Bollywood’un Diğer Yüzü: Kadın Kahramanlar

BOLLYWOOD’UN DİĞER YÜZÜ ‘’KADIN KAHRAMANLAR’’ :

Hep erkek kahramanların insanları kurtardığı hikayelere ve filmlere aşinayız değil mi? Fakat gerçek hayat kadın kahramanlarla dolu. Bollywood, Batı’ya açıldıktan sonra daha fazla kadın gücünün vurgulandığı filmler yapmaya başlamıştır. Bu yüzden sizlere birbirinden güzel, etkileyici, kadınların gücünün vurgulandığı filmler önermek isterim. O zaman başlayalım.

1. MOM (ANNE / 2017) :

” Tanrı her yerde değil. Bu yüzden anneyi yarattı. ”

 

Devika (Sridevi), üvey kızı Arya’ nın ( Sajal Aly) okuduğu lisede biyoloji öğretmenliği yapmaktadır. Devika şefkatli bir anne olmasına rağmen Arya, üvey annesine karşı mesafelidir. Talihsiz bir gece Arya arkadaşlarıyla gittiği partiden dönerken 4 kişinin tecavüzüne uğrar. Adalet sistemi başarısız olur ve suçlulara ceza vermez. Devika bu adaletsizliğe dayanamaz ve kızı için adaleti kendisi sağlamak ister. Mesleğinin de getirmiş olduğu bilgilerle ve dedektif Daya Shankar Kapoor ( Nawazuddin Siddiqui) ile işbirliği yaparak büyük bir intikam planı hazırlar. Bu planı polis memuru Matthew Francis ( Akshaye Khanna) öğrenir ve ikilinin suç işlemesini önlemek için peşlerine düşer. İntikam ateşiyle yanıp tüten Devika’ nın ise durmaya hiç niyeti yoktur. Bir annenin ne kadar ileri gidebileceğini anlatan muhteşem bir film. Şiddetle tavsiye ediyorum.

2. QUENN (KRALİÇE / 2013) :

”Hintliler her şeyde en iyidir. Öpüşmede bile en iyidir. Emraan Hashmi’yi hiç duymadınız mı? ”

 

Rani (Kangana Ranaut), üniversite okumuş fakat ataerkil bir toplumda büyümüş, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir kızdır. İngiltere’ de okumuş, despot nişanlısı Vijay, Rani’ nin üzerinde çok baskı uygulamaktadır. Rani’ nin mesleğini yapmasına izin vermez ve her dediğini yaptırmak ister. Çift evlenmeye karar verir ve düğün hazırlıkları başlar. Düğüne 2 gün kala Vijay, Rani’ ye evlenmek istemediğini söyler ve düğünü iptal eder. Buna çok üzülen Rani, önceden planladıkları balayına tek başına çıkmar ister ve Paris’e gider. Yaşadığı şehirden bile dışarı çıkmayan Rani için Paris çok korkutucu olur. Tesadüfen Vijaylaksmi (Lisa Haydon) ile tanışır ve arkadaş olurlar. Vijaylakshmi, Rani’nin tam tersine açık kıyafetler giyinen, eğlencesine düşkün özgür bir kadındır. Rani, Vijaylakshmi sayesinde özgürlüğü tadar ve tek başına Amsterdam’a gider. Orada birbirinden sevimli 3 erkekle aynı odada kalır. Aleksander, Tim ve Taka ile yaşadığı maceralar Rani’ yi bambaşka biri yapar ve Hindistan’a gerçek anlamda özgürlüğü tatmış, kendi kararlarını kendisi verebilen bir birey olarak döner. Bu eğlenceli ve tatlı filmde arkadaşlığın, aşkın ve özgürlüğün önemini göreceksiniz. Biraz gülümsemek istiyorsanız tam size göre bir film. 

3. NEERJA (2016) :

” Bazen tutkumuzun bedelini en ağır şekilde öderiz ama ben işimi seviyorum. ”

Bu sefer kahramanımız dünyaya dair umutları yeşertecek kadar fedakar ve inanılmayacak kadar cesur: Neerja Bhanot!

Neerja (Sonam Kapoor), 23 yaşında boşanmış bir kadındır. Modellik yapan Neerja, Pan American Airways havayolu şirketine kabin memurluğu için başvurdu. İşe alınan Neerja, göreve başladıktan 6 ay sonra başına gelecek trajik olaydan habersizdi. 1986 yılında Pakistan’dan Frankurt’a giden bir uçakta görevliyken, uçağa şüpheli 4 kişi biner. Adamların terörist olduğunu anlayan Neerja, pilotlara gizli bir kod gönderir ve pilotlar acil yardım kapısından kaçar. 360 yolcu ve teröristlerle başbaşa kalan Neerja içinde çocukların da bulunduğu yolcular için her şeyi yapmayı göze alır. İzlerken gözyaşlarınızı tutamayacağınız gerçek bir hikaye. Şiddetle tavsiye ediyorum. 

4. ENGLISH VINGLISH (İNGİLİZCE MİNGİLİZCE / 2012) :

” Erkek yemek yaptığında, sanat oluyor. Kadın yaptığında ise, görevini yapmış oluyor. ”

2 çocuk annesi ev kadını olan Shashi’ nin (Sridevi) tüm hayatı eşi ve çocuklarıdır. İngilizce bilmeyen Shashi, her gün kocası ve çocukları tarafından alay konusu olur. Bu duruma Shashi çok üzülür fakat eşine ve çocuklarına belli etmez. Bir gün Shashi, yeğeninin düğünün hazırlıklarını yapmak için Amerika’ya gider. Orada da İngilizcesiyle dalga geçildiğini gören Shashi, İngilizce dil kursuna gider ve kendini tanıma süreci başlar. Bu eşsiz filmde öğrenmenin yaşı olmadığını, kendine güveni ve sevginin gücünü göreceksiniz.

5. HIGHWAY (OTOYOL / 2014) :

” Beni getirdiğin yer var ya… Oraya geri dönmek istemiyorum.
Gittiğimiz yerse… Oraya da gitmek istemiyorum.
Ama bu yol… Çok güzel. Bu yolun hiç bitmemesini istiyorum. ”

Nişanlısıyla birlikte ıssız bir yolda arabayla dolaşan Veera (Alia Bhatt), bir grup çete tarafından kaçırılır. İlk başta korkmaya başlayan Veera çetenin bir üyesi olan Mahabir’e (Randeep Hooda) ilgi duymaya başlar. Evinde özgür hissetmeyen Veera kaçırılınca gerçek özgürlüğü tadar. Küçükken amcası tarafından birçok kez tacize hatta tecavüze uğrayan Veera, kendini ilk defa bir yabancıya ifade eder. Mahabir ile hayallerini yaşamaya başlar, yaşadıklarını atlatmaya başlar. Artık Mahabir sayesinde çok güçlü, özgür ve kendi kararlarını kendisi veren bir bireye dönüşür. Kimi zaman güldüren ama çoğu kez ağlatan bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum.