Bollywood’un En İyi Kült Filmleri

Bollywood 1913’den beri aktif olarak filmler çıkarmaya devam ediyor. Tabi Bollywood’un bu günlere gelmesi hiç de kolay olmadı. Bu yazımızda Bollywood sektörüne yön veren, 1949 ve 1979 yılları arasında yayınlanan en iyi filmleri inceledik. İyi eğlenceler. (Sıralama yoktur, rastgele sıralama yapılmıştır.)

1. Pyaasa (1957- IMDb 8,5)

Pyaasa ya da ”Susuzluk”, bir adamın bağımsızlık sonrası soğuk Hint toplumunda şefkat arayışının öyküsüdür. Vijay (Guru Dutt), şiirleri yayınlanmayan bir şairdir. Kendi ailesi tarafından kovulur, sosyalistler ve kendi meslektaşları tarafından küçümsenir. Evinde kaldığı bir fahişeyle arkadaş olur ve Vijay’ın öldüğüne inanılır. Vijay’ın ”Ölümden Sonra” adlı şiiri yayınlanır ve ona büyük bir ün kazandırır. Ülke genelinde hayranları tarafından yas tutulan bir gecede Vijay ortaya çıkarak büyük bir sansasyon yaratır ve Vijay ülke genelinde sahtekar olarak görülmeye başlanır.Filmin senaryasundan, müziklerine kadar her şeyi üstlenen Guru Dutt, bu filminde insanlığın metalaşmasının heyecan verici bir portresini çiziyor.

2. Mughal- e- Azam (1961- IMDb 8,3)

17. yüzyılın başlarında Prens Salim, saray dansçısı Anarkali’ye aşık olur ve onunla evlenmek için kendi babası İmparator Ekber’e savaş açar. Yönetmenliğini Karimuddin Asif’in yaptığı filmdeki muazzam oyuncular, zengin setler, karmaşık kıyafetler ve savaş sahneleri Bollywood’a başka bir boyut getirdi ve Hindistan’ın en pahalı filmi olmayı başardı.

3. Mother India (1957- IMDb 8,1)

Bu melodramda, yoksulluk çeken bir kadın birçok yargılama ve sıkıntılar çekmesine rağmen oğullarını büyütüyor. Fakat mücadeleler ne olursa olsun, daima kendi ahlak kurallarına bağlı kalır. Bollywood tarihinde önemli bir yönetmen olan Mehboob Khan’ın ikonik Mother India’sı 60 yıldan fazla bir süredir devam eden Bollywood filmlerinin modelini oluşturdu. 1958 yılında, geleneksel değerlerin mitolojisi, Hint mirasının güzelliğine duyulan saygı ve kadınların güçlenmesi konusu nedeniyle Akademi Ödülleri’nde (Oscar) ”En İyi Yabancı Film” dalında adaylık kazanmıştır.

4. Awaara (1951, IMDb 8,0 )

Efsanevi Awaara filmi; Zeki Müren’den Sadri Alışık’a, Kemal Sunal’dan Cüneyt Arkın’a nice Yeşilçam starına ilham vermiş ve defalarca farklı versiyonları sinemaseverler ile buluşmuştur. Hatta ülkemizde meclisi tatil ettirebilecek kadar çok sevilen bir film. Bir suçlunun çocuğunun yine suça itileceği ön yargısını taşıyan hakim masum bir adamı Mahkum etmekten kaçınmaz.Ancak karısıyla arası bozulup çocukluğundan beri görmediği öz oğlu Raj bir hırsız olarak karşısına çıktığında,kader tarafından dersini almış olacak. Bu film ile Raj Kapoor, Sovyet ülkelerinde, Afrika ülkelerinde ve Türkiye’de büyük ün kazandı. Hatta Raj Kapoor, Hindistan’ın Charlie Chaplin’i olarak adlandırıldı.

5. Sabib, Bibi Aur Ghulam (1962, IMDb 8,4)

Zengin bir ailenin gelini olan Chhoti, alkolik kocasını kazanmak ve evliliğini kurtarmak için ahlaki sınırlarını feda eder. Çürüyen Bengal feodal sistemine nostaljik bir bakış. Sahib Bibi Aur Ghulam, toplumsal kurtuluşa dair ilerici bir bakış açısının merkezinde göz kamaştırıcı bir cinayet gizemini çözüyor. Kalkütta’nın toprak aristokrasisinin çöküşüyle birlikte iradesine tahammül eden ve işkence gören bir eşi canlanlandıran Meena Kumari’nin performansı Bollywood tarihinin en iyi oyunculukları arasında yerini alıyor.

