tds_thumb_td_300x0
Doctor Who 13. Doktor’a İlk Bakış!

Doctor Who’nun her rejenerasyon sezonu tartışmalıdır ancak bu kez ekstra tartışmalı bir sezona girmiş bulunmaktayız. Çünkü bu kez değişen sadece oyuncu değil. 1963’ten beri bir klasik olan ve 12 rejenerasyondur erkek oyuncular tarafından canlandırılan Doktor karakteri ilk defa bir kadın oyuncu tarafından canlandırılıyor!

Dizi açılış bölümü reytingi ile şuana kadar ki en yüksek 2. açılış reytingini almış bulunmakta. Bunda elbette kadın doktoru merak etmemizin de payı var. Dizinin gidişatı ve son sezonlarda düşüş yaşamaya başlayan reytinglerin durumu önümüzdeki haftalarda anlaşılacaktır.

13. Doktora ilk bakış ile karşınızdayız…

Bazıları kadın doktor fikrini bazıları ise oyuncu seçimini beğenmiyor. Ancak ilk bölüme bakılırsa Jodie Whittaker sergilediği performans ile çoğunluğun kafasındaki soru işaretlerini silip attı. Eğer 13. doktor ve yol arkadaşları da kendilerini sevdirmeyi başarırlarsa dizi gerçekten bir rekora koşacak. Öncekinin gidişine ağlayıp, yenisini garipseyip sonra ona da bağlanıp vedasına üzülür hale gelmek işte ancak gerçekten doktor who ruh hastaları anlar bu durumu! 🙂 Gerçekten büyük başarı hem dizi hem de bizler için. Jodie’nin 13. Doktor’u da bu yolda ilk ışığı yaktı. Bakalım fitili ateşleyebilecek mi?

Biraz da karakter gelişimine değinelim. Aslında bakarsınız 12. Doktoru yaşlı izlemekten farksızdı kadın doktor. Cinsiyet elbette karakter devamlılığını daha çok etkiler diye düşünüyorsunuz ama bakıldığında Doktor hala aynı “uzaylı” karakter. Hatta kadın olarak izlemek belki de senaryonun uzun zamandır aradığı kandır. Serinin bazı hayranları şimdiden 14. Doktor için sevdikleri kadın oyuncu önerilerine başladılar bile.

13. Doktor bizden onayını aldı! Peki bölümün eksikleri yok muydu? Elbette vardı öncelikle jeneriği ilk kez bir bölümde duyamadık galiba… Daha ilk dakikadan bir hayal kırıklığı olmadı değil. Bölümün hikayesi de biraz sıkıcıydı açıkcası. Bölümdeki uzaylı yaratık da pek ilgi çekici bir kurgu ürünü değildi. Kasvetli ve sıkıcı bir bölümdü. Ayrıca companionların 3 kişi olması da alışmamız gereken bir durum olacak. Companionların sıradan kimseler olması ise beğenilen özellikler arasında yer alıyor diyebiliriz.

Ve son olarak, 13. Doktor’lu ilk bölümün IMDb’den 7,7 puan aldığı bilgisi ile yorumumuzu sonlandıralım.

“Doctor Who 13. Doktor’a İlk Bakış!” için 2 yanıt

  1. Chris Chibnall ve Jodie Whittaker’ın Broadchurch gibi kaliteli bir yapımda birlikte yer almalarının etkilerini Doctor Who 11.sezonda göreceğiz gibi duruyor. Moffat’ın absürt ama epik senaryolarından sonra bu ekiple birlikte Doctor Who daha tutarlı ve dramatik bir hale bürünmüş gibi gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!