tds_thumb_td_300x0
”Dark” Yanında Çocuk Oyuncağı Kaldı: Predestination Film Yorumu

Dark kuşkusuz son yılların en ”mindfuck” dizilerinden biri. Başarısı yadsınamaz. Ancak bir film var ki, eğer Ethan Hawke’li Predestination filmini izlediyseniz Dark’ı tahmin etmesi bir tık daha kolay ve olası. Çünkü ”kim kimdir” paradoksunun gelebileceği son noktayı bu film izletti bizlere muhtemelen. Hal böyle olunca; biz de Dark hayranlarının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir film yorumu ile geldik. Film ayrıca, All You Zombies hikayesinin sinemaya uyarlanmış filmidir. 

Spierig kardeşlerin yönettiği 2014 yapımı bilim kurgu türündeki Predestination filminin Türkçe adı, ”Zamanın Ötesinde”. Film, çift cinsiyet ile doğan bir karakter üzerine kurulu. Bu karakter ayrıca zamanda yolculuk eden ve suçluları yakalayan bir zaman ajanıdır. Ancak işler bu kadarla sınırlı kalmıyor. Kimin kim olduğunu anlasanız, Dark yanında şapka çıkarır o kadar diyelim!

 

Konusu (Spoiler İçerir)

İlk olarak kadın cinsiyetini benimseyen karakterimiz doğum yaptıktan sonra erkek kimliğine geçiyor. Zaman ajanı olan haliyle ise zamanda geçmişe giderek kadın olan versiyonu ile birlikte olup çocuk yapıyor. Bu çocuğun kim olduğunu tahmin etmek de zor değil. İpucu verelim; kadın olduğu hali doğum yapıyordu ve doğum yaptıktan sonra erkek bedenine geçiyordu. Zaman ajanı, kendisi ile birlikte olup; annesi ve babasının da kendisi olduğu bir zaman paradoksu yaratıyor. Öyle ki bu durumda zaman ajanı için kendisinin büyük annesi, büyük babası ve torunu olduğu da söylenebilir çünkü zaman ajanının hayatta kalması ve doğması için bu sonsuz döngüyü sürekli tekrarlaması yani zamanda geriye giderek kendi ile birlikte olması ve kendi doğumuna neden olması sonra da çocuğun yani yine kendisinin yetimhaneye gitmesi gerekiyor. (Film ayrıca ”dede paradoksunu” işliyor. Dede paradoksunu bilmeyenler için; zamanda geriye gidip dedenizi öldürürseniz siz var olamazsınız ama var olamazsanız da dedenizi öldüremezsiniz.)

Dark’ta da bildiğiniz üzere Michael, geçmişe gidip orada tekrar büyüyor bu sırada kendisinin komşusu oluyor. Martha, Jonas’ın babası Michael’in ablası yani. Ama karakterlerimiz bundan bir haberler. Jonas, aslında bilmeden halasına aşık oluyor bildiğiniz üzere. Predestination filminde ise bu çıta biraz daha üst seviyede çünkü filmde gördüğünüz neredeyse tüm karakterler aslında aynı karakter.

Özetle; Dark hayranlarının kaçırmaması gereken bir film diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!