tds_thumb_td_300x0
Çok Bilinmeyen 5 Yabancı Dizi Önerisi

Felicity

1998-2002 yıllarında döneminin meşhur The WB kanalında 4 sezon boyunca yayınlanmış ve final yapmış olan Felicity dizisi de nedense o dönemki ününü günümüze çok taşıyamamış, keşfedilmemiş dizilerden bir diğeri. Halbuki hem yayınladığı dönem hem de içerdiği konsept bakımından türüne az rastlanır bir gençlik dizisi Felicity. Dizinin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse, dizi yeni mezun olmuş ve gideceği okul, kariyer planları çoktan ailesi ile birlikte planlanmış, çalışkan, sakin kısaca kendi halinde olan Felicity Porter karakteri üzerine yoğunlaşır. Felicity’in lise hayatı boyunca uzaktan hoşlandığı ve yakın takipte olduğu fakat 4 yıl boyunca çok fazla irtibatta olamadığı Ben Covington, Felicity’in yıllığına, karakterin hayatını belki de düşündüğünden çok daha fazla değiştirecek bir takım sözler kaleme alır ve bu ani bir kararla Felicity’in Ben ile aynı okula gitmesine sebep olur. Fakat Felicity zamanla farkeder ki, bu aslında kendi kararlarını vermek adına attığı ilk adımdır. Hata veya doğru, 4 sezon boyunca bu kararın getirdiği yeni hayatı izleriz. Üniversite gençliğini konu alan tek dizi olduğu için, keşfedilmemiş diziler arasında bir hayli ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz.

Psych

Bir diğer pek keşfedilmemiş fakat 8 sezon sürmüş ve final yapmış dizi olan Psych dizisi ise polis babası tarafından, gözlem yeteneği daha çocuk yaşlarda keşfedilip, geliştirilmiş olan Shawn Spencer karakterini ve onun çevresinde dönen olayları ve ikili ilişkilerini konu alan komedi-polisiye türünde bir dizidir. Komedi olmasına karşın polisiye yönü de güçlü olduğundan dizi 42 dk’dır diyebiliriz. Shawn her ne kadar babası tarafından yeteneğinin geliştirilmesinden hoşnut olmasa da bunu kullandığı bir olay, hayatını tamamen değişterecek ve uzun süre bir yalanı sürdürmesine sebep olacak olaylara sebep olur. Televizyonda izlediği bir cinayet haberi yayınında, anlatıcının yalan söylediğini farkedip, ihbar etmek ister fakat cinayeti bilen tek kişi olduğu için tek zanlı haline gelir, bu beladan kurtulmak için ise polise medyum olduğu yalanını söylemek zorunda kalır ve kurtulur. Fakat onu farkeden bir şerif tarafından SBPD polis teşkilatına danışman olarak atanır ve bu yalanı uzun süre sürdürmek durumunda kalır. Bu yalan zamanla hem eğlence hem de bir iş haline gelir ve Shawn kendi dedektiflik bürosunu da açarak, çocukluk arkadaşı Burton Guster’ı da adeta kendi John Watson’ı gibi olaylara dahi etmekten geri duramaz ve ortaya çok eğlenceli ve uzun soluklu bir macera çıkar.

The Marvelous Mrs Maisel

Marvelous Mrs Maisel, 2017 yılında yayınlanmaya başlayan henüz 2 sezonu bulunan, Emmy ödüllü bir Amazon Prime Video dizisidir.

Miriam Maisel, kocasının onu terk etmesi üzerine 50’li yıllarda boşanmış ve iki çocuklu bir kadın olarak insanların tüm ön yargıları eşliğinde kendine yeni bir hayat kurar. Kocasının komedyen olma hayali ise onu terk edildiği gecede sahneye iten şey olur ve o gece sarhoşken çıktığı sahnede aslında stand-up’a yeteneği olduğunu keşfeder.

Miriam Mailsel’i şiddetle tavsiye etme sebebim ise dizinin çok güçlü bir mizahi dilinin olması. Pinpon maçı gibi akan diyaloglar da cabası ki Gilmore Girls izleyenler bu duruma aşinadır çünkü iki dizinin senaristleri aynı. 🙂 Kadın dizisi olan Gilmore Girls gibi Miriam Maisel de bir anlamda 50’lerde kendi ayakları üzerinde duran bir kadının hikayesini anlatması ile “feminist” dizi. Ayrıca, içerindeki stand up saheneleri ile Seinfeld sevenlere de hitap edeceğini düşünüyorum.

Broadchurch

Broadchurch, 3 sezon yayınlanmış olan bir İngiliz polisiye dizisi. Başrolünde David Tennant ve Olivia Colman’ı izlediğimiz dizi Netflix’te de bulunmaktadır.

Dizi, Broadchurch adlı deniz kenarındaki küçük bir kasabada, bir uçurumun altında cesedi bulunan 11 yaşındaki bir çocuğun cinayetinin gizemi üzerine kuruludur. Bana kalırsa Broadchurch’ı diğer sadece gizem odaklı polisiyelerden ayıran şey, dizideki vakanın yanı sıra olayı çözmek için kasabaya gelen dedektif Alec Hardy’nin hayatını da bolca izlememiz. Özellikle de, bir önceki davasında katilini yakalayamadığı küçük kızın fotoğrafını cüzdanında taşıması ve bir yandan o kızın davasının da devam ediyor olması oldukça sürükleyici ve kaliteli bir hikaye vaat ediyor.

Smallville

Smallville, bir dönemin bilinen dizilerinden ama Arrow ve Flash gibi 2010 sonrası yayına giren DC dizilerinden sonra popülaritesini yitirip geri kalır gibi olmuştur.

Bu yüzden 10 sezon süren ve Superman’in gençliği Clark Kent zamanlarını konu alan bu müthiş diziyi hatırlatmak istedim. Clark Kent’in lisede olduğu ve meteor yağmuru (aslında kryiptonite taşları) sonucu mutasyona uğrayan Smallville kasabası insanları ile Clark’ın mücadelelerinin işlendiği dizi, Supernatural gibi bölümlük “av” dizisi gibi de görünmektedir. Ancak süreç içinde Clark, kim olduğunu ve güçlerini parça parça keşfetmeye başlar. The CW dizisi olan Smallville, izlediğim en iyi gençlik-fantastik dizilerindendir diyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!