Çukur’u Neden Seviyoruz?

Ülkenin en sevilen dizilerinden olan Ay Yapım imzalı Çukur’un, efsaneler arasına ismini yazdırdığı bir gerçek. Bugün, sezonlardır izleyiciyi ekran başına kitleyen dizinin, bu başarısını neye borçlu olduğunu ve her şeye rağmen farklı kitleler tarafından neden/nasıl sevildiğini konuşacağız. Keyifli Okumalar!

1- Oyunculuklar

Şahane kadrosuyla kalpleri fetheden Çukur’un en büyük artısı, mükemmel performanslara sahiplik yapması. Aras Bulut İynemli, Erkan Kolçak Köstendil, Öner Erkan gibi çok kıymetli oyuncuların dillere destan oyunculuklar sergilemesi, insanları diziye bağlayan en önemli sebeplerden biri. Hatta bu kadar iyi olmasalardı, Çukur bu kadar iyi yerlere gelemezdi diye düşünüyorum. Ekibin birbirine olan sevgisi ve saygısı da bir diğer şans. Yalnızca kamera önünde değil, kamera arkasında da aile olduklarını bilmek dizinin başarısına kesinlikle yansıyor.

Çoğu dizide en göze çarpan sahneler maksimum bir iki tane olurken, Çukur’da “ses getiren, çok konuşulan” bu güzel sahnelerin sayısı o kadar çok ki, izleyici biraz da bunlara tutunuyor. Hatta hevesler düşüşe geçtiğinde bunlara tutunuyor bile diyebiliriz.

2- Tema

Çukur mafyatik bir dizi olmasına rağmen, gerek komedisiyle, fenomene dönüşen eğlenceli sahneleriyle, gerekse dizi içindeki kendine has bazı özellikleriyle diğer işlerden ayrılıyor. Benzer türdeki her dizide görülebilecek detayların yanısıra, sadece ona özel, Çukur diyince aklımıza gelen dinamikler mevcut. Yaratılan atmosfer, izlerken tanıdık hissettiren o duygu.. Hepiniz bilirsiniz, bilmeseydiniz bu yazıya zaten gelmezdiniz. 🙂

3- Eşcinsel Karakter

Önceleri konuya hakim olmayan kişiler olsa da, artık son sezonda herkesin bildiği bir durum haline gelen Selim karakterinin cinsel yönelimi, dizinin önemli noktalarından biri. Erkek egemen bir konseptte olmasına ve yerli diyebileceğimiz bir düzende işlenmesine rağmen Çukur, gay bir karakterin hikayesini korkusuzca anlatan bir yapım. Tıpkı diğer karakterlerde olduğu gibi, Selim Koçovalı’nın da iç dünyasını, acılarını, yaralarını görme şansı yakaladık izlerken.

4- Teknik

Bir süredir eskisi kadar özenilmese ve zaman zaman can sıkıcı düzeyde hayal kırıklığı yaratsa da, Çukur her zaman, gerek fragmanlarıyla, gerek müzik kullanımlarıyla izleyiciyi cezbeden bir dizi/ dizi oldu. Heyecanı Yok, Hiç Işık Yok gibi şarkıların insanı direkt belli bir moda sokan hale gelmesi, dizide çalmasıyla inanılmaz hit olan parçalar, diziye özel şarkılar yapılması derken, bu gibi detaylar bizler tarafından oldukça heyecan verici bulunuyor.

Aksiyonla, hüzünle, gerilimle özdeşleşen belli şeyler olması, seyircinin zihninde yer ediniyor ve bir süre sonra alışkanlık haline geliyor.

5- Sosyal Mesajlar

Başından beri Sosyal Sorumluluk projeleriyle ilgilenen, bağış organizasyonları düzenleyen, duvar yazılarında gündeme dair meselelere yer veren bir dizi oldu Çukur. Otizm farkındalığı, Kansersiz Yaşam gibi hassas konulara da hem dizi içinde hem de dışında değinerek bilinç ve destek oluşturmaya çalıştı. Hala da devam ediyor, son bölümünde Türk bilim insanlarına Korona aşısı için teşekkür edilmesi gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!