Eda Şölenci’yi Görmek İstediğimiz Roller

Uzun süredir ekranlarda gözükmeyen fakat özlediğimiz bir yüz olan Eda Şölenci’yi Adı Efsane’deki Çiler rolüyle tanıdık. Hemen sonra Trt’nin sevilen dizisi Aslan Ailem’de yer alan ve evlerimize konuk olan Şölenci, kariyer sürecinde farklı rollerle karşımıza çıktı. Özellikle Eda’yı Aşk Ağlatır’da Nalan olarak izlediğimizde hepimiz şaşkına uğramıştık. O bıcır bıcır, tatlı kızın yerini entrika çeviren, hırslı, histerik ve ihtiraslı bir kadın almıştı. Korel Cezayirle olan sahnelerine bayılmıştık. Yine ekranlara çok daha farklı bir rolle merhaba dediğinde Arıza serüveni kısacık sürmüş, muhbir Sedamıza doyamadan ona veda etmiştik. O gün bugündür de ne yazık ki Kızıl Güneşimizi göremiyoruz ve onu çok özledik!

Eda Şölenci’yi görmek istediğimiz rollere değinmeden önce enerjisine bayıldığımızı da söylemek istiyoruz!

Eda’nın aurasına bayılan biriyim. Özellikle o koca kahverengi gözleri kesinlikle efsunlu. Masumiyeti, ihtirası, tutkuyu ve hırsı göz bebeklerinde yaşatıyor. İşte tam da bu yüzden bir dönem dizisinde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Bir Dönem Dizisi

Sizin hangi dönemi izlemeyi sevdiğinizi bilmemekle beraber ben Kurtuluş Mücadelesi sürecini izlemeye bayılıyorum. Özellikle kadınlarımızın verdiği mücadeleyi izlemeye ise doyamıyorum. Erkek egemenliğini bol bol izlediğimiz sektörde Cumhuriyet Kadınını izlemeyi de çok istiyorum açıkçası. Yapılan işlerin yüzde doksanında erkek mücadelesini izledik. Kadın figürler hep arka plandaydı. Nuran Evren Şit’in yazacağı Zeynep Günay Tan’ın yönettiği tam anlamıyla kadın işi bir dönem işi düşünsenize! Tadından yenmezdi! Eda’nın da İzmir’de açan bir çiçek olarak bu role yakışacağını düşünüyorum. 

Masum Yüzlü bir Katil

En sevdiğim türlerden biri olan gizem/gerilim kategorisinde de Eda’yı görmeyi çok isterim. Bir arkadaş grubunun beraber verdiği partide grubun lideri ölse geride kalanlar cinayeti çözmeye çalışsa ve biz de bu düğümü izlesek, karakterlerle beraber cinayetin sebebini ve katili bulmaya çalışsak harika olmaz mıydı? 

Masum ve yumuşak yüz hatlarına sahip Eda’nın sosyopat bir karakterlerle karşımıza çıkması, seyirciyi dehşete düşürmesi için nelerimi vermezdim ama…

Bond Kızı

Yazının başında Eda’yı Arıza’da muhbir olarak izlediğimizi yazmıştım. Ama pek bir kısa sürmüştü. Gerek düşen reytingler gerek arka planda kalan bir rolde olma sebebiyle belki de toplamında on dakika izledik Eda’yı. Fakat, her şeye rağmen Seda’nın Muzaffer’in karşısına çıkıp köstebek olduğunu öğrendiğimiz anı izlemek her şeye değerdi. Bozguna uğramıştım!

Aksiyon dizilerimiz var, var da yine erkek hegemonyasını izliyoruz. Kadına atfedilen rol, mafyanın eşi ya da metresi oluyor çoğunlukla. Masada koca koca adamların toplandığını görüyoruz ama tek bir kadın figür göremiyoruz.

Arıza’nın sevdiğim yanlarından biri de buydu. Masanın başındaki lider bir kadındı.  Neden o racon kesen, belinde silahlarla gezen adamların yanında kadınları göremiyoruz? Çok mu ütopik? Değil. Birileri o masaya kadınları da oturtmalı. Yapılabildiğini izledik, gördük. Avlu efsanesini size hatırlatmama gerek var mı? 

Elbette Eda’yı mafya olarak görelim demiyorum. Ama bir ajan olarak izlemeyi isterim. Tabii ajandan kastım mafyayı tek bakışıyla ayartan tek vasfı da dişiliği olan ajan değil. Mafya ailesinin yanına tetikçi olarak sızan bol bol aksiyon sahnesine imza atan bir karakterle karşımıza çıkmasından bahsediyorum. Boks eğitimi aldığı hesaba katıldığında gayet makul bir istek gibi.

Kadere Dokunan bir Ressam

Eda’yı takip ediyorsanız bilirsiniz ki kendisi sanata ve sanatçıya aşık bir kadın. İşte tam da bu yüzden sanatla ruhunu doyuran bir ressam olarak da görmeyi çok isterim Eda’yı. Yaptığı tabloların gerçeğe dönüştüğünü, başka bir boyuta açılan portallar olduğunu bir düşünsenize. Hem gizem ve gerilime hem de sanata doyacağımız bir iş olurdu ve ben bağıra çağıra reklamını yapardım! Dijitale yakışacak bir iş olurdu. Fırçanın tuvalle buluşmasıyla boyanın ete kemiğe büründüğünü hayal edin. Dünyayı değiştirebilirsiniz, hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz… Ya da intikam alırsınız? Kim bilir?

Kontes Dracula

Beyaz teni turuncuya çalan kızıl saçlarıyla fantastik bir filmden çıkmış gibi değil mi ama Eda? Daha önce blu tv’de yayınlanan istediğini pek de alamayan Yaşamayanlar, vampir dünyasını ele alan bir kurguydu. Bir yenisi neden denenmesin?

Huysuz ve Tatlı Kadın

Tatlı mı tatlı, sıcacık komedi işlerini epeyce özledim. Gülse Birsel’in senaryolarını sıkı sıkıya takip eden biri olarak yeni işinde Eda’yı görmeyi çok isterim. Daha önce aile komedisinde yer almıştı fakat geniş bir kadro olduğundan pek de doyamamıştık Eda’ya. Yeni projesinde Seda gibi işinde oldukça hırslı ama bu sefer espriden anlayan ve iş yerinin göz bebeği bir karakteri oynasa muhteşem olurdu. Hayatın içinden, drama pornosuna dönmeyen, yalılarda köşe kapmaca oynamayan hikayelere hasretiz!

HeşTeg EdaGeriDön 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!