tds_thumb_td_300x0
Çarpışma 4. Bölüm: Bugünün Cevabı Geçmişte

Cemre üvey annesinin babasını aldattığına inanmak istemiyor ve Kerem’in yalan söylediğini düşünerek yanından ayrılıyor. Aslında Cemre’nin bugüne kadar sevdiklerine “sorgusuz” bir güveni olduğunu öğreniyoruz, onlara karşı gözü kapalı bir güven duygusuna sahip belki çok önceden fark edebileceği detayları bile görmezden gelmiş sevdiği için. 

Veli Kadir’e kendi yarattığı oyunundan bir ipucu veriyor “en başa dön Adalı, en başa” diyor, böylece Veli ve Kadir’in tanışma zamanına dönmüş oluyoruz. Müdür Kadir’i Veli’nin yanına koyuyor. Kısaca ortak haraket edip, ortak olacak bu iki adamın hikayesi burada başlıyor. İkisi de deli, bunun sinyallerini alıyoruz ikisi de korkusuz ve ikisi de gözü kara. Veli önce bir ortak istemiyor bu adam “tek” çünkü ve tanışmaları o kadar da “sıcak” olmuyor.

Şimdiki zamana dönüyoruz. Kadir Zeynep’in evine geliyor ve Veli ile geçmişlerinden bahsediyor. Veli’nin kendisini çok iyi tanıdığını, onu polis olarak yetiştirdiğini ve her adımını da önceden tahmin edebileceğini anlatıyor. 

Veli ile geçmişten bir sahne daha geliyor. Birlikte girdikleri ilk operasyonda ikisi de birbirinin arkasını kolluyor böylece yakınlaşmalarının temeli atılıyor. Anlıyoruz ki çok benziyorlar, birbirlerinin hamlelerini önceden tahmin edecek kadar, birbirlerinin ne düşündüğünü bilecek kadar benziyorlar ve tanıyorlar birbirlerini. 

Kadir Veli’yi hapisten çıkaran avukatın Cemre’nin babası Selim olduğunu öğreniyor ve onun şirketine konuşma yapmak için gidiyor. Bu sırada yapılan konuşmada Veli’ye bir mesaj bırakıyor, kızı vermesini hesaplaşmanın da bununla bitmeyeceğini vurguluyor. Giderken camı silahla vurması da Veli’nin Kadir için delilikte sınırları yok imasını gözler önüne seriyor. Her şeyi yapabilecek kadar uç çizgilerde gezen bir karakter Kadir. Veli bunu çok iyi biliyor çünkü kendisi de onunla aynı deliliğe sahip.

Kerem hapiste bir çocuğa yardım ediyor ve ona zorbalık yapılmasını engelliyor. Böylece cezaevinde başına bir sorun açmış oluyor; göze batıyor. Sessizce durmak yerine tırnaklarını çıkarmayı seçmesi de aslında cezaevinde uzun süre kalacağına dair umutsuzluğu yüzünden. 

Belma Demir’e o geceye ait bir video kaydı olduğundan ve tehdit edildiğinden bahsediyor. Cemre’nin de cezaevine gidip, Kerem’den video kaydı olduğuna dair bir bildiği aldığını öğrenmesi işleri daha da karıştırıyor. 

Bu bölüm Yakup’un sahnelerini gereksiz buldum, bu çifti neden izlemek zorundayız onu da bilmiyorum ama izlerken kanal değiştireceğim kadar beğenmediğim bir çiftler.

Kadir Veli’nin adamlarından birini buluyor ve peşine düşüyor. Zeynep kızı kaçırılan bir anne ama bölüm boyunca onun duygularını tam olarak hissedemedik, sürekli kesilen sahneler izliyoruz ya da sahnelerin ucu açık bırakılıyor. Senaristin kurguya odaklanıp, sahnelerin duygu geçirmesi konusunda bu kadar zayıf kalması hiç iyi değil. Elinde kullanmak için bol malzemesi olduğu halde bunu kullanamıyor. 

Kadir’in Zeynep içim omlet yapması güzel bir sahneydi mesela ama yine o sahne devamında Kadir’in Zeynep eskilerden bahsederken birden masadan kalkması ucu açık bırakıldı. Keşke geçmişten bir sahneyle tamamlansaydı sahne hem vurucu hem de daha derin olurdu. Bir şeyleri anlamamız için geçmiş sahnelerinde kullanılması gerekir, sahne altı dolduracak kadar iyi oyuncular var çünkü.

Kerem’i görmeye cezaevine gelen annesi, Kerem’in çaresizliği ve bu duyguyu çok güzel aktaran Alperen Duymaz sayesinde sahne zirvelere oynadı. Özellikle Ahmet Kaya parçasının kullanılması da sahneyi daha duygusal yaptı. Bölümde sevdiğim en güzel sahnelerden biriydi. Kadir’in Kerem’e Ayakta Kal demesi de bölümün ana konularından biriydi. Devamında Kerem’in koğuştakiler ile kavgası aksiyonu yükseltti ve çekim kalitesi de aşırı iyiydi. Sahnelerin altından güzel kalkılmıştı.

Geçmişten bir sahnede karşılıklı oturan ikiliden Veli Kadir’e polis olma sebebini sordu. Yetimhanede büyüdüm diyen Kadir ve bundan etkilenen bir Veli izledik. Annemi bulmak için polis oldum demesi de Veli’yi o gün için üzmüş olsa bile günümüzde eline Kadir’in zaaflarının geçmesini sağlamıştı. Kadir ve Veli geçmiş sahneleri çok güzel yazılmış ve oynanmıştı. İkiliyi izlemeyi aşırı seviyorum, eskiden efsane bir ikili olduklarının vurgulanması da güzel detaydı.

Kadir’in Veli’nin karşısında geçmişte Zeynep için acı çektiğini göstermesi ve Kıvanç Tatlıtuğ’un muazzam oyunculuğu sayesinde devleşen bir sahne daha izledik. Bu sahnede bugün için Veli’nin eline bir koz daha verdi.

Veli Zeynep’in odasına gizli telefon bırakarak, onunla konuşmayı başarıyor ve ona kaçmasını söylüyor. Zeynep bu konuda Kadir’e bir şey söylemeden evden kaçıyor ve Veli’nin talimatlarına uyarak onun yanına gidiyor. Kızına kavuşmak için kendi isteğiyle Veli’nin yanına gidiyor.

Cemre önünde olan iki seçenekten, Amerika’ya gitme seçeneğini Kerem’in önünde yırtıp atıyor ve Kerem’e inandığını, onu buradan çıkaracağını söylüyor.

Bölüm sonunda Veli Kadir’in ayağa kalkma sebebini buluyor. “O sensin değil mi? Kadir’in uğruna şarkılar söylediği, meşaleler yaktığı, unutamadığı kadın o sensin.” Veli’nin Kadir’i silahı ile değil en sevdiği ile öldürücem repliği aslında gelecek bölümde nasıl bir savaşın içine gireceğimizin sinyallerini veriyor..

Bölüm yorumu burada bitiyor, okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!