tds_thumb_td_300x0
Çarpışma 3.Bölüm: Geçmişteki Yara

Çarpışma’nın tadı damakta kalan bir bölümünü daha geride bıraktık. Bu bölüm de daha çok karakterleri tanımamıza, onların geçmişindeki hikayelerini öğrenmemize odaklanmıştı. Bölümün ana konusu “geçmişti” 

Kadir’in Zeynep’i karakola getirmesiyle bölüme başlıyoruz. Kadir’in eline geçen 03.02.2008 tarihi aslında geçmişin kapılarını aralamak için bir fırsat sunuyor bize. Kadir geçmişin kapılarını bizim için açarken, Veli’nin “Kadir” diye bağırışlarını duyuyoruz. Kadir’in ise yıkılmış, çaresiz halini görüyoruz. Veli o gece “her şeyini” kaybetmiş. Onu insan yapan her şey o gece elinden kayıp gitmiş sanki. Kimleri kaybetmiş bilmiyoruz, geçmiş bizim için tam olarak açılmıyor ama bu kadarı bile yeterli oluyor Veli’nin kendini kaybetmesini anlamamıza. Hem Kadir hem Veli ikisi de geçmişin kapılarını araladıkları için dağılıyorlar. İkisi de “o günün” geldiğininin farkındalar. Hesaplaşma günü geliyor, geçmiş bu kez gerçekten ikisi için de bir anahtar.

Kadir müdürüne işinin başına geri döndüğünü gösterirken, bir taraftan da Zeynep’e Veli’nin fotoğrafını göstererek aslında emin olduğu bir şeyi doğruluyor. Zeynep’in kızını kaçıran Veli Cevher. Bu haber müdürü de etkiliyor çünkü o da bu geçmişin içinde yer alıyor. Geçmiş onun da kaldıramayacağı kadar ağır geliyor ve “kıyamet kopacak biliyorsun değil mi?” diye soruyor. “o kıyamet benim müdürüm, kıyamet ben de uzun zaman önce koptu..” diye cevaplıyor müdürü Kadir.

Zeynep’in avukatı Cemre aynı zamanda o gece araba kazasında olan 4 yaralıdan biri. Bunu duyan Kadir “benimle dalga mı geçiyorsunuz?” diyerek aslında bu kadarının tesadüf olmasını sorguluyor. Ardından gelen bıçaklama konusu ve eşkale bakarak Kadir’in Kerem’i tanıması başka bir duyguya geçiş yaratıyor. Kadir’in Kerem konusunda hassas olduğunu görüyoruz. Cemre’nin onu bıçaklayan adamın eşkalini çıkarması ve Kadir’in bu adamı tanıması, Demir ve Belma’nın daha çok paniklemesine sebep oluyor. Yasak aşklarının ortaya çıkması ikisi için de çok şey kaybettirecek çünkü.

Diğer taraftan Kerem Yakup ve Meral’i aramaya devam ediyor. Ne kadar kabullenmek istemese de Yakup’un işi bitirdikten sonra ortadan Meral ile kaybolması içindeki şüpheleri büyütüyor. Aslında içten içe artık onların ihanet ettiğini anlıyor.

Zeynep bir geceyi nezarethanede geçirmek zorunda kalıyor. Kadir bu konuda ona destek olurken eskiden yetimhane anılarından biri karşımıza çıkıyor. Daha çok küçük iki çocukken bile Kadir, Zeynep’in yalnız olmasına, korkmasına asla izin vermiyor. Güven konusunda Zeynep, Kadir’e “herkesten çok sana güveniyorum..” derken bu cümlenin altı da tamamen doldurulmuş oluyor. Özellikle bu bölüm Kadir’in Zeynep’e “Zeyno” diye seslenmesini çok sevdim. Sanki içinde eski samimiyeti taşıyan bir ton var, Zeynep eski bir tanıdık ama “Zeyno” Kadir için çok başka bir yere koyduğu biri gibi. Etkileyici bir sahne olduğunu söylemeliyim.

Kadir Adalı sahalara geri dönüyor. Veli Cevher’i aramaya başlayan Kadir, mekanlarda kendi yöntemleriyle sorgu yapıyor. Tek amacı Veli Cevher’i bulmak olan Kadir ona bir mesaj gönderiyor. “Bundan sonra kuralları Kadir Adalı yazacakmış de” diyor. Buna cevap gecikmiyor tabii, Veli Cevher “Zaafları olan kural yazamaz” diyerek aslında Kadir’i vuracağı noktayı da söylemiş oluyor. Bu düşmanlığı izlemek keyifli çünkü ortada dönen bir geçmiş var ve bu geçmişten çıkamayan, birbirini çok iyi tanıyan bir ikilinin savaşı söz konusu. 

