tds_thumb_td_300x0
Cadılar Bayramı’nı Partisiz Geçirenlere Eşlik Edecek Animasyonlar!

Her yıl ekimin sonunda kutlanan Halloween’in büyülü havasına, renkli partilerine, eğlenceli kostümlerine çok heveslensek de büyük bir çoğunluğumuz bal kabağını, oyup iskelet şeklini vermektense tatlısını yapıp bir güzel mideye indirmeyi tercih ettiğinden Cadılar Bayramı’nı partide geçirmiyor, geçiremiyoruz. Ama Cadılar bayramının büyülü havasını solumak için illa ki bir parti gerekmiyor. Sizin için hazırladığım listeden seçeceğiniz bir animasyonla bu havayı hissedebilir ve özel bir Halloween yaşayabilirsiniz.

Mutlu Halloweenlar!

1- The Nightmore Before Christmes

Noel Gecesi Kabusu; isminde her ne kadar “Noel” geçse de, Cadılar Bayramı’nda izlenebilecek en iyi filmlerden biri. Stop-motion tekniğiyle çekilmiş müzikal bir Tim Burton filmi olan Noel Gecesi Kabusu; ürkütücü karakterleri, gotik havası ve fazlaca bal kabağı bulundurması sebebiyle sizi kolayca Halloween atmosferine sokacak ve müzikleriyle de sizi orada tutacak.
Filmde; her zaman korku ve karanlığın hakim olduğu Holloweentown’da yaşayan iskelet adam Jack Skellington’un Noel Baba’nın yerini alması ve Halloweentown’a neşeli bir Noel yaşatmaya çalışması anlatılıyor.

2- Monster House

Cadılar Bayramından bal kabağını ve şekeri çıkarırsak geriye korku kalır. “Şeker mi, şaka mı?” espirisinin şakasını da işin içine katarsak eğer, korku-komedi türündeki Canavar Ev’i gönül rahatlığıyla izleyebiliriz.

3- Spireted Away

“Halloween’i kafamı allak bullak ederek kutlamak istiyorum.” diyenler; usta animeci Hayao Miyazaki’nin IMDB’ye göre en iyi filmi Ruhların Kaçışı tam da size göre. Ruhlar dünyasına yanlışlıkla adım atan küçük bir insan yavrusuyla birliklte hayatı sorgulayıp derin düşüncelere dalabilirsiniz. Üstelik filmin ünlü karakteri, No-face yalnızlığıyla beraber Halloween gecesinde size çok iyi bir arkadaş olabilir.

4- Coco

Çocukları eğlendiren, yetişkinleri önce eğlendirip sonra hüzünlendiren, geçtiğimiz yılın en iyi animasyonlarından olan Coco; Cadılar Bayramında aradığımız atmosfere sahip bir film.
Müzisyen olma hayaliyle yanıp tutuşan Meksikalı Coco’nun ölülerin dünyasındaki iskelet arkadaşıyla olan macerasını konu alan film, canlı renkleri ve müzikleriyle bize eğlenceli bir Halloween vaadediyor.

5- Frankenweenie

Sıradaki filmimiz Cadılar Bayramındaki yalnızlığını eğlenerek değil de biraz hüzünlenip çokça da düşünerek geçirmek isteyenler için geliyor. Tabii biraz da ürpermek isteyenler için… Siyah-beyaz bir Tim Burton filminden bahsediyoruz sonuçta. Kocaman gözlü, silik suratlı karakterlere sahip olan film, ölen köpeğini tekrar canlandırmaya çalışan ve bunu için bilimin karanlık tarafında çalışmalar yapan küçük bir bilim çocuğunun hikayesini anlatıyor. Fizik öğretmeninin bilim hakkındaki konuşmaları ise film boyunca bizi etkisi altına alıyor.

6- Over The Garden Wall

Her bölümü 11-12 dakika süren 10 bölümlük mini dizi Bahçe Duvarının Ötesinde, Cadılar Bayram’ı için en iyi tercihlerden biri olacaktır. Hatta bana kalırsa en iyisi.
Dizideki merak unsuru değil dizinin sonuna kadar, dizi bittikten sonra bile devam ettiğinden detaylara inmek istemesem de dizi kısaca; Wirt ve Greg isimli iki kardeşin “Bilinmeyen” adındaki ormanda kaybolmalarını ve konuşan kuş Beatrice ile olan maceralarını anlatıyor diyebilirim.
Masalsı ve bir o kadar da karanlık havası, müzikleri, Halloween partisinden fırlamışçasına tuhaf karakterleri ve olmazsa olmaz bal kabaklarıyla Over The Garden Wall, Cadılar Bayramında izlemekten asla pişman olmayacağınız bir animasyon dizisi.

7- Ölü Gelin

Cadılar Bayramını değil de bir düğünü konu olarak işlese de karanlık ve gotik animasyonların ustası Tim Burton’un Ölü Gelin’ini bu özel listeye eklemeseydim olmazdı. Ölü Gelin, Halloween’da olmasa bile başka bir zaman mutlaka izlenmesi gereken harika bir animasyon.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!