tds_thumb_td_300x0
Brooklyn Nine Nine 6. Sezon 6. Bölüm: Jake, Kurbanın Annesine Söz Verirse

6. bölüm Jake ve Rosa’nın partner olarak aynı cinayetin üzerinde çalıştıkları, bol polisiye içeren bir bölümdü. Biraz da aile ve duygusallık.

Olay yerine kurbanın ailesinin gelmesi ve oğlunun hiç düşmanının olmadığını söylemesi üstüne bir de oğlunu yalnız büyüttüğünü söyleyerek ağlaması ona kendisini yalnız büyüten annesini hatırlattı ve kadına bir dedektifin asla söylememesi gereken bir şeyi söyledi. Yani oğlunun katilini bulacağına dair söz verdi. Rosa ne yapıyorsun diye Jake’i uyarsa da çok geçti.

Bir sürü ipucu olduğu için Jake vakayı çözeceklerine emin de olsa işler pek de düşündükleri gibi gitmedi. Bu arada bölüm 20 dakka da olsa iki üç aylık bir zaman diliminde geçiyordu. Jake de verdiği sözü düşünerek aylar geçince iyice delirdi vakayı çözmek için ama işe yaramadı. Sonunda kurbanın annesine sözünü tutamadığını tam söylediğinde bu kez de Rosa kadını annesine benzetti ve dosyayı yeniden açıp katili yakalayacağız diye söz verdi. Çünkü kadın oğluyla bir yıldır konuşmuyormuş ve öldürüldüğünde de bunun pişmanlığını daha fazla yaşamış. Biseksüel olduğunu öğrendiğinden beri annesi de Rosa ile konuşmadığından, Rosa kadını kendi annesine benzetip olayın peşine düştü. Bi yandan polisiye ağırlıklı bir bölüm izledik ama bir yandan da bütün olaylar bizimkilerin ailelerine ve yaşamlarına bağlandı…

Rosa ve Jake, aylar sonra eve yeniden girdiklerinde evde bir değişiklik fark edip katilin aslında havalandırmada saklandığını ve dosyaya CSI’ın da dahil olmasından ötürü oluşan kalabalıktan faydalanıp kılık değiştirip kaçtığını çözdüler. İşin en güzel tarafı da dizinin zaman atlamasına yer vermeseydi. Söz verdikleri bir vakayı hemen çözebilseler komedi dizisi için bile çok pembe bir senaryo olurdu. Ama biz o dosya çözülene kadar aylar geçtiğini hata Jake’im haftalarca uyumadığını biliyoruz. Böylece polisiye bölümlerin de tadı daha fazla çıkıyor, insanın mantığına yatıyor. Brooklyn 99’da en sevdiğim özelliklerden biri bu. Polisiye konuları absürd işlemiyorlar, gerçekçi hatta ters köşeli bile oluyor diyebirim. Hele ki geçen sezon This Is Us’ın Randall’ının konuk olduğu tüm bölümün tek sorgu odasında geçtiği bölüm neydi öyle! Muazzam bir kurgusu var dizinin. Komedi kadar polisiyenin de hakkını veriyor. Seviyoruz Michael Schur dizilerini! (Selamlar The Office ve The Good Place’e…:))

Tüm bunlardan sonra olayı çözdüklerinde kurbanın annesinin Jake’e bir sarılışı vardı ki, böyle duygusal sahnelerde de insanı eritiyor bu dizi… Sonunda bu vaka, Rosa ve annesini de bir araya getirmiş oldu. Rosa, dosyadan etkilendiği için annesinin onunla konuşmasını beklemekten vaz geçip kendisi bir adım attı annesi de kabul edip Nine Nine’a onu görmeye geldi. Barıştıklarını görmek güzeldi. Seni de seviyoruz Rosa Diaz! 🙂

6. sezonu neredeyse yarılıyoruz, 7. bölüm yorumunda görüşmek üzere! 👋

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!