6. Aradhana (1969, IMDb 7,7)

Bekar bir kadın, sevgilisi savaşta ölünce sevgilisinden olan çocuğuna bakmayı reddederek evlatlık verir ve oğlunu başka bir evde büyürken uzaktan izler. Aradhana filmi, Hint sineması tarihinde modern dünyanın değişen değerleriyle karşı karşıya kalan geleneksel toplumun cüretkar mücadesi olarak ölümsüzleşmiştir. Hint sinemasının en iyilerinden olan Aradhana, aynı zamanda müzikleriyle, çağın önde gelen müzik yönetmenlerinin çok yönlülüğünü ve yaratıcılığını özetlemektedir.

7. Do Bigha Zameen (1953, IMDb 8,4)

Bir çiftçi aile atalarının topraklarını kurnaz bir değirmen sahibinden kurtarmak için savaşır. Yönetmen Bimal Roy, Do Bigha Zameen filminde İtalyan yeni gerçekçiliğinin çalışmalarından ilham almıştır. Aynı zamanda, 1954 Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanan ilk Hint filmidir.

8. Shree 420 (1955- IMDb 8,1)

Yırtık Japon ayakkabıları, İngiliz malı pantolonu, kırmızı bir Rus şapkası ve Hintli bir kalbi olan yetim Ranbir Raj, kolay yoldan servet yapmak için Bombay’a gelir. Ama burada hayatın gerçek yüzünü görecek, sokaklarda geceleyen,hayattaki tek amacı bir ev sahibi olmak olan fakirlerin,arasında kendini bulacaktır.

9. Sholay (1975, IMDb 8,2)

 Film ailesi vahşice katledilen eski bir polis memurunun intikamını almak için kendilerini tehlikeye atan küçük bir köydeki iki hırsızı konu alıyor. Ayrıca filmin posterinde ufak bir detay yer alıyor. ”Gelmiş geçmiş en iyi oyuncular ve gelmiş geçmiş en iyi hikaye.”

10. Amar Akbar Anthony (1977, IMDb 7,5)

Üç erkek kardeş çocukken birbirlerinden ayrılır ve biri Hristiyan, biri Hindu ve biri Müslüman olan bu kardeşler yıllar sonra bir araya gelir. Kadrosunda Vinod Khanna, Rishi Kapoor ve Amitabh Bachchan’ın yer aldığı film, Hindistan tarihinin en iyi dram, komedi filmlerinden biridir.

11. Anand (1971, IMDb 8,8)

Genç bir doktor ve hayatını dolu dolu yaşamak isteyen ölümcül hastalığa yakalanan bir hastanın hikayesi dram dolu bir şekilde anlatılıyor. 2003 yılında yayınlanan, Shahrukh Khan’ın en iyi filmlerinden olan Kal Ho Naa Ho filmine ise büyük ilham kaynağı olmuştur.

12. Deewaar (1975, IMDb 8,1)

Bir anne birbirine yabancılaşmış iki oğlunu birleştirmeye çalışır. Biri yer altı dünyasının önde gelen suçlularından diğeri ise dürüst bir polistir. Deewar filmi çıktığı yıl Hindistan’da büyük bir etki yaratmıştır. Filmin sonunda Amitabh Bachchan’ın oynadığı karakter ölünce halk sinema salonlarını ateşe vermiştir, filmin yönetmeninin evini basmıştır. Artık bu baskılara dayanamayan yönetmen Yash Chopra filmin sonunu değiştirerek yeniden yayınlamıştır.

13. Don (1978, IMDb 7,8)

Aranan bir suçlu olan Don, polis kovalamacasında ölür. Bunun üzerine Don’a çok benzeyen Mumbaili bir vatandaş olan Vijay, bir polis memuru tarafından uyuşturucu kaçakçısı Don’un yerine geçmesi için görevlendirilir. Film o kadar sevildi ki 2006 yılında tekrarı çekildi.