tds_thumb_td_300x0
Brooklyn Nine Nine 6. Sezon 8. Bölüm: Amy’nin Davası

6. sezonuyla hız kesmeden devam eden, üstüne bir de 7. sezon onayını patlatan Brooklyn 99’dan ses getiren bir bölüm izledik.

Bölümün konsepti bir taciz davasıydı. Böyle olunca bölüm #MeToo demeden geçmemiş.

Bölümün adı “Kadının sözüne karşılık, erkeğin sözüydü.” Bu durum her yerde böyle. Erkeğin sözününe daha çok güvenerek hareket etme durumu var. Oste tacize uğrayan kadın dava açmak için destekleneceği yerde olayın üstü örtülmek isteniyor ve kadına çek teklif ediliyor.

Burada da görüşler ikiye ayrılıyor…Amy bir kanıt bulup davayı kazanabiliriz diyor. Rosa ise, kadının parayı kabul etmesinden yana. Çünkü bu sürecin kadın için yıptatıcı olacağını, aşağılanacağını üstelik davayı kazananamayıp işinden olacağını düşünüyor. Bunun yerine parayı almak en azından bir artıdır diyor.

Amy, yine de kadını ikna etmeyi başarıyor ve davayı açıyorlar. Jake ile Amy partnerliğinde adamın taciz suçu ispat ediliyor ama Rosa da bir bakıma haklı çıkmış oluyor. Taciz edildiği halde iş yerinde dışlanıyor, hiçbir etkinliğe davet edilmiyor ve terfi şansı kalmıyor. Bu yüzden de istifa ediyor. Acı ama gerçek bir senaryo. Brooklyn 99’un bu gerçek kurgularını seviyorum komedinin arasına yedirdiği…

Etkileyici bir bölüm izledik. Davanın sonucuna biraz daha değinmeden önce Amy’nin bu davada neden bu kadar ısrarcı olduğuna bakalım bir de. Nine Nine karakoluna atanmadan önce bir üstünün Amy’i tacis ettiğini ve onunla olması karşılığında terfi tekif ettiğini öğrendik. Sanki kadınların terfi alabilmesindeki tek yol buymuş gibi olan iş yerlerindeki bu iğrenç bakış açısı etkileyici bir şekilde işlenmiş.

Amy’den bu sözleri dinleyen Jake de farkına varmadığı bazı şeyleri görüyor ve o da en az Amy kadar hırslanıyor bu dava için.

Sonunda kadına bakış açısı değişmiyor hatta istifaya zorlanıyor belki ama en azından adamın yanına kar kalmadığı o davayı sürdürdüğü için memnun olduğunu söylüyor Amy ve Jake’e.

Karakola döndüklerinde ise esas sürpriz ile karşılaşıyoruz ki mükemmel bir andı. Aynı iş yerinden bir kadın, tacize uğradığını itiraf etmeye ve sikayetçi olmaya gelmiş. Bunun üzerine Rosa, Amy’e “Sen haklıydın. Adamın yanıb kar kalmadı ve başka kadınlara da cesaret oldu.” diyerek bölüme etkileyici bir nokta koydu.

Bu esnada Holt, Terry ve Charles ise Holt’un gençliğinden kalma bir suçlunun peşindeydiler. Öldü haberi gelse de Holt’un inanmadığı ve sonunda bulduğu ihtiyar suçlu bölümün atmosferini dağıtan, eğlenceli sahnelerdi. 🙂

Bu bölümün Rosa Diaz rolüyle izlediğimiz, Stephanie Beatriz yönetti ve ekipte herkesi etkisi altına alan bir bölüm oldu. Amy rolü ile izlediğimiz Marissa, Amy’nin taciz anısını anlatırken Andy ile olan karşılıklı sahnesinden çok etkilendiğini ve o sahneyi hiç unutamayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!