir gün Jen kapılarının önünde bir kedi buluyor ve kediyi sahipleniyor. Ancak bu kedinin, kedi değil de şekil değiştirme gücü olan bir insan çıkması ile ana dörtlümüz oluşuyor.

Uzun yıllar kedi formuna sıkışmış olan bu adamın, insanların yaşamına dair hiçbir şey hatırlamaması mükemmel bir detay olmuş diyebiliriz. Onun bu ”uzaylı” gibi halleri, yeni dünyayı Jen ve arkadaşları ile keşfedişi Jen ve bu adını bile bilmediğimiz yabancıyı ”shiplediğimiz” masalsı bir serüvene çıkarıyor bizi.

Tabii bu bir İngiliz masalı, o yüzden içerisinde bolca sarkastik şakalar ve İngiliz gerçekçiliği de var! Ki bu da İngiliz komedilerini sevenler için ayrı bir muazzamlık seviyesidir. 🙂

Ben diziyi, bir anlamda The Boys’a benzettiğimi de söyleyebilirim. İkisi de süper güç olayına, farklı bakış açıları getiren diziler. Biri bu durumu oldukça sıradanlaştırırken, diğeri ise süper kahramanlar olsaydı aslında hepsi reklam alan süper kötüler olurlardı diye yine olaya oldukça orijinal ve gerçekçi bir pencereden bakan iş.

Imdb’den Ne Haber?

Bu keyifli dizinin güncel imdb puanı 7.9 olarak görünüyor. İzleyeceklere, şimdiden iyi seyirler dileriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!