tds_thumb_td_300x0
Doctor Who 11. Sezon 3. Bölüm Yorumu: Rosa Parks ile Doctor

Doctor ve yol arkadaşları geçtiğimiz bölümdeki terk edilmiş gezegenden evine dönmeye çalışırken kendilerini 30 Kasım 1955’te Rosa Parks’ın kasabasında hatta onun neredeyse yanı başında buldular!

Çünkü, ertesi gün Rosa Parks’ın dünyayı değiştireceği gündü. Evet 1 Aralık 1955! Şüphesiz ki Doctor Who tarihinin en güzel biyografi bölümlerinden birini izledik. 1 Aralık 1955 günü işinden çıkan Rosa Parks, otobüste “değişken” statülü koltuklarda oturduğu yerini beyazlara vermeyi reddederek büyük bir ayaklanmayı başlattı. Tutuklanıp para cezasına çarptırıldı ama Rosa Parks’ın izinden giden birçok siyahi ve onlara destek veren bazı beyazlar yaptıkları eylemlerle otobüslerdei statülü koltuklara son verdiler.

Bölümde ise bu olayın yaşanmasına bi engel vardı. Bir tür zaman ajanı ile tanıştık bu bölüm. Tarihteki önemli olayların olmasını ufak şeyleri değiştirerek engellemeye çalışan bir zaman yolcusu. Jack’inki gibi vortex manipulator görmek hoşuma giden ayrıntıların başında geliyordu. Hatta uçuk bazı teorilere de rastlamadık değil. Jack’in reenkarne olup geri gelmesi gibi? Bu ihtimal bana uçuk gelse de vortex manipulator ve bir zaman ajanı konusunun Jack’e bağlanması çok da uzak bir ihtimal durmuyor.

Rosa Parks’a geri dönecek olursak, zaman ajanı onu otobüse bindirmemek için her detayı değiştirmeyi denedi. Otobüsün boş olmasını, otobüsün şoförünü değiştirmeyi… Doctor, Ryan, Graham ve Yaz ise tüm bölüm tarihin aynı seyrinde ilerlemesinden emin olmaya çalıştılar.

Sonunda ise sahne o tarihi ana geldi… Andra Ray’in Rise Up şarkısıyla daha da epikleşen bir ana tanıklık ettik. Gerek senaryo gerek çekim gerekse oyunculuk olarak biyografi filmleri aratmayan bu güzel bölüm için Doctor Who’ya teşekkür ediyorum!

Bölüm için bilgilendirme amaçlı, müsamere gibi diyenler de olmuş. Ancak yababcı fanların bu bölümü gayet beğendiğini gözlemlediğimizi söyleyebiliriz.

Kendi adıma gerçekte yaşanmış olan bir olayın duyar kasmak olduğunu asla düşünmüyorum. Sonuçta gerçek bir hikayeyi bir filme değil bir bölüme sığdırmaya çalışıyorlar. Elbette eksik kalan parçaları tamamlamak isteyebilirler. Sonuçta biyografi film de izlesek sonrasında ne olduğunu filmin sonunda yazı ile geçiyorlar. Dizide de Doktor anlattı. Bunda bu kadar takılacak bir şey göremedim. Özellikle de onca etkileyici sahne izledikten sonra. Üstelik Doctor, yol arkadaşlarıyla bu tip paylaşımlar her zaman yapıyordu. Bu kez dozu bi tık daha fazla da olsa göze batmadığını düşğnüyorum!

Bölüm Imdb’den kaç puan aldı?

Rosa adlı bölüm Imdb’den 8.0 puan alarak Noel bölümünü saymazsak bu sezonun şimdilik en beğenilen ve en yüksek puanı alan bölümü oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!