Geçmişten gelen bir sahne daha Veli’nin Kadir’e olan öfkesinin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. “Bir gün benim kaybettiklerime sen sahip olacaksın işte o zaman sana söz veriyorum ben eksilteceğim seni! Duydun mu beni? Seni tüm zaaflarından paramparça edeceğim..” diye bağırıyor. Polisler tarafından engellense bile öfkesi, gözlerindeki acı ile Kadir’i vurmayı başarıyor. Kadir de çökmüş durumda ama biz yine nasıl oluyor da tüm bunlarda Kadir’i suçlu gördüğünü anlayamıyoruz.. 

Zeynep’in geçmişinden bir sahne geliyor daha sonra. Yıllar önce Kadir’i bırakan Zeynep, Aslı ile karşılıklı oturuyor. Zeynep’in Kadir’i bırakma sebebi babasız bir çocuk büyütme ihtimali.. aslında korkuları ve bir türlü çocukluğundan yenemediği babasını kaybetmiş olmanın verdiği boşluk duygusu.. Acıyı bilen biri Zeynep, babasız büyümenin nasıl hissettirdiğini, yalnız olmamın ve bir gün babam beni almaya gelecek umudunun her gün nasıl biraz daha azaldığını bilen biri. Bu yüzden bu durumun aynısını kendi çocuğuna yaşatmak istememesi belki acıyı bilmeyenler tarafından “saçma bir korku” olarak algılanabilir ama bu korkusu bana oldukça gerçekci bir sebep olarak geliyor. Zeynep karakterini anlamayı seviyorum, derinliğine kadar güzel yazılmış ve Elçin Sangu da çok güzel altından kalkıyor. “Ben Kadir’i sevmekten asla vazgeçmedim aksine Kadir’i o yanımda yokken sevmeyi öğrendim..” diyen Zeynep Kadir’e duyduğu sevginin basit bir minnetle alakalı olmadığını gösteriyor. Birlikte büyüdükleri için sevdiği bir adam değil, Kadir’i Kadir olduğu için sevmiş Zeynep ve onun için Kadir hayatında sevdiği tek adam olarak kalmış. Hatta onu o kadar sevmiş ki, bir ailesi olması için Aslı’ya onu emanet etmiş, Aslı’ya adım atması gerektiğini söylemiş.. Zeynep hem güçlü hem de çok iyi yazılmış bir kadın karakter. İçinde kendinizi mutlaka bulabileceğiniz bir renge sahip..

Kadir Kerem’i eliyle koymuş gibi bulup merkeze getiriyor. Teşhis için de Cemre merkeze geliyor ve ikili karşı karşıya geliyor. Kerem’in gülmesi ve Cemre’nin “Neye gülüyorsun?” sorusuna verdiği “Seni gördüğüme sevindim..” yanıtı bölümün en güzel anlarından biri bana göre. Bu ikilinin kimyası oldukça iyi ve gelecek bölümlerde de yan yana göreceğiz hatta ihanet bu ikilinin kapısına da uğradığı için bir yakınlaşma da söz konusu olacaktır.. 

Mahkeme Zeynep’in ev hapsine karar verdikten sonra Kadir Zeynep’i nezarethaneden çıkarıyor. Zeynep’in Kadir’e sarılması ve Kadir’in de gözlerini kapatması bir alışkanlık haline geldi bu ikili arasında ama seviyor muyuz? Elbette. Zeynep’in kızını bulmaya söz verdiği için ve en önemlisi Veli Cevher’i bulmak için aramalara devam ediyor Kadir. 

Bu sırada şikayetçi olan Cemre aklındaki “beni bıçakladıktan sonra neden geri döndü?” sorusuna cevap bulmak için cezaevine Kerem’in yanına gidiyor. Bu sefer konuşmalarında sessiz kalmayı seçmiyor Kerem ve çıkmak istediği için “üvey annen o gece başka bir adamlaydı” diyor, onu çıkarması karşılığında çekilen video kaydı ona göstereceğini söylüyor. Cemre büyük ihtimalle Kerem’den şikayetçi olmayacak ama üvey annesinin gizli aşkı ortaya çıkacak mı merak konusu.. 

Yakup gizlendiği yerden sonunda çıkarak elindeki video kaydıyla Belma’yı tehdit ediyor ve 3 milyon istiyor. Bu konuda Belma’nın birilerine konuşacağını düşünmüyorum, parayı olduğu gibi verecektir ama kaydı alabilecek mi bu konuda emin olamıyorum.

Kadir ve Veli yeniden yıllar sonra karşı karşıya geliyor. Bu kez Veli Kadir’i zaafından vuruyor ve anneni bulabildin mi Kadir diye soruyor. Büyük ihtimalle Veli Kadir’in annesini tanıyor ama onun da dokunamayacağı kadar “büyük” ve zengin biri olduğunu düşünüyorum bu kadının. Kadir’in “seninle omuz omuza olabilirdik ama karşı karşıyayız, geri dönüşü yok” demesi ve telefonunda hâlâ Veli ile fotoğrafını saklıyor olması çok zıt bir durum değil mi? Kadir Veli’ye hâlâ tam olarak düşman gibi bakamıyor bence ve geçmişteki olayları daha çok merak etmeme sebep oluyor bu durum..

Bölüm yorumu burada bitiyor, